В неделя, 28 март, в 3 часа сутринта преминаваме към лятното часово време. Тогава стрелките се преместват с час напред, напомнят от Българския институт по метрология.
През март 2019 година Европейският парламент гласува за отпадането на сезонната смяна на часа.
Държавите членки на ЕС решават дали да преминат към изцяло лятно, или зимно часово време.
Тази неделя, 3 часа след полунощ, ще преместим стрелките на часовниците с един час напред за да преминем към лятното часово време. За пореден, но дали и за последен път? Този въпрос все още чака своя отговор. Преди близо 3 години Европейската комисия предложи местенето на стрелките да бъде прекратено, а всяка държава-членка сама да избере на лятно или на зимно часово време да остане. И до ден-днешен окончателно решение няма – нито на европейско, нито на национално ниво.
Едно от първите неща, които човек си мисли, когато трябва да премести стрелките на часовника с час напред е „ще спя по-малко”. Това, разбира се, за някои е проблем, но за други не. Според психолога Добринка Тотева-Горанова, смяната на времето дава своето отражение върху нашето физическо и психическо състояние.
"Ритъмът ни се нарушава още със ставането по-рано от обичайното. В този период, хората са по-стресирани и изнервени. Това е период, в който стават повече катастрофи и се обострят хронични заболявания", каза Горанова. Тя поясни, че адаптацията към новото време трае между 7 и 10 дни.
Не всички хора обаче имат проблем с адаптацията. От направената анкета сред варненци, една част от тях казаха, че местенето на стрелките не им се отразява.
"На мен лично не ми се отразява смяната на времето. Само съм чувал от медицински специалисти, че не влияе добре на организма. Но, дали е така... При мен няма проблем", каза Стоян Николов.
"Даже много се радвам на тази смяна на времето. Денят ще е по-дълъг", допълни Мартина Русо.
Срещнах г-н Налбантов, който беше на противоположното мнение и каза, че местенето на стрелките не му влияе добре.
"Това е смяна на биологичния часовник, което е проблем. Аз мисля, че тази практика трябва да спре", допълни още той.
Повечето от анкетираните смятат, че ако местенето на стрелките бъде прекратено, по-добрият вариант е да останем на лятно часово време. Най-вече заради по-дългата продължителност на деня. В анкета на министерството на енергетиката, проведена преди 2 години, везните също клоняха към лятното време. Разбира се, има хора, предпочитащи зимното часово време. Има и поддръжници на тезата, че смяната на времето не трябва да спира. Такова мнение изрази Христомир Христов.
"Аз виждам известна логика в смяната на времето, специално за училищата и учениците, които пътуват по тъмно и по светло, съответно. Специално заради учениците трябва да продължи", каза Христов.
Подробностите чуйте в репортажа на Иван Барбов:
Клавирен рецитал изнесе в рамките на Международния фестивал "Варненско лято" снощи Антонио Паван. Той е само на 11 години с българо-италиански произход, а биографията му вече е забележителна, репертоарът му се простира от барока до XXI век, свирил е в престижни зали в Италия, където живее, и в Европа, печелил е само първи награди от конкурси, често..
Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..
Предстои едно изключително вълнуващо и заредено с обич събитие във Варна, което ще събере на едно място представители на природозащитни организации, доброволци, любители на животните и всички хора със сърца, отворени за доброто. В събота, 27 юли, от 10:00 до 22:00 часа, на входа на Морската градина в морската столица ще се проведе фестивалното..
Мока мус е цветът на 2025 г. - той създава усещане за лукс и мекота и напомня за кремчетата от детството ни. Именно този цвят диктува самата мода, а другите актуални нюанси на лято 2025 са ментово зелено, цвят праскова, съчетан с пастелно синьо, както и всички пастелни гами. Това обобщи за предаването "Новият ден" модният експерт Румяна Димитрова...
Държавният куклен театър поставя представления за деца на лятната и основната си сцена през юли. В програмата днес е предвиден спектакълът "Полянката с малките гъбки" за деца до 3 години, който започва от 18 часа. Останалите представления в афиша на Кукления театър са следните: 25 юли, петък, 18.00 ч. - "Полянката с малките гъбки", за деца до 3 г...
Младо семейство дари ценна апаратура на родилното отделение на Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) „Св. Анна“ във Варна, съобщиха днес от лечебното заведение. Подаръкът е в знак на благодарност за грижите, положени за 31-годишната Меглена Рачева от крайморския град. Жената е приета бременна в седма гестационна седмица, след припадък и с..
От миналата седмица обсерваторията в село Камен бряг край Каварна отново работи след отстраняване на технически проблем. Съоръжението е отворено всеки вторник и петък от 21 часа и наблюдения са възможни при хубаво време. Туровете са напълно безплатни и се водят от варненския астроном Георги Георгиев. Обсерваторията е сред..