Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба разказва за подвизите на командирите на българското опълчение

Снимка: Иван Барбов

Изложба „Командирите на българското опълчение” беше открита в Музея на Възраждането във Варна, навръх 145-та годишнина от избухването на Априлското въстание. В експозицията могат да бъдат разгледани табла със снимки и подробна информация за подвизите на бойния фронт на известни руски офицери, които са ръководили българското опълчение. Сред тях са генерал Николай Столетов, полковник Александър Корсаков, полковник Фьодор Депрерадович, подполковник Павел Калитин, подполковник Константин Кесяков и други. Експозицията е дело на Националния парк-музей „Шипка-Бузлуджа”.

„Авторите на изложбата са се постарали да представят по-интересни експонати на известни руски офицери, свързани с опълчението. Те са водили опълченците в огъня на Старозагорския бой, по височините на Шипченския проход, по снежните поля на Шипка и Шейново. Те са учили нашите опълченци на военно дело и са ги подкрепяли в битките”, каза за Радио Варна Юлия Константинова, екскурзовод в Музея на Възраждането.

В централната част на експозицията са изложени и витрини с лични вещи, документи, ордени, медали и грамоти на някои от офицерите. Има и мемориална керамична чаша, която се е давала на българските опълченци в знак на благодарност за проявената храброст в битките. 

Интересни материали, свързани с варненската следа в опълчението могат да бъдат разгледани и в постоянния фонд на Музея на Възраждането. Сред тях са орденът за храброст и грамота на единственият роден във Варна опълченец Георги Минков, парадната сабя на Тодор Габарев, както и тефтерът на Никола Корчев.

Изложбата „Командирите на българското опълчение” е открита за посетители от понеделник до събота от 10 до 17 часа. Тя ще остане в музея до 2 юни.

Подробностите чуйте в репортажа на Иван Барбов:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отбелязваме Антоновден

На 17 януари Българската православна църква чества преподобни Антоний Велики. В житието му е написано, че прекарва 20 години при пълно усамотение в постройка в пустинята. Преживял до 105-годишна възраст, като запазил телесното си здраве и сила. Година преди смъртта си взел участие в борбата на Църквата против арианската ерес, като излязъл в Александрия..

публикувано на 17.01.25 в 06:00

Зов за помощ: Варненката Росица Торк се нуждае спешно от средства, за да пребори болестта

Между 500 и 600 хиляди лева са нужни на семейството на варненката Росица Торк, която се бори с тежка диагноза. Росица в момента е в турска клиника, следва лечение и в Съединените американски щати, където ѝ дават надежда за живот. Много малка част от сумата е събрана към този момент, а средствата са непосилни за близките на Росица Торк. Тя работи като..

публикувано на 16.01.25 в 17:30

Продължава кампанията за поставяне на дефибрилатори в български хижи

Втора година продължава кампанията "Спаси живот в планината" за снабдяване на хижи в България с дефибрилатори. Благодарение на инициативата през миналата година с такива уреди вече са оборудвани десет високопланински места за настаняване. Цената на един дефибрилатор заедно с обучението е около 5 000 лева. Внезапното спиране на сърцето е основната..

публикувано на 16.01.25 в 16:15

Наследниците на Ташко Костов - Салашки с дарение към Музея за нова история на Варна

Наследниците на въстаника Ташко Костов - Салашки направиха дарение на Музея за нова история на Варна. Сред дарените вещи са лични принадлежности и оборудване, предоставени от внуците Анастас Станев и Васил Василев, както и от правнука Михаил Михайлов. Те получиха благодарствени грамоти от екипа на музея в знак на признателност.  Траян Димитров,..

публикувано на 16.01.25 в 13:28

Правят ли се достатъчно проверки опасни ли са билбордовете?

Над 2000 са билбордовете на територията на община Варна. В неделя останаха с един по-малко, защото едно от съоръженията не устоя и падна. За щастие без трагични последствия. Това ни накара да се поинтересуваме какъв е редът за монтирането на билбордове. Процедурата изясни заместник-кметът Илия Коев. Предстои създаването на интерактивна карта..

публикувано на 16.01.25 в 10:37

Инфекциозните болести – новото/старо предизвикателство пред човечеството

В края на миналия век проф. д-р Ангел Ангелов написва главата "Инфекциозни болести" в учебника по клинична патология (1996 г.). Тогава публикува и една кратка статия във варненския вестник "Черно море", адресирана към широката общественост. В нея отбелязва тревожното нарастване на честота на някои инфекциозни болести и възникването на нови..

публикувано на 16.01.25 в 10:15

Ограждения и багер се появиха на плажа в Аспарухово

Какво се случва на аспаруховския плаж? Този въпрос задават варненци в местни фейсбук групи, след като там бяха публикувани снимки на обособен с метални преграждения участък от плажната ивица и наличието на багер. Нов ресторант се прави на плажа. Ще е преместваем обект, на мястото на заведение,  премахнато миналото лято. Това коментира за Радио..

публикувано на 16.01.25 в 09:05