Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

145 години от избухването на Априлското въстание

Православен календар: Новите български светци
Снимка: bg.wikipedia.org

Днес България се прекланя пред подвига и саможертвата на героите от Априлското въстание.

145-годишнината от избухването му беше отбелязана с тържествено честване в град Клисура. За първи път празникът на площад „20-ти април“ не започна с възстановка на боевете. Причината е, че местната служба КОС не е позволила използването на оръжия във възстановката на участници, които не са предоставили необходимите документи, съобщава Българското национално радио.

Годишнината беше отбелязана и в Панагюрище. По традиция на този ден панагюрци от цялата страна се събират в своя град, за да почетат паметта на Априлци. Том беше отслужен благодарствен молебен и поклонение в църквата „Свето Въведение Богородично“.

Заради ковид ситуацията е отменена тържествената заря-проверка.

Априлското въстание от 1876 година е въоръжено въстание на българите в Османската империя. Избухва преждевременно на 20 април в Копривщица и е организирано от Гюргевския революционен комитет. Въпреки че е неуспешно, то представлява своеобразен връх на българското националноосвободително движение. Днешните оценки са, че въстанието, макар и незавършило с военен успех, постига друга своя основна цел – политическата, тъй като народният бунт за независимост намира силен отзвук в Западна Европа и особено в Русия.

Въстанието е подготвено в разстояние на едва 1-2 месеца, с което се обясняват неуспехите в организацията и хода му. Решението за въстание е взето от отделни активисти на БРЦК, то не е подкрепено от нито една външна сила и в крайна сметка е резултат от усилията на неколцина апостоли. По-сериозна подготовка за бунт била извършена само в IV и I окръг.

Единствено в IV окръг под ръководството на Георги Бенковски била създадена постоянно действаща въстаническа милиция, контролираща подготовката за въстание. Трескавата подготовка правела впечатление на местните мюсюлмани и на османските власти. Сигурна информация за „предприятието“ обаче те получили едва след Оборище от участник в събранието – Ненко Терзийски от Балдово. От Пазарджик в Копривщица и Панагюрище били изпратени жандармерийски отделения, които да арестуват подстрекателите на „мирната рая“. При опит да бъде заловен Тодор Каблешков копривщенските дейци нападнали и прогонили с оръжие полицията. Мюдюринът бил убит, а в градчето била установена революционна власт. Под звъна на черковните камбани и гърмежа на пушките Каблешков изпратил в Панагюрище знаменитото „Кърваво писмо“. Писмото е пренесено от 19-годишния Георги Салчев, който изминал 5-часовия път от Копривщица до Панагюрище само за 2 часа. Точно преди Панагюрище, конят на преносителя на кървавото писмо издъхва от натоварването.

Още следобеда на същия ден (20 април) Георги Бенковски, съобразно с решението от Оборище за избягване на провал, обявил преждевременно началото на българското въстание. Това избързване с десетина дни изненадало комитетите и повлияло негативно на цялата революционна акция. То обаче било наложено от самите обстоятелства. Предателството заплашвало с провал грижливо изградената организация, както и психологическата подготовка на народа за отчаяни и решителни действия. Избухването на въстанието в IV окръг довело до масови арести на комитетски дейци в другите окръзи, светкавично мобилизиране на нередовни турски части (башибозук) и дислокация на военни подразделения във всички по-големи български градове.

Подготовката на въстанието е осуетена от османските власти. Заловени са редица комитетски дейци като Никола Славков, а Георги Икономов е поставен под наблюдение. Нанесен е изпреварващ удар в Горна Оряховица. Прави се опит за изпреварващ удар в Копривщица и Панагюрище. Започва прехвърляне на войски от Шумен в Търново, от Одрин в Пловдив и Пазарджик и др.

Според българската историография загиналите са около 30 000 души, докато според външни изследователи бройката на жертвите е не повече от 15 000 души. Руският консул в Одрин Алексей Церетелев смята, че по време на въстанието са разрушени около 200 села с общо население повече от 75 000 души, част от които са избити, а други са прогонени.

Жестокото потушаване на въстанието и отзвукът на зверствата в Европа са повод за провеждане на Цариградската конференция. Решенията на Цариградската конференция са първото международно признание на правото на българите да имат своя държава в етническите си граници, очертани вече от борбата за църковна независимост, санкционирано от всички Велики сили. Така Априлското въстание, макар и военен провал, непосредствено води до най-големия политически успех на българската нация дотогава. Отказът за осъществяване на решенията на Цариградската конференция от страна на османското правителство води до обявяването на единадесетата Руско-турска война, довела до Освобождението на България.

Източник: БНР




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Режат клони в центъра на Варна

Район „Одесос“ извършва днес 28 октомври (понеделник) основна резитба на корони на дървета на ул. „Неофит Бозвели“, информираха еколозите от кметството. Дейностите ще се извършват и в следващите два дни в отсечката между улиците „Ангел Кънчев“ и „Д-р Пискюлиев“. Пътното платно няма да бъде затваряно по време на резитбата, но е възможно да възникнат..

публикувано на 28.10.24 в 11:09

ГЕРБ-СДС печели в Добрич, втори са "Възраждане"

При 100% обработени протоколи в област Добрич категоричните победители и в тези парламентарни избори са от ГЕРБ-СДС с 29.46 на сто от гласовете. Избирателите в 8 Многомандатен изборен район подреждат на втора позиция ПП Възраждане с 15.42%. Макар в национален план БСП – Обединена левица да са на пета позиция, в област Добрич те се нареждат на..

публикувано на 28.10.24 в 10:12

При близо 98 % обработени протоколи във Варна: ГЕРБ-СДС са първи, следвани от "Възраждане" и ПП-ДБ

ГЕРБ-СДС са първа политическа сила в област Варна с 31,16 % подкрепа на гласоподавателите при 97,56 % обработени протоколи в Районната избирателна комисия. Това сочат данните от изборите за 51-во НС, изнесени в сайта на Централната избирателна комисия.  Втори са "Възраждане" с 15,59 %, следвани от ПП-ДБ с 14,63 на сто.  На четвърто място се нарежда..

публикувано на 28.10.24 в 09:37

Художникът Стоимен Стоилов получи "Златен век" (огърлие) във Варна

Министърът на културата Найден Тодоров връчи в Градската художествена галерия във Варна най-високата награда на министерството - "Златен век" (огърлие), на големия български художник Стоимен Стоилов.  На церемонията присъства Волфганг Шюсел, канцлер на Република Австрия (2000-2007).  Стоимен Стоилов получи признанието за изключителен принос..

публикувано на 28.10.24 в 09:30

Близо 147 хиляди българи са гласували в чужбина

В 5 часа българско време завърши изборният ден по Западното крайбрежие на САЩ и Канада , съобщава БНР.  По информация на дипломатическите и консулските ни представителства, всички избирателни секции по света вече са приключили работа и са предали своите резултати.  При обработени 97,22% от протоколите на секционните избирателни комисии, правото си на..

публикувано на 28.10.24 в 08:35

ГЕРБ-СДС е водеща политическа сила в Балчик, втори са "Възраждане"

ГЕРБ-СДС е водеща политическа сила и на този вот в община Балчик, но само защото ДПС вече е структура от две различни крила. Симпатизантите на Бойко Борисов, отишли до урните, са 1313 или 23.26 на сто от гласувалите 5644, които са 32.5 процента от общо имащите право да гласуват 17 373. "ДПС - Ново начало" и "Алианс за права и свободи" - АПС, събират общо..

публикувано на 28.10.24 в 08:20

ГЕРБ водят с над 30% при 80 на сто преброени протоколи във Варна

При почти 80 на сто преброени протоколи към 7 ч. осем партии са над чертата в област Варна. ГЕРБ са първи с 30.29%, следват "Възраждане", които са втори с 16.15%, с незначителна разлика след тях се нареждат ПП-ДБ с 15.69%. Четвърти са ИТН с 8.55%, следвани от ДПС-Ново начало - шести с 6.61%, "Величие" с 6.26 на сто, а след тях са БСП с..

обновено на 28.10.24 в 07:55