Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Море и бряг" с Валери Великов, на 5 май

Алепу
Снимка: Даниела Костадинова

Морските новини:

Части от крайбрежните зони във Варна, Каварна и Шабла са посочени като примери за лошо поддържани обекти в Морския пространствен план на България за периода 2021-2035 година. Това установи проверка на РВ. В плана е записано следното: „Примери за негативна оценка на състоянието на морски обекти поради лоша поддръжка са: естакадата на Шабла, ремонта на вълнолома и бунната система на Варна и брегоукрепителната система на плаж „Болата“ в община Каварна“. Морският пространствен план на България е изготвен от Националния  център за териториално развитие, който е основен партньор на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. С разработването на плана е ангажирано и Министерството на околната среда и водите.

Инициативата “Зелени закони” се обърна към народните представители с призив да приемат временен мораториум върху застрояването на дивите части от Черноморското крайбрежие, докато не бъдат приети определени правила, които ще гарантират опазването на това национално богатство. С отворено писмо, към което могат да се присъединят и други организации и граждани, се настоява 45-ото Народно събрание да приеме тази временна забрана, докато бъдат приети необходимите законови промени. Основната цел на приемането на този временен мораториум е да не позволи в периода на евентуално междувластие да се стигне до унищожаване и на последните диви кътчета по морето. Мораториумът трябва да остане в сила, докато не се изменят конкретни закони и нормативни актове, които са изброени изчерпателно в отвореното писмо. В същото време екологът Борислав Борисов публикува сателитни снимки, които показват как са се променили плажните ивици през последните 17 години. В интервю за морското предаване Борислав Борисов определи разликата като шокираща

Пролетно почистване на Карадере организира Сдружение "Да спасим Карадере" на 7-9 май т.г.  Пролетното и есенно почистване на най-южния незастроен плаж по Варненското черноморие се организира за осма поредна година. Време е за грижа към местността и среща с приятели, пишат организаторите на страницата си, като уточняват, че в зависимост от прогнозата за времето,  датите може да бъдат изместени. Редовните участници си носят ръкавици и здрави чували, но също традиционно съдеиствие за сметоизвозването ще бъде поискано от община Бяла. По традиция в почистването се очаква да се включат много доброволци от цялата страна.

Пет крайморски имота, разположени върху дюни на границата с морски плажове край с. Лозенец, са нанесени в кадастралните регистри като "земеделски земи" и "ниви". Това е установила проверка на неправителствената организация "Камара на геодезистите в България". Три от крайморските "ниви" са общинска и държавна собственост, а два от терените са частни. Общата площ на "земеделските земи" върху дюните е 8.5 дка, а по-голямата част от тях се намират между плажа "Мечата дупка" и местността "Рибарницата".

Събеседниците днес:

Говорим за това как се промениха плажните ивици по Черноморието през последните 17 години. Снимки, заснети със сателит, показват разликата между 2003 и днес. Подбрани са от еколога Борислав Борисов. А разликата е шокираща

Ще ви срещнем със Зорка Вълчева - първата жена-офицер във Военноморските сили, един от първите синоптици във Варна, поет, автор на детски книги. Как Зорка завършва училището за пилоти в Долна Митрополия, но се озовава във ВМС, ще разберете, ако  слушате "Море и бряг".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

НОВИЯТ ДЕН в сряда, 19 февруари

Темата за цените на хранителните продукти у нас е на фокус в предаването тази сутрин между 8 и 9ч. Очаквайте коментар от страна на потребители, на Сдружението за достъпна и качествена храна, както и съветите на икономистите относно правилното ценообразуване на стоките от първа необходимост.  Обстановката в региона след снежната нощ обобщаваме след..

публикувано на 19.02.25 в 06:35

На 17 февруари в "От другата страна" по Радио Варна

На 17 февруари в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL). Специално интервю с Jarda Haž (JIG-AI). Представяне на дебютното EP на CARCEROUS "New Age God" – разговор с Иван Козарев и Константин Милев. Иван Лазаров, Трендафил Трендафилов и Бойко Николаев за съвместното турне на TERRAVORE с..

публикувано на 17.02.25 в 14:25
Chart

#797 ТОП 20 (14.02-21.02.2025)

публикувано на 14.02.25 в 10:55
Снимката е илюстративна

НОВИЯТ ДЕН на 14 февруари с Мариела Димитрова

В Деня на лозаря - Трифон Зарезан /нов стил/ ще говорим за любимите сортове на българите днес, за допирните точки между виното и любовта и за българския обичай в празничния ден -  зарязването на лозето за плодородие. Традицията и днес ще спазят в село Звездица до Варна. Как избират Царя на виното и за една почти неизвестна традиция от варненския..

публикувано на 14.02.25 в 06:05

НОВИЯТ ДЕН на 13 февруари с Иван Барбов

В навечерието на празника на виното и любовта и в Световния ден на радиото, сутрешният екип на Радио Варна ще се погрижи за усмивките и доброто настроение на всички влюбени в радиото, които ще посрещнат деня на любимите честоти. Ден нов, ден леко студен, но и с интересни теми, актуални новини и хубава музика подсладен. Иван Барбов,..

публикувано на 13.02.25 в 06:24
Чаша чай край зимното море

НА СВЕТЛО на 12 февруари с Валерия Василева

Интерактивна аптечна карта ще улеснява достъпа до информация за аптеки по местоположение и дейности. Тема с продължение: ботокс – истерията, резултатите от проверките на РЗИ-Варна до момента. Ученици от варненската Първа езикова гимназия са победители в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Експерт по безопасност с коментар по темата..

публикувано на 12.02.25 в 13:06

"Новият ден" на 12 февруари

Българските деветокласници са най-силни по биология (но само в три области на страната), а по химия в половината области дори трудно "връзват" дори тройка. Физиката е малко по-добре от химията, но и там, както по математика средните оценки на близо 49 хил. ученици в 9-ти клас са около 3.00. Данните са от тестовете по природни науки, който Министерство..

публикувано на 12.02.25 в 06:56