В неделя, 28 март, в 3 часа сутринта преминаваме към лятното часово време. Тогава стрелките се преместват с час напред, напомнят от Българския институт по метрология.
През март 2019 година Европейският парламент гласува за отпадането на сезонната смяна на часа.
Държавите членки на ЕС решават дали да преминат към изцяло лятно, или зимно часово време.
Тази неделя, 3 часа след полунощ, ще преместим стрелките на часовниците с един час напред за да преминем към лятното часово време. За пореден, но дали и за последен път? Този въпрос все още чака своя отговор. Преди близо 3 години Европейската комисия предложи местенето на стрелките да бъде прекратено, а всяка държава-членка сама да избере на лятно или на зимно часово време да остане. И до ден-днешен окончателно решение няма – нито на европейско, нито на национално ниво.
Едно от първите неща, които човек си мисли, когато трябва да премести стрелките на часовника с час напред е „ще спя по-малко”. Това, разбира се, за някои е проблем, но за други не. Според психолога Добринка Тотева-Горанова, смяната на времето дава своето отражение върху нашето физическо и психическо състояние.
"Ритъмът ни се нарушава още със ставането по-рано от обичайното. В този период, хората са по-стресирани и изнервени. Това е период, в който стават повече катастрофи и се обострят хронични заболявания", каза Горанова. Тя поясни, че адаптацията към новото време трае между 7 и 10 дни.
Не всички хора обаче имат проблем с адаптацията. От направената анкета сред варненци, една част от тях казаха, че местенето на стрелките не им се отразява.
"На мен лично не ми се отразява смяната на времето. Само съм чувал от медицински специалисти, че не влияе добре на организма. Но, дали е така... При мен няма проблем", каза Стоян Николов.
"Даже много се радвам на тази смяна на времето. Денят ще е по-дълъг", допълни Мартина Русо.
Срещнах г-н Налбантов, който беше на противоположното мнение и каза, че местенето на стрелките не му влияе добре.
"Това е смяна на биологичния часовник, което е проблем. Аз мисля, че тази практика трябва да спре", допълни още той.
Повечето от анкетираните смятат, че ако местенето на стрелките бъде прекратено, по-добрият вариант е да останем на лятно часово време. Най-вече заради по-дългата продължителност на деня. В анкета на министерството на енергетиката, проведена преди 2 години, везните също клоняха към лятното време. Разбира се, има хора, предпочитащи зимното часово време. Има и поддръжници на тезата, че смяната на времето не трябва да спира. Такова мнение изрази Христомир Христов.
"Аз виждам известна логика в смяната на времето, специално за училищата и учениците, които пътуват по тъмно и по светло, съответно. Специално заради учениците трябва да продължи", каза Христов.
Подробностите чуйте в репортажа на Иван Барбов:
Общинският приют за безстопанствени кучета в с. Каменар и доброволците към него ще се включат заедно с Ротаракт клуб – Варна в инициативата на Община Варна „Слез от колата, включи се в играта“. Без автомобили в центъра на Варна и тази година за 1 юни В Международния ден на детето – 1 юни, между 10:00 и 14:00 ч., в пространството на площад..
Приключи конкурсът на Община Варна за най-красиво поддържана градинка. Крайният срок за участие беше 25 май. В този срок граждани и търговски обекти от различни райони на града имаха възможност да споделят своите зелени кътчета, оформени с внимание и любов. Конкурсът има за цел да насърчи екологичното мислене и активното участие на гражданите в..
Преди повече от 100 години Ото, Дизел, Никола Тесла, Хенри Форд са искали да освободят хората от тежкия физически труд. Резултатът е, че сега хората са по-болни, отколкото тогава. С навлизането на изкуствения интелект се задава друга заплаха - от психически болести. За това предупреди във Варна златният физик на България..
Вина от четири континента ще бъдат представени във Варна този петък и събота. Това ще стане в рамките на първото издание на World Wide Wine, зад чиято организация стоят Георги и Владислав Ванкови. Собственици на една от най-впечатляващите градски винарни у нас, те са в организацията и на вече традиционният винен фестивал във Варна през юли..
Общинско предприятие „Дезинфекция, дезинсекция, дератизация“ обяви графика за обработване на терени с обществено значение против кърлежи (дезакаризация) за дните от 27 до 30 май. Обработката се провежда при подходящи климатични условия (температура, влажност, вятър, валежи, прорастнала растителност). Използваните биоциди са предназначени за битова..
Всеки ден, денонощно, без почивка и често – без благодарност. Това е животът на хората в спешната помощ. Днес ще ви срещнем с един от тях – 54-годишния Красимир Капитанов, шофьор на линейка във Варна. Вече 17 години той не просто кара линейка – той спасява живот.
Създаването на красива градска среда е мисия за всички, които живеят в нея и я населяват. Точно това е една от целите на група украинци, обединени около неправителствената организация „Ми Разом“. За Деня на храбростта и Българската армия заедно със съмишленици те преобразяват един от подлезите по булевард „Княз Борис Първи“ във Варна. С мотиви,..