Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо ваксинирани от дома в Опанец се оказаха с Ковид-19

Епидемичният взрив в село Опанец

14 ваксинирани с две дози лица от Дома за възрастни хора с деменция в село ОпАнец, община Добричка, дадоха положителни проби за Ковид-19.

Епидемиологичното проучване, проведено от РЗИ в Добрич, е установило 31 положителни на коронавирусна инфекция от общо 41 потребители и 7 лица от персонала.

Първите проби в Опанец са били взети на 7 март, след като лице от персонала проявява първите симптоми на заболяване. От далите положителен резултат в психиатричната болница Карвуна се настаняват шестима, от които двама са ваксинирани. Към този момент те вече са изписани, в добро общо състояние са и са върнати в дома в Опанец. Един потребител е настанен за лечение в Многопрофилната болница в Добрич, той е в малко по-тежко състояние и не е бил ваксиниран. За съжаление двама от заразените с Ковид-19 потребители на дома са починали, като те също не са били ваксинирани, уточняват от РЗИ в Добрич.

Повече за епидемичния взрив в Дома за хора с деменция и как близките на настанените там са посрещнали новината чуйте в репортажа на кореспондента ни в Добрич Мая Щърбанова.

Първата положителна проба за Ковид-19 в Дома за възрастни хора с деменция в село Опанец дава лице от персонала на 6 март. На следващия ден от РЗИ в Добрич вземат проби за бързи антигенни тестове на всичките 41 потребители на социалната услуга и на 23 лица от персонала. От тях също положителни се оказват 18 потребители и трима от персонала, впоследствие те са потвърдени и чрез ПСР изследвания. Няколко дни по-късно, на 14 март са изследвани повторно далите първоначално отрицателни проби, сред които се установяват още заразени и общо те стават 31 потребители и 7 от персонала.

Онова, което прави впечатление при този епидемичен взрив е, че 14 от заразените възрастни хора са били ваксинирани с две игли с ваксината на Пфайзер през месец февруари, като втората игла им е била поставена на 26 февруари. За болнично лечение в психиатричната клиника в Карвуна биват приети шестима потребители, като двама от тях са и ваксинирани. Директорът на РЗИ в Добрич д-р Светла Ангелова уточни, че настаняването им в болница е продиктувано не толкова от тяхното здравословно състояние, свързано с Ковид-19, а поради специфичността при лечението на пациенти с деменция.

Директорът на дома в Опанец Ева Димитрова заяви, че още при първите случаи на дали положителна проба за Ковид-19 сред близките на настанените там е имало притеснение.

Един от тези близки, пожелал анонимност, споделя, че първоначално заедно с притеснението е бил и изненадан, че въпреки ваксинирането срещу Ковид-19, неговият роднина е бил заразен с инфекцията, а впоследствие и настанен за лечение в психиатричната болница в Карвуна.

И въпреки че свижданията не са разрешени вече от година, което е огромен стрес за всички близки, а настанените и персонала в социалните домове са във втората приоритетна за ваксиниране група, нито един от персонала в дома не е провяли желание и не е бил ваксиниран.

Д-р Ангелова отново напомни, че ваксинационният процес продължава и всеки променил решението си, може да се възползва.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Корабът "Бургус" ще извършва туристически пътувания до остров Света Анастасия по великденските празници

Туристическият кораб "Бургус" ще извършва по време на великденските празници разходки по море до остров Света Анастасия, съобщиха от пресцентъра на Община Бургас.  Отплаванията ще са от "Магазия" 1. Остров Света Анастасия и тази година е сред топ локациите за жителите и гостите на града. Първите групи туристи вече пристигнаха, отсега има и..

публикувано на 18.04.25 в 17:05

Миряни изпълниха храмовете в Добрич

Миряни изпълниха храмовете в Добрич, за да се поклонят на гроба Господен и да минат под плащаницата на Разпети петък. В църквите бе извършено богослужението Царски часове и бе отслужена Вечерня с изнасяне на плащеницата.  В храм „Св. Троица“ отец Емануил в съслужие с отец Велико извършиха изнасянето и поставянето на плащеницата на маса, под..

публикувано на 18.04.25 в 16:30
Венеция, Италия, 2005 г., ©Мартин Пар, от серията Small World

10 евро такса за ден във Венеция

От днес са в сила двойно по-високи такси за туристите във Венеция. Входната такса за еднодневно посещение в града вече е 10 евро.  Тя се прилага през всички дни до първия уикенд на май, а след това през всички уикенди от петък до неделя до края на юли, съобщи БТА. Общо тази година таксата ще се изисква за 54 дни, което е почти..

публикувано на 18.04.25 в 16:00

Мюсюлманин възстановява над 25 християнски храма из България

В продължение на 14 години Турхут Исмаил – мюсюлманин от село Искра – гради и възстановява християнски църкви в различни краища на България. Наричан „будителят от Искра“, той посвещава живота си на съхраняването на религиозни и културни символи от миналото, като досега е участвал в изграждането и изографисването на над 25 храма. „Това е..

публикувано на 18.04.25 в 15:56
Студената пролет във Варна

Облачно време в събота

През следващото денонощие облачността ще е значителна, на места сутринта ще има условия за намалена видимост. Около и след обяд, предимно в Югоизточна България ще превали.  До края на деня облачността ще намалее, само в крайните Югоизточни райони ще остане значителна.  Ще духа слаб вятър от североизток който постепенно ще се ориентира от..

публикувано на 18.04.25 в 15:16

При престой до десет дни в болница здравноосигурените пациенти вече ще заплащат по лев на ден

При престой до десет дни в болница здравноосигурените пациенти вече ще заплащат по лев на ден. Това е указано в Преходни и заключителни разпоредби на Постановление за изпълнението на държавния бюджет на Република България за 2025 г. на Министерския съвет. Постановлението е обнародвано в "Държавен вестник". Досега размерът на тази такса беше..

публикувано на 18.04.25 в 15:00

По-ниски цени за издаването на лични карти

До края на тази година цените за издаване на личните карти се намаляват и се връщат на нивата от миналата година. Това реши на последното си заседание правителството . От началото на годината издаването на документа за самоличност  беше увеличено от 18 на 30 лева за нормална поръчка. С приетите от Кабинета промени в тарифата  за таксите..

публикувано на 18.04.25 в 14:53