Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

WWF призова за интелигентно управление на горите в условията на климатични промени

2
Гора
Снимка: WWF-България

В резултат от изменението на климата горските екосистеми в някои части на Европа, развивали се през последните 300 години под човешко управление, вероятно ще претърпят промени. Научни доклади показват, че предстои изместване на зоните, благоприятни за отглеждане на икономически ценни дървесни видове като дъб, бук и смърч. „В България се очаква промяна на вертикалните пояси на растителност. Иглолистните гори по всяка вероятност ще се качат с между 100 и 300 метра по-високо като тяхното място ще бъде заето от бука. След това ще дойде дъбовата растителност, а най-ниското ниво може да стане подходящо основно за средиземноморски дървета и храсти. На този фон адекватното и интелигентно управление на горските екосистеми е от изключителна важност както за хората, така и за околната среда“, разказва експертът по горите на Световния фонд за дивата природа WWF-България Костадин Вълчев.

"Старите" гори са по-устойчиви на климатичните промени от "младите", създадени от човека

Виждаме, че масово в цяла Европа изкуствено създадените гори съхнат, независимо от възрастта им. И обратно много по-устойчиви на този стрес са естествените гори, по-голяма част от които са обявени в естествена фаза на старост, казва още Вълчев.

В тази връзка WWF България и Югозападното държавно предприятие заедно с партньори от Централна и Източна Европа започнаха работа по изработването и прилагането на специфични модели за управление на горите в контекста на промените в климата. Дейностите са част от седемгодишния проект „Климатично-интелигентно управление на горите в Централна и Източна Европа” – LIFE19 CCA/SK/001276,  съфинансиран от програма LIFE на Европейската комисия. 

Рисковете за горите са рискове и за пъстрия животински свят, който ги обитава

Тазгодишното издание на Часа на Земята също обръща внимание на този разрастващ се проблем. 

Рисковете за горите са рискове и за пъстрия животински свят, който ги обитава. Нека не забравяме, че от 1970 г. насам сме изгубили цели 68% от популациите на диви животни в световен мащаб. Длъжни сме да сложим край на тази негативна тенденция, за да запазим планетата, на която живеем и за следващите поколения. За да опазим от климатичните промени местообитанията на ценни видове у нас, ще работим тясно с експертите от седем държавни горски стопанства в Югозападна България“, коментира Веселина Кавръкова, изпълнителен директор на WWF България.

Каузата за опазването на дивата природа привлече към редиците на природозащитниците много известни имена, сред които Здрава Каменова, Ники Станоев, Диляна Попова, Керана и космонавтите, РДМК, Елена Сиракова. Всички те ще се включат в кампанията за Часа на Земята 2021 и ще дарят изкуството си в полза на околната среда.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Възрастна жена е починала тази сутрин на Южния плаж във Варна

77-годишна жена е починала днес на Южния плаж във Варна, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР.  Сигналът за инцидента е подаден около 9.30 часа По първоначална информация жената се е удавила. Самоличността ѝ е установена. 

публикувано на 25.07.25 в 15:26

България е най-засегнатата от пожари страна в ЕС за 2024-2025 г.

Най-засегнатата страна от пожари за 2024-2025 година в Европейския съюз е България, съобщиха от Министерството на околната среда и водите.  През последните две години нашата страна отчита тревожна тенденция: 38 000 кв. м са обхванати от пожари, а щетите се изчисляват на над 2,5 млн. евро. Да пазим природата означава да пазим дома си,..

публикувано на 25.07.25 в 15:00

Пик на горещата вълна в събота: 33-34 градуса по Черноморието и червен код в 12 области

В събота се очаква да бъде пикът на горещата вълна. Националният институт по метеорология и хидрология вече издаде червен код за опасно време в 12 области на страната - Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Велико Търново, Русе, Ямбол, Хасково, Стара Загора, Пловдив, Благоевград. Там дневните температури ще прехвърлят 41 градуса. Средно за страната..

публикувано на 25.07.25 в 14:54

НС прие на първо четене промени, които уреждат увеличението на заплатите на младите лекари

Депутатите приеха  на първо четене три от проектите за промени в Закона за лечебните заведения, които уреждат увеличението на заплатите на младите лекари. В тях се предвиждат различни механизми за ръст на възнагражденията.  Управляващите от ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица и ИТН предлагат заплатите на младите лекари да продължат да са обвързани с..

публикувано на 25.07.25 в 14:48
Снимката е илюстративна

Близо 400 кг марихуана задържаха при акция на ГДБОП в Сливен

Близо 400 кг марихуана са задържани при специализирана операция на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност",  съобщава БНР.  Акцията е проведена под ръководството на Окръжната прокуратура в Сливен.  Количеството е открито в микробус и склад,

публикувано на 25.07.25 в 14:46

Очаква се президентът и патриархът да са част от следващата експедиция на НИК "Св. св. Кирил и Методий"

Научноизследователският кораб "Св. св. Кирил и Методий" ще отплава за поредната експедиция до Антарктида в началото на ноември, а на борда се очаква да присъстват държавният глава Румен Радев и Негово Светейшество Патриарх Даниил. Това съобщи във Варна проф. Христо Пимпирев, ръководител на Българския антарктически институт , преди началото на..

публикувано на 25.07.25 в 13:10
архив

Свлачище "Свилоза" край Балчик е опасно, чакат се указания за действия и средства за укрепване

Балчик определено се свлича и затова е подготвен видеоматериал, който да послужи пред държавните органи за подпомагане. Такава е констатацията на комисията, която направи оглед на свлачищата на 18 юли. В нея влизат специалисти на Община Балчик, Геозащита – Варна, ВиК и Пожарна безопасност и защита на населението, уточни заместник – кметът по..

публикувано на 25.07.25 в 12:03