Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Утре преминаваме към лятно часово време

| обновено на 27.03.21 в 08:07
Снимка: архив

В неделя, 28 март, в 3 часа сутринта преминаваме към лятното часово време. Тогава стрелките се преместват с час напред, напомнят от Българския институт по метрология.

През март 2019 година Европейският парламент гласува за отпадането на сезонната смяна на часа. 

Държавите членки на ЕС решават дали да преминат към изцяло лятно, или зимно часово време.

Тази неделя, 3 часа след полунощ, ще преместим стрелките на часовниците с един час напред за да преминем към лятното часово време. За пореден, но дали и за последен път? Този въпрос все още чака своя отговор. Преди близо 3 години Европейската комисия предложи местенето на стрелките да бъде прекратено, а всяка държава-членка сама да избере на лятно или на зимно часово време да остане. И до ден-днешен окончателно решение няма – нито на европейско, нито на национално ниво.

Едно от първите неща, които човек си мисли, когато трябва да премести стрелките на часовника с час напред е „ще спя по-малко”. Това, разбира се, за някои е проблем, но за други не. Според психолога Добринка Тотева-Горанова, смяната на времето дава своето отражение върху нашето физическо и психическо състояние.

"Ритъмът ни се нарушава още със ставането по-рано от обичайното. В този период, хората са по-стресирани и изнервени. Това е период, в който стават повече катастрофи и се обострят хронични заболявания", каза Горанова. Тя поясни, че адаптацията към новото време трае между 7 и 10 дни.

Не всички хора обаче имат проблем с адаптацията. От направената анкета сред варненци, една част от тях казаха, че местенето на стрелките не им се отразява.

"На мен лично не ми се отразява смяната на времето. Само съм чувал от медицински специалисти, че не влияе добре на организма. Но, дали е така... При мен няма проблем", каза Стоян Николов.

"Даже много се радвам на тази смяна на времето. Денят ще е по-дълъг", допълни Мартина Русо.

Срещнах г-н Налбантов, който беше на противоположното мнение и каза, че местенето на стрелките не му влияе добре.

"Това е смяна на биологичния часовник, което е проблем. Аз мисля, че тази практика трябва да спре", допълни още той.

Повечето от анкетираните смятат, че ако местенето на стрелките бъде прекратено, по-добрият вариант е да останем на лятно часово време. Най-вече заради по-дългата продължителност на деня. В анкета на министерството на енергетиката, проведена преди 2 години, везните също клоняха към лятното време. Разбира се, има хора, предпочитащи зимното часово време. Има и поддръжници на тезата, че смяната на времето не трябва да спира. Такова мнение изрази Христомир Христов.

"Аз виждам известна логика в смяната на времето, специално за училищата и учениците, които пътуват по тъмно и по светло, съответно. Специално заради учениците трябва да продължи", каза Христов.

Подробностите чуйте в репортажа на Иван Барбов:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00