В деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий – 11 май, Университетската библиотека на ВСУ „Черноризец Храбър“ представя изложбата „1135 г. от началото на разпространението на славянската писменост в България от учениците на Св. Св. Кирил и Методий – Климент, Горазд, Наум, Ангеларий и Сава“.Тя е разположена в читалнята и може да бъде посетена до 24 май 2021 г.
Едни от най-интересните експонати са фототипните издания на българските възрожденски вестници - „Независимост“ и „Свобода“ от 1873 г., „Цариградски вестник“ от 1862 г., „Ден“ от 1876 г. и др. Те показват как е изглеждал периодичният печат на 11 май преди повече от 150 години. Експозицията включва и различни научни и художествени произведения, посветени на делото на Кирил и Методий и техните ученици.
През 2021 г. се отбелязват 1135 г. от началото на разпространението на славянската писменост в България от Кирило-Методиевите ученици – светите Климент, Горазд, Наум, Ангеларий и Сава. Те идват в България в края на 9. век, за да продължат делото на славянските първоучители. Носят светлина за народа, произнасят словото Божие на разбираем език, учат на четмо и писмо. Създадени са две просветни културни средища – в Охрид и Преслав. Така се поставя началото на разпространението на славянската писменост в средновековна България, разказва Снежана Маджарова - директор на Университетската библиотека.
Не е случайно, че българските университети носят имената на великите ни книжовници и просветители. С гордост, вече 30 години Варненският свободен университет носи името и духа на Черноризец Храбър - ревностен защитник на славянското слово. Сред книгите, включени в експозицията е и сказанието „За буквите“ на Черноризец Храбър - най-стария исторически паметник за началото на славянската писменост. Средновековният духовник и писател остава и най-загадъчният български автор, предал на идните поколения мъдрото завещание – да търсят учението, защото без него няма настояще, няма и бъдеще!
На 11 май – денят на Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий, своят професионален празник отбелязват и библиотекарите - хората, които служат на писменото слово, като го съхраняват и разпространяват с идеята то да пребъде.
Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението ми..
Броени дни остават до началото на петото издание на фестивала Varna Rock Adventure. Събитието ще се проведе от 7 до 10 август в парка в квартал "Аспарухово", входът е свободен, а концертите ще продължат до 23 часа всяка вечер, съобщиха за Радио Варна организаторите Милен Пенев, Бранимир Мангъров и Невелина Няголова. Tази година сцената е..
Липсата на комуникация с Община Варна е причината Асоциация "Българска книга" да откаже участие с "Алея на книгата" тази година във Варна. Локацията на събитието е била променена от страна на Общината без съгласуване с организаторите, съобщи пред Радио Варна председателят на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга" Петя Господинова-Йончева...
Графити с облика на Капитан Петко войвода и неговите съратници преобразиха подлеза край Районния съд във Варна. Реализирането на проекта е по инициатива на Община Варна с участието на графити агенцията на артиста Николай Чакъров от Стара Загора. Художници изрисуваха подлеза на Районния съд "Решихме да направим нещо хубаво за нашия град",..
Съветниците от Постоянната комисия „Култура и духовно развитие“ към варненския Общински съвет подкрепят провеждането на „Алея на книгата“ във Варна, но не са органът, който може да определи къде ще се проведе изложението. Това каза на днешното заседание председателят на комисията Димитър Чутурков, след обсъждане на отказа на организаторите на..
Духове, обсебване, група приятели, борещи се със злото в тъмна къща - сюжет, който присъства в множество холивудски хорър продукции. Не, това не е поредната екранизация по Стивън Кинг, а първият детски хорър филм, носещ името "Таласъм". Режисьорът Валери Лилов се заема с предизвикателството да създаде филм, който не просто плаши, а задържа..
По повод 70-годишната на Университетската ботаническа градина (УБГ) в Балчик на 25 юли от 18.00 часа ще се проведе тържествено събитие. На тази дата ще бъдат почетени и 85 години от възвръщането на Южна Добруджа в пределите на България. В продължение на три дни мястото ще се превърне и в сцена на вдъхновение, творчество и музика. Датите на "Арт..