Вокалистката Михаела Филева и диригентът Максим Ешкенази са главните действащи лица в забележителното музикално събитие "Концертът", което ще се състои на 11 май (вторник) в Зала 1 на Фестивален и Конгресен Център – Варна и е организирано от Държавна опера Варна. „Концертът“ премахва границите между популярната музика и класическото изкуство.Философията му е, че музиката общува без предразсъдъци, като прави хората щастливи. Заедно с оркестъра на Държавна опера Варна те ще представят оркестрирани версии на нейни песни и любими произведения от мюзикъли и филми. Началният час на събитието е 19:00 часа.
Какво се случва, когато поп музиката и класиката се срещнат?
Получават се едни интересни концерти, много различни, неочаквани за публиката, а за нас изпълнителите - много приятни. С Максим Ешкенази работим заедно вече седем, осем години. Той е един от най-разпознаваемите български диригенти на световната сцена. За мен е истинска чест, че заедно ще споделим сцената с оркестъра на Държавна опера Варна. Ще направим един много специален и различен концерт. Моята музика в оркестрови версии специално за варненската публика.
Как се породи идеята за този проект?
Максим Ешкенази има една много интересна програма със Софийска филхармония, която е свързана с образователни концерти. Това бе повод да се запознаем и да започнем съвместна работа с все повече такива концерти, в които поп музиката среща класиката, за да привлечем все повече подрастващи към мащабното звучене на големия оркестър. През годините много често съм гостувала в неговия проект с по една, две мои песни. В един момент събрахме цял репертоар и решихме да направим концерт, в който поп музиката и класиката си подават ръка.
В други градове, където представяхте тази програма имаше и бенд. Този път ще има ли и други музиканти?
Не. Единствено на сцената ще бъдат оркестрантите от Държавна опера Варна. Ще бъде много специален и различен концерт, който не сме правили до сега и сме подготвили много изненади. Повечето песни в програмата са аранжирани от Румен Бояджиев - син, Христо Павлов, Славил Димитров. Оркестраторите са различни, тъй като материала е събиран през годините и е работено с различни композитори и аранжори, за да може да се извади друг характер от песните. Ще бъде букет от различни подходи към моята музика, само че в класически стил.
Може ли да ни издадеш някои заглавия на песни, които избра да включиш?
Има няколко песни, които още в началната си версия са с линия на щрайх. Една от тях е "И аз съм тук"- с китара и симфоничен оркестър. Малката изненада е една от последните ми песни "100 на 100". Много е любопитно да чуеш танцувална музика, изпълнена от симфоничен оркестър. Много е различно наистина. Получава се страхотно, защото главната тема е изсвирена отново от щрайх в оригиналния аранжимент. И така с този нов подход добавяме малко цвят и звучи много специално.
Изборът на песните изцяло твой ли е?
В общи линии е мой. Аз каня отделните аранжори, за да претворят музиката ми, да ѝ придадат малко по-различен вид. С Максим Ешкенази работим върху цялата програма. Избираме как да наредим произведенията, кои от моите, кои от филмовите песни да включим. Ще има и малки изненади - вечни филмови класики, които също ще чуете на концерта на 11 май.
Как се случва репетицията с оркестъра на Държавната опера или тепърва предстои да се осъществи?
Тепърва ни предстои репетицията заедно с тях. Ние изпращаме предварително всички материали, те се подготвят и репетират. И няколко дни преди концерта сглобяваме цялата програма. Много благодаря за партньорското отношение, затова, че с такова желание се подготвят. Много е вълнуващо да знаеш, че някой се вълнува почти, колкото теб за твоя концерт.
Със сигурност и публиката се вълнува за това музикално събитие, което ще се състои броени дни преди твоя рожден ден. На 15 май освен личен имаш и още един повод да празнуваш и той е професионален - представянето на третия ти самостоятелен албум "Ин и Ян".
Да, тази година реших да съчетая рождения си ден с един професионален празник. Мястото е в столичен клуб, където няма да можем да съберем всички желаещи да присъстват, но заедно с моя екип решихме да пуснем онлайн събитие. Хората, които нямат възможност да присъстват, могат да си закупят билет за лайв стрийм и ще получат копие от албума.
Какво си пожелаваш в навечерието на твоя рожден ден? Какво искаш да постигнеш още в музиката?
Когато човек е на сто процента със сърце и ум в това, което прави и работи, много от нещата се получават. Късметлийка съм, че имам страхотен екип, който също много ми помага, затова мечтите ми да се сбъднат. Няма какво да си пожелавам това, което предстои. Него ще си го планирам. Единственото, което си пожелавам е здраве - на себе си, на близките си и на вашите слушатели!
Това е първият роман на писателя, след като спечели Международната награда "Букър" през 2023 г., преведена на английски отново от Анджела Родел, се посочва в статията със заглавие "Градинарят и смъртта" на Георги Господинов - елегия за бащата". "Въпреки че е по-изчистена като форма от по-ранните заглавия, книгата продължава да си играе с..
Музикалният фестивал РАДАР отново ще се проведе във Варна, тази година - от 7 до 10 август. Основната част от концертите ще се проведат в Археологическия музей, но някои от изпълненията ще бъдат изнесени на в различни локации в града. Винаги се стремим да бъдем в крак с темите и тенденциите. Тази година тема на фестивала е музиката в..
Броени дни остават до началото на петото издание на фестивала Varna Rock Adventure. Събитието ще се проведе от 7 до 10 август в парка в квартал "Аспарухово", входът е свободен, а концертите ще продължат до 23 часа всяка вечер, съобщиха за Радио Варна организаторите Милен Пенев, Бранимир Мангъров и Невелина Няголова. Tази година сцената е..
Липсата на комуникация с Община Варна е причината Асоциация "Българска книга" да откаже участие с "Алея на книгата" тази година във Варна. Локацията на събитието е била променена от страна на Общината без съгласуване с организаторите, съобщи пред Радио Варна председателят на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга" Петя Господинова-Йончева...
Графити с облика на Капитан Петко войвода и неговите съратници преобразиха подлеза край Районния съд във Варна. Реализирането на проекта е по инициатива на Община Варна с участието на графити агенцията на артиста Николай Чакъров от Стара Загора. Художници изрисуваха подлеза на Районния съд "Решихме да направим нещо хубаво за нашия град",..
Съветниците от Постоянната комисия „Култура и духовно развитие“ към варненския Общински съвет подкрепят провеждането на „Алея на книгата“ във Варна, но не са органът, който може да определи къде ще се проведе изложението. Това каза на днешното заседание председателят на комисията Димитър Чутурков, след обсъждане на отказа на организаторите на..
Духове, обсебване, група приятели, борещи се със злото в тъмна къща - сюжет, който присъства в множество холивудски хорър продукции. Не, това не е поредната екранизация по Стивън Кинг, а първият детски хорър филм, носещ името "Таласъм". Режисьорът Валери Лилов се заема с предизвикателството да създаде филм, който не просто плаши, а задържа..