Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Призив за безвъзмездно кръводаряване

Бъди един от нас! Дари кръв - спаси живот!

ВМА отправя апел към всички граждани, чието здравословно състояние позволява, да помогнат и да дарят кръв. В кръвния център на лечебното заведение са предприети всички необходими противоепидемични мерки, които да гарантират сигурността и здравето и на служители, и на дарители. 

Да защитава живота и здравето на пациентите, обезпечавайки ги с кръв и кръвни продукти, е голямата мисия на Центъра за трансфузионна хематология на Военномедицинска академия (ВМА) още от създаването му през 1993 г.  Мисия, с която екипът се справя повече от успешно – за последните 15 години кръводарителите във ВМА са се увеличили с близо 90%.

Пандемията от COVID-19 постави пред сериозни изпитания системата на здравеопазването. Напоследък наблюдаваме понижение в броя на безвъзмездните кръводарители. А от ежедневно от преливане на кръв и кръвни продукти се нуждаят много пациенти от различни клиники, които претърпяват неотложни оперативни интервенции, коментира проф. Румен Попов, ръководител на Центъра по трансфузионна хематология на ВМА.

Предвид ситуацията, в която се намираме, важно е да отбележим, че всеки здрав човек, на възраст между 18 и 65 години, може да дари кръв и да помогне на някой друг да живее.

Дарители, преболедували COVID-19, могат да го направят 28 дни след пълното оздравяване.

Дарители, които са си поставили ваксина срещу коронавирус, също могат да дарят кръв – 28 дни след втората доза, пояснява дпроф. Попов. 

Всеки, който иска да подкрепи кампанията „Бъди един от нас! Дари кръв - спаси живот!“, може да го направи всеки ден от 8.00 до 16.00 ч в Кръвния център на ВМА.

За повече информация можете да се свържете с екипите на центъра на тел.: 02/ 922 55 06.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

С 20 млн. лева възстановяват панорамния път Варна - Златни пясъци

20 млн. лева европейски средства се очакват за възстановяването на панорамния път Варна - Златни пясъци. Участъкът на свлачище "Трифон Зарезан" ще бъде премостен. Това обясни зам.-кметът Димитър Кирчев по време на брифинг. С изграждането на естакада пътят, който е затворен повече от 20 години, отново ще стане ключов маршрут към североизточната част на..

обновено на 06.08.25 в 17:49

Павел Попов: След 31 август отново Коцев ще определи кой ще изпълнява функциите кмет

След изтичане на срока на заповедта на кмета на Варна Благомир Коцев за избора му на изпълняващ функциите кмет, докато той отсъства, отново само той може да  определи кой да го замества. Това уточни изпълняващият длъжността кмет на Варна Павел Попов, който коментира напрежението между кметския екип на общината и председателя на Общинският съвет..

публикувано на 06.08.25 в 16:58

Първият транш за сграда на МГ ще бъде от 20 млн. лева, строителството започва не по-рано от догодина

Първият транш за изграждане на сграда на Математическата гимназия във Варна ще бъде от 20 млн. лева, строителството ще започне не по-рано от догодина, обяви изпълняващият функциите кмет на Варна Павел Попов. Община Варна започва да събира прогнозни оферти за новата сграда на МГ Община Варна е отправила процедура за пазарни консултации за..

публикувано на 06.08.25 в 15:12

Зелената зона във Варна ще заработи от септември

Зелената зона ще заработи от септември месец. Това обяви зам.-кметът Илия Коев по време на пресконференция, на която бяха коментирани актуални теми, свързани с града.  Тя ще има 7 подзони, 5 часа е максималното време за престой, обясни той. Паркирането за един час ще е на цена от 1 лев. Зоната ще работи от 9:00 часа до 19:00 часа, обясни зам.-кметът...

публикувано на 06.08.25 в 14:52

Пожарът в Балчик е локализиран, но огънят не е напълно овладян

Пожарът още снощи е локализиран, каза тази сутрин началникът на пожарната Стелиян Стойчев, но огънят не е напълно овладян. На критичните места остават дежурни екипи. Припомняме, че в ърхов пожар над 400 дка борова гора в района на надписа Балчик в Белия град се разрази вчера. От обяд на 5 август огнеборците на районна служба "Пожарна безопасност и..

публикувано на 06.08.25 в 11:17

Директорът на ВиК - Добрич: Трябва да има глоби за използването на питейна вода за поливане

Местната власт да въвежда глоби за използването на питейна вода за поливни цели, за да стигат подаваните количества през летния сезон и да бъде избегната необходимостта от въвеждане на режим в някои балчишки и добрчки села. За това апелира директорът на ВиК - Добрич Николай Николов. Той каза, че през лятото за  балчишките села Сенокос, Дропла и Змеево..

публикувано на 06.08.25 в 10:30

Кабинетът създава държавно дружество "Магазин за хората"

Правителството създава държавно дружество "Магазин за хората". Разпореждане за създаването му ще бъде взето на днешното заседание на кабинета. В тази връзка ще бъдат одобрени промени в бюджета на земеделското министерство за тази година, предаде БНР. Дружеството "Магазин за хората" ще бъде под шапката на земеделското министерство. Държавните магазини..

публикувано на 06.08.25 в 08:06