Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-ниското ДДС върху книгите е най-голямата помощ за книжния бизнес у нас

Велизара Добрева е председател на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга". Завършила е Софийския университет "Климент Охридски", преди това АЕГ.  Асоциация „Българска книга” е единствената организация на книгоиздатели, книготърговци и литературни агенти в страна ни.

Велизара Добрева подробно анализира за Радио Варна резултатите от  проведената през месец февруари трета анкета, чиято цел е да проследи състоянието и тенденциите в книгоиздаването и книготърговията. Чуйте подробности по темата в интервюто на Светлана Вълкова: 

Какви са генералните изводи от това, което проучихте?

Намалената ставка на ДДС  влезе в сила от 1 юли миналата година. За нас е изключително важно тази мярка да остане постоянна, т.к. сега на практика виждаме, че тя е огромна подкрепа за издаването на книги. 75% от участниците в анкетата потвърждават, че най-голямата им подкрепа през 2020 година е точно намалената ставка на данъка.

Друго интересно, което излезе за миналата година, са негативните фактори. Те са основно затварянето на моловете и съответно големите книжарници, разположени на тяхна територия. Все още като читателско поведение в България се вижда, че читателите предпочитат да пазаруват в книжарници, т.е. да хванат книгата в ръце.

Имаше обаче повишение в онлайн търговията с книги преди месеци, но беше ли достатъчно?

Имаше, да. Но все още делът на онлайн продажбите е незначителен - около 10% от общите продажби. Имаше увеличение на онлайн поръчките, но то в никаква степен не може да компенсира, да замени физическите продажби. За българския читател книжарницата остава все още с изключително голямо значение, за да могат да направят своя избор на книга.

Кои от големите книжни събития през годината се наложи да отпаднат?

Отпадна големият Коледен панаир на книгата, но всички останали големи изложения се проведоха на открито. Имаше предизвикателства, но те се превърнаха във възможности - за развитие и за контакт с читателите.

Светлана Вълкова попита Велизара Добрева върху какво се фокусират занапред книгоиздателите и книготърговците у нас:

Забелязваме, че и читателите имат нужда от много повече информация за това какво се издава, какво се предлага. Има и много издателства, които споделят, че още срещат проблеми, за да стабилизират дейността си.
Със сигурност това, което видяхме през тази година на пандемия, е че българинът чете, продължава да чете и това за всички нас в индустрията е глътка въздух. Благодаря на всички четящи хора в България, на всички, които си купиха книги през тази тежка година, с което помогнаха да продължим да издаваме книги !
В анкетата, проведена от Асоциация „Българска книга” в началото на месец февруари, участват 63 респонденти - книгоиздатели и книготърговци през изминалата 2020 г. Според 74.6% от участниците в анкетата намаляването на ДДС върху книгите е факторът, оказал най-голяма подкрепа за книжния бизнес през 2020 г., преминала в условия на пандемия. Другите мерки в помощ на бранша, предложени от държавата - кампаниите за захранването на библиотечните фондове и програмите на Национален фонд „Култура”, са посочени като ефикасни съответно от 20% и от 7.9% от респондентите в проучването.

Като фактори с най-негативно влияние върху бизнеса книгоиздателите и книготърговците посочват затварянето на моловете (52.4%), цялостната намалена покупателна способност на потребителите (47.6%), непровеждането на най-голямото книжно изложение в страната - Софийски международен панаир на книгата (44.4%). Тези и други фактори резултират в по-малък брой издадени заглавия спрямо планирания за 2020 г. според 54% от анкетираните.

Като тенденция за изминалата година се очертава ръстът в онлайн продажбите, 68% от анкетираните имат повишение на продажбите от собствения си онлайн магазин в сравнение с продажбите от книжарници. Въпреки това според 49% от участниците в проучването делът на продажбите чрез собствен електронен магазин представлява едва 10% от общия дял на приходите през 2020 г.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23

Жители на Суворово събраха пари за нови камбани на храма "Възнесение Господне"

С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..

публикувано на 30.01.25 в 07:20

"Умната" пазарска количка на студенти от Варна

Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05

За европейско самочувствие и достойни старини настояват пенсионери в Балчик

Увеличаване на всички пенсии, приемане на закон за възрастните хора, който ще даде възможност за социална защита и предпоставка за европейско самочувствие и достоен живот на пенсионерите, безплатни здравни грижи и обслужване в съответствие със стареенето, понижаване цените на лекарствата за пенсионери и инвалиди. Това са част от исканията на..

публикувано на 28.01.25 в 08:15

Кр. Стоянова: По четири-пет пъти годишно се правят проверки на противопожарните системи в хотелите

Разкриването на участъци на полицията и на пожарните служби на територията на курортните комплекси ще даде по-голяма сигурност за безопасността на туристите, които почиват в тях. Това каза в предаването „Новият ден“ Красимира Стоянова от Сдружение „Българска хотелска асоциация“. В курортите край Варна такива участъци има само в к.к. „Албена“,..

публикувано на 27.01.25 в 10:52