Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стар склад за барут и снаряди „избухва” като сцена на мечтите за младите варненци

Снимка: Фейсбук, Варна.През погледа на един чужденец

Ако сте минавали по улица „Барутен погреб", сигурно сте виждали една стара запустяла ниска постройка, сгушена в студената прегръдка на старите блокове. Това всъщност е бившия склад за боеприпаси, построен още по времето на Османската империя през XIX век. Място с вековна история, което през годините е преминало през множество трансформации - от склад за съхранение на барута и снарядите на Варненския гарнизон, до превръщането му през 90-те години в храм на рок-музиката с името „Бонкърс”. В този период, вековните каменни стени на клуба са видели щури купони, в които са изгрели и някои от звездите на родната музика.

След това обаче мястото запустява. Става мрачно и отблъскващо, а единствените, които си организират „купони” са наркомани и престъпници. Барутният погреб сякаш е „погребан”. Но, не за дълго.

Преди няколко години, младият архитект Явор Панев и неговите съмишленици от Сдружение „Таляна” решават да съживят мястото и да го превърнат в младежко алтернативно пространство с името „РеБонкърс”.

„РеБонкърс”. Като повторна употреба. Думичката "Ре" е представка за клуб "Бонкърс", който е един от двигателите на много рок-банди, които са се развили именно на това място. Идеята се зароди покрай "Варна - европейска младежка столица" през 2017 година. Главният архитект на града Виктор Бузев даде началният „вектор” и каза, че това място трябва да бъде съхранено. Изключително сме благодарни на всички, които спомогнаха за реализацията на тази идея", каза арх. Панев.

На първо време, той и екипа му изчистват мястото от огромните камари с боклуци. Вече има ток. Подновена е фермата за сценичното осветление. Монтирани са нови парапети на стълбите към сцената, както и подвижна платформа за музикалната техника. Бункерът вече разполага с нови санитарни възли, прозорци и всичко необходимо за съживяването на това пространство. Запазва се и първоначалния му облик. Външната част също е облагородена и вече доста по-привлекателна за минувачите. Предвижда се там да има спортна площадка и пространство за каране на скейтборд. Сложена е и охранителна система срещу набезите на крадци, каквито е имало многократно през годините. Има си и коте-пазач с името Бонки. С охота, арх. Явор Панев разказа как точно вижда пространството след неговата реставрация.

"Основната концепция е насочена към една менторска програма, чрез която да развиваме млади артисти, под шапката на стари музиканти, които някога са свирили в този бар. Иска ни се обаче да не място само за музика, а един инкубатор на млади таланти от различни изкуства. Мултифункционалността на пространството е определяща в нашата концепция. Предвиждаме гъвкавост, така че през деня да може залата да се ползва за репетиции, а вечер за концертна дейност", каза още арх. Явор Панев.

Желанието на екипа, който работи по реставрацията е новото младежко пространство да отвори врати през лятото. В този екип е и Георги Иванов, който работи по логото на новото място и неговото популяризиране. Скоро ще има и сайт.

"Живея във Варна от 80-та година. Не знаех за този погреб. Но, когато Явор ме доведе тук останах силно впечатлен и реших да се включва в неговата реставрация", каза Иванов.

Арх. Явор Панев вижда сцената и като място за съвремен театър, а защо не и за барокова музика. Но, най-вече като място, в което младите хора да сбъдват своите мечти.

Още за новия "РеБонкърс" чуйте в репортажа на Иван Барбов:




 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Деца помагат на деца: Деси от кв. "Аспарухово", която продава гривнички в подкрепа на Димана

Близо 4000 лева е събрала от началото на април досега четвъртокласничката в Основно училище „Христо Ботев“ в квартал „Аспарухово“ Десислава Костадинова за приятелката си - петгодишната Димана, която се нуждае от изследване в Турция. Димана е имала злокачествен тумор на дланта на ръката преди пет години, излекувана е, но при последното..

публикувано на 13.05.25 в 09:20

Акция по кръводаряване се провежда днес в Провадия

Акция по кръводаряване се провежда днес от 9.30 до 14 часа в зала 119 на Община Провадия. Тя е под егидата на областния управител на Варна проф. Андрияна Андреева.  Инициативата е част от мащабната кампания в партньорство между Районния център по трансфузионна хематология - Варна, Сдружение "Аз вярвам и помагам", Областна администрация и всички общини в..

публикувано на 13.05.25 в 08:11

Лесна работа: Още нещо за българина

Сядам да хапна в едно заведение и през следващия час си припомням колко открит и непринуден човек е българинът. Сервитьорката, още докато ми подава менюто, успява да опише детайлно работната ситуация, сложните взаимоотношения в екипа и недостига на работна ръка, в резултат на който предстоящата почивка на ей-онзи младеж в другия край на залата,..

публикувано на 12.05.25 в 19:11

Удостоиха д-р Милен Врабевски с почетен знак за принос към Висшето военноморско училище

Председателят на фондация „Българска памет“ д-р Милен Врабевски получи почетен знак за принос към Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров“ във Варна, както и значка на началника на ВВМУ за приноса си в подготовката и реализацията на Българската антарктическа експедиция. От своя страна той връчи грамоти и награди на членовете на екипажа на..

публикувано на 12.05.25 в 18:27

Димитър Маринов предава ценния си опит и тънкостите на актьорската работа в две книги

Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, днес се среща с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г.  Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът ще разкаже за своя необикновен житейски и професионален път и какво..

публикувано на 12.05.25 в 16:30

Медицинската сестра Рая Димитрова: Влюбена съм в тази професия!

Международният ден на сестринството се отбелязва днес, 12 май.  От първия ден, в който започнах да уча за професията си на медицинска сестра, съм влюбена в тази работа. Това подчерта в интервю за сутрешното предаване на Радио Варна "Новият ден" медицинската сестра  Рая Димитрова, която работи в УМБАЛ "Св. Марина" като част от практиката си като..

публикувано на 12.05.25 в 09:30

Започна конкурсът за комикс "Крайморска среща"

Започна третото издание на националния конкурс за комикс "Крайморска среща".  Срокът за участие е до 30 септември 2025 г. Участието е индивидуално, в три възрастови групи: първа (6 – 12 години); втора (13 – 18 години); участници над 18 години. Всеки участник има право да предложи до 3 кратки комикса, нарисувани на ръка или дигитално. Всеки комикс..

публикувано на 12.05.25 в 08:13