Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хлорофилът в помощ на организма

Снимката е от публикация на Клиника "Д-р Емилова"

Хлорофилът по структура и състав наподобява хемоглобина. Основната разлика идва от един атом - зеленото вещество съдържа магнезий, докато червеното - желязо. От химична гледна точка, хлорофилът е мастно разтворим пигмент и притежава изразено антиоксидантно въздействие, попаднал в човешкия организъм, разказва д-р Людмила Емилова в разговор с Габриела Гаврилова.

Защо е толкова полезен хлорофилът?

- Разликата между хемоглобина и хлорофила е една. Зеленото вещество съдържа магнезий, а нашият хемоглобин съдържа желязо. Затова се счита, че хлорофилът подобрява функцията на кръвотворните органи и броят на червените кръвни клетки.

Откъде идва неговата полезност?

- Газовият обмен се оптимизира и дейността на белия дроб се подобрява. Хлорофилът подпомага чревната функция и има протективно действие върху лигавиците в човешкия организъм. Той е в състояние да подобри телесната миризма при някои хора. В момента се изработват добавки, които го съдържат и се продават като дезодоранти за вътрешна употреба.

Къде съдържа най-много?

- Във всичко, което е зелено. Зеленолистните зеленчуци, магданоз, коприва, маруля, спанак, копър, целина, рукола. Аз много препоръчвам рукола, защото тя помага да намалим високото кръвно налягане и има много полезни вещества на една калория подобно на всички тъмно зелени зеленчуци. Руколата е едно полезно зеленолистно, което аз препоръчвам да имаме и на обяд и вечерта.

Можем ли да прекалим с употребата на зеленолистни обаче?

- Да, ако например използваме копривата в голямо количество, за да си набавим хлорофил, при по-голяма употреба има риск да изострим коремни проблеми. Но ако ядем зеленолистни, които нямат парливи и дразнещи вещества, то можем да ги похапваме. А можем да си приготвим и смути.

Вие имате един популярен израз тук в клиниката, че едно смути на ден ще държи лекарите далеч от мен...

- Да. Това идва от една английска поговорка, според която една ябълка на ден може да направи това. Зеленолистните зеленчуци са съперник и на ябълката. Една ябълка на ден намалява риска от Алцхаймер. И аз продължавам да препоръчвам както ябълки, така и тъмнозелени зеленчуци. Само зелените листа не са източници на хлорофил. Можем да ядем още водорасли, броколи, краставици, спиролина и всичко, което е зелено на този свят съдържа определено количество хлорофил. Същото се отнася и до червеникавите салатки. Те съдържат хлорофил, но и антоцианини, които са много полезни, защото са много силни антиоксиданти.

Можем ли да се доверим на зеленолистните, които се продават по улицата?

- Бихме могли да накиснем зелените листа за известно време в 2 литра вода, в която сме сложили сода за хляб. Надяваме се, че така сме премахнали отровните вещества, с които са пръскани.

Телефонът за връзка с клиниката на д-р Людмила Емилова е 0888/951288. Тя се намира в хотел "Аква Азур" в к.к. Свети Свети "Константин и Елена".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Гладната революция на д-р Емилова" - премиера на книгата във Варна на 26 април

Новата книга на д-р Емилова ще бъде представена тази сряда, 26 април, от 18 часа в концертното студио на РАДИО ВАРНА. Книгата „Гладната революция на д-р Емилова“ разказва историите на 25-ма от нейните пациенти - вече излекувани или дори спасени. И срещата с всекиго от тях  оставя  трайна следа в живота и - заради изпитанията, рисковете,..

публикувано на 23.04.23 в 14:25

„Керанка – глад за живот“ с премиера във Варна на 9 март

„Глад за живот“ е вдъхновяващата история за изцеление то на Керанка Костова. Това е филм за изумителния дух и страстта да живее, които тази млада жена има, за да се спаси от множествената склероза. Прожекцията във Варна е на 9 март от 19 часа във във Фестивален и конгресен център - Варна.   Днес Керанка е усмихната..

публикувано на 05.03.23 в 18:45

Бавно, но сигурно, последиците от ковид-19 отзвучават с плодолечение

Сезонът край морето започна за Клиниката на д-р Емилова . Много от пациентите постъпват, за да се възстановят след коронавирус. Постковид синдром – така медиците наричат  хроничното заболяване, което може да се проявява в най-различни форми. Според данни, цитирани от Дойче веле, около 15% от преболедувалите, продължават да страдат от..

публикувано на 18.11.21 в 07:25

Д-р Емилова спасява здравето, променя живота

Светлана Рачева е от хората, променили живота си към по-добро. В Клиниката на д-р Емилова тя идва от Бургас с намерение за пълна почивка, съчетана   с профилактика: https://bnr.bg/varna/post/101549936/d-r-emilova-balgarskata-sharlot-gerson Нямах основни заболявания, нямах основателна причина, когато дойдох за първи път в клиниката..

публикувано на 15.11.21 в 07:05

В Клиниката на д-р Емилова се отварят очите на хората

В Клиниката на д-р Емилова отварят очите на хората за здравето - как то е свързано с вътрешната чистота на тялото, за освобождаването от токсичните отрови на модерния свят, за значението на природосъобразното хранене и гладуването.  Как  пациентите пристигат уморени, притеснени, с болки, без настроение и потиснати.  Как само няколко дни,..

публикувано на 07.11.21 в 19:05

Д-р Емилова - българската Шарлот Герсон

Когато абсолютно обикновени хора превръщат личната си кауза в обществено добро, спокойно казваме, че са будители. На 1 ноември разказваме за д-р Людмила Емилова – един лекар, който за мнозина е просветител, след срещите с когото хората поглеждат по друг начин на живота си, преосмислят го и го променят, към по-добро. Такъв е примерът на..

публикувано на 01.11.21 в 12:24

Със здравословен начин на живот се преодолява постковид синдромът

При здравословен начин на живот постковид синдромът отстъпва. Това показва практиката в Клиниката на д-р  Людмила Емилова край Варна. Как помагат там на пациентите, преминали изпитанието коронавирус, обясни д-р Емилова: Правим всичко възможно да пречистим пациентите както от самото заболяване и от всички поражения, които е нанесло на различните..

обновено на 26.10.21 в 12:27