Хората казват „да не ти се пада да живееш в интересни времена“! Е, на нас точно това ни се случи – вече повече от година си съжителстваме с всички промени, които пандемията от Ковид-19 донесе в ежедневието ни. Променихме голяма част от навиците си, променихме начина по който работим, по който учим, по който си почиваме. Успяхме ли обаче да променим самите себе си и дали плъзналата по целия свят зараза от Ковид-19 ни донесе и зараза от добрина и емпатия или напротив – изкара най-нечовешките черти у човека.
В следващия репортаж ще ви срещнем с една жена, която има затруднения със слуха. И колкото и тъжно да звучи, оказва се, че пандемията не ни е научила на съчувствие и на умение да се опитваме да стъпваме в чуждите обувки. Как „чуват“ глухите хора, когато им говорим през маски? За това ще ни разкажат кореспондентът ни в Добрич Мая Щърбанова и нейната събеседничка Петя Митева.
Петя Митева загубва слуха си преди 20 години. Налага се да свикне с невъзможността си да чува, но пък, както казва самата тя, когато човек загуби едно сетиво, развива изключително силно друго, за да компенсира. Тя е и председател на Териториалната организация на глухите в Добрич и казва, че единственото нещо, което й помага да противодейства на чувството си за малоценност заради загубата на слух, е възможността й да помага на другите хора като нея.
Как обаче възприемат сега информацията, когато половината от лицата ни и то точно артикулационният ни апарат, е скрит зад маската. Петя Митева споделя, че в началото, може би защото страхът и паниката не са били толкова силни, хората са се съгласявали да махнат за минута-две маските си, за да бъдат разбрани. Днес обаче ситуацията е променена, а със забраната за носене на прозрачните шлемове, глухите хора съвсем са загубили способността си да общуват.
Петя Митева споделя, че все по-рядко получава разбиране от възрастни хора, а при тях вече няма какво да се направи, времето им за възпитание и приемане на различните хора отдавна е отминало. Надеждата й е в децата, в старанието на училищата да запознават учениците с различни групи от хора с увреждания и как могат да им бъдат полезни, както и в родителите, които трябва да разговарят на тази тема с децата си у дома.
Разбира се, че не е невъзможно, но дали и онези, от които зависи да се помисли за хората със специални нужди в условията на пандемия не е безвъзвратно отминало времето за възпитание в разбиране на различните сред нас.
На тържествена церемония Българското национално радио раздаде за пореден път годишните си награди. Отличието "Златен глас" на фондация "Надежда Дженева", давана от журналиста Кеворк Кеворкян, взе Даниела Стойнова, кореспондент на Българското национално радио във Варна. При получаването на приза Даниела Стойнова подчерта, че гласовете на всички..
Петролният разлив в Черно море след аварията с два руски танкера през декември няма да достигне до бреговете на българското Черноморие, стана ясно след среща между министрите на туризма Мирослав Боршош и на околната среда и водите Манол Генов, съобщиха от Министерството на туризма. Според анализа на актуални сателитни снимки от..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Това съобщиха от висшето учебно заведение. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов. Той е един от тримата представители на..
Кулминацията на честванията за 90-годишнината на Българското национално радио е днес - 25 януари. По-късно следобед ще бъде връчена голямата награда на името на първия директор на БНР Сирак Скитник - за принос в развитието на Радиото, както и наградите за радиожурналистика и радиопроект. Радио Варна е с номинация за голямата награда "Сирак Скитник"..
Министерството на вътрешните работи на Съединените щати обяви, че Мекисканският залив вече ще бъде наричан Американски залив по силата на указ, издаден от американския президент. Промяната на името на залива беше сред предизборните обещания на Доналд Тръмп. Наименованието Мексикански залив се употребява от 16 век. Мексиканската президентка..
Варненският окръжен съд определи най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“ за двама мъже – на 29 и 30 години, до разглеждане по същество на делата за тяхната екстрадиция в Люксембург, съобщиха от съда. Двамата са разследвани за участие в престъпна група за фалшифициране и използване на фалшификати, измами и пране на пари, извършила..
Перспективите за влизането на страната в еврозоната и днес разделиха парламентарно представените формации. Част от тях се усъмниха в готовността на страната ни за членство. От ГЕРБ увериха, че не са се отказали да поискат конвергентен доклад, в същото време от ПП-ДБ ги обвиниха в саботаж, а от "Възраждане" заплашиха с протести, предаде БНР. Спорът се..