Започва вълнуващата седмица на Благата вест и на театъра.
Разбира се, всеки от нас ще премине през много радостни събития, на път към празничния четвъртък и театралната събота, но мисълта за последното ме подсеща за любима тема: „Животът като спектакъл и социалното взаимодействие като театрална пиеса“. В това канадският социолог и писател Ървинг Гофман няма равен.
Разумно звучи схващането му, че има ли хора около нас, ние се стягаме и старателно излъскваме публичния си образ. Понякога с конкретна цел, друг път - просто, за да бъдем харесани. Представяме се в живота по начини, подобни на сценичните представления на актьорите.
А от какво се нуждаем, за да създадем благоприятно впечатление и да успеем? От съответните умения, от правилния мизансцен, реквизит и гардероб. О, да! И от споделено разбиране за играта на сцената. Естествено, няма как да минем без свое закътано местенце зад кулисите – онова, което в криминалетата се слави като „шкафът със скелети“, а в нашия кротичък житейски спектакъл се явява така нареченият личен живот. И като стана дума за спектакъл, за къде сме без публика?
Случка от миналото: в сезонен хотел половин час след обявеното начало на вечерята, туристите се навъртаха пред шведската маса и объркано се оглеждаха. Достъпът не беше разрешен и те не знаеха къде да се дянат в очакване нелепата ситуация да се промени. Мнозина се притесняваха, че изглеждат лакоми и някак неправилни в очите на другите.
Оказа се, че дежурният служител се беше стреснал от задълженията си. Беше изключил осветлението и се спотайваше зад кухненската врата, сякаш основната цел на представлението не е „ да се усмихне, да покани хората на вечеря и да им пожелае приятен апетит“, а напротив: „извънредно внимателно да се скрие от тях“. Любопитна история.
И, да, любимият Гофман! Актьорът се стреми да поддържа чувство за кохерентност, чрез взаимодействията си с други актьори. Валидно е в театъра и в живота. Постига се само, когато всички са съгласни с дефиницията на ситуацията, с особеностите, очакванията и ограниченията на въпросното представление.
За да има хармония, хората трябва да постигнат съгласие относно личната си роля, социалния контекст и колективните очаквания за поведение в рамките на този контекст. Така, че в реалността нашият герой се очерта като успешен аниматор, но не изглеждаше много правилно да отговаря за вечерното изхранване на туристи. А в театъра? Клони към комедия... Е, има и трагични елементи.
Така че: да живее театърът! Правилно дефинираният и талантливо изигран театър, който очарова публиката, вдъхновява актьорите и създава незабравими положителни емоции! Лесна работата е да мислиш за живота като за спектакъл и да действаш с въображение, желание и удоволствие, нали?
Играйте адекватно житейските си роли, в хармония с другите актьори и за радост на публиката! Сигурна съм, че положителната енергия на предстоящото Благовещение, ще ви зареди и ще
бъде от полза. Природата се пробужда, а добрите събития летят към нас и се редят на опашка, за да ни се случат. Благата вест винаги радва и вдъхновява.
Хубава вечер, добри вести и вдъхновяваща седмица от мен – Даниела Иванова!
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..