Коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България” внесе писмо до министъра на околната среда и водите Асен Личев с искане за официална среща до края на месец май. Предложенните мерки засягат следните области: процедури по законите за защитените територии, за биоразнообразието и за опазването на околната среда, наказателни процедури в област околна среда и природа и др.
"Проблемите в опазването на околната среда и природата са трупани с години и бездействието на предходните правителства доведоха до тяхното задълбочаване. Мандатът на служебното правителство е недостатъчен за справяне с всички нерешени въпроси, затова предлагаме основно мерки, чието изпълнение е възможно в кратки срокове.“ – се казва в писмото.
Предложените мерки засягат следните области: процедури по законите за защитените територии, за биоразнообразието и за опазване на околната среда; наказателни процедури в област околна среда и природа; Черноморско крайбрежие; Кресненския пролом; финансиране за природозащитни дейности; управление на отпадъци; енергетика и климат; Национален план за възстановяване и устойчивост; ГМО и пестициди и др.
Най-неотложни действия, които природозащитниците очакват да бъдат предприети, са:
1. Спиране на застрояването по Черноморието като се издадат указания относно начина на съвместяване на процедурите по ОВОС, екологична оценка и оценка за съвместимост, с цел отчитане на кумулативното въздействие върху природните местообитания и видовете и изграждане на система за строга защита за защитените видове от Закона за биологичното разнообразие.
2. Осигуряване защита на дюните като се публикува цифрова карта на всички досега картирани дюни на сайта на Агенция по геодезия, картография и кадастър (АГКК) и картиране на дюните, които са изпуснати в специализираните карти, и отчуждаване на дюните недържавна собственост.
3. Адекватно обявяване или преобявяване на ключови защитени зони от Натура 2000 по Черноморското крайбрежие и планините, както и приключване на процедурите за обявяване на цялата екологична мрежа съобразно изискванията на европейските директиви, включително за: Странджа, Ропотамо с Корал, Иракли, Шкорпиловци с Карадере, Камчия, Калиакра, Шабла и Дуранкулак, Пирин, Витоша, Кресна и други.
4. Завършване на процедурите по предложения за обявяване на защитени територии и одобряване на планове за управление, внесени в МОСВ, но не придвижени досега: ЗМ Камчийски пясъци, ЗМ Корал, плана за управление на ПП Българка.
5. Незабавно спиране на незаконното чистене на речни корита, прикриващо кражба на инертни материали и унищожаване на крайбрежната растителност, и строго спазване на Закона за водите при подобни дейности.
6. Осигуряване на адекватна защита на вековните гори и дървета, чрез адекватно отразяване на тези гори в заповедите за защитените зони от Натура 2000 и спешно обявяване или възстановяване на статута на съществуващи вековни дървета, които са неправомерно заличени.
7. Разсекретяване на документацията по наказателните процедури на ЕС срещу България за околната среда и биоразнообразието
8. Преразглеждане на решенията МОСВ по дерогации от Директивата за емисиите от промишлеността, които бяха дадени на ТЕЦ Ей И Ес Марица изток 1, Марица изток 2 и КонтурГлобал Марица изток 3 и въвеждане на строгите норми за живак и серен диоксид. Недопускане на изгаряне на отпадъци, биомаса и нефтошисти в големите горивни инсталации като ТЕЦ Брикел, Бобов дол и др.
9. Извършване на екологични оценки и оценки за съвместимост с целите на Натура 2000 на плана за възстановяване и устойчивост и оперативните програми.
10. Строг контрол върху всички процеси на изгаряне на отпадъци и подготовка на нормативна забрана на вноса на отпадъци с цел изгаряне. Забрана за изгарянето на пестициди и преразглеждане на вече издадените разрешителни за изгаряне.
11. Строг контрол и превенция върху разпространението на ГМО, включително и тези получени с нови технологии/методи като CRISPR.
12. Преработване и подобряване на Националната приоритетна рамка за дейности за биоразнообразието.
Пълен списък на всички предложения може да намерите тук.
В коалицията „За да остане природа в България” членуват Асоциация на парковете в България, Българската асоциация за алтернативен туризъм, Българското дружество за защита на птиците, Българското дружество по фитоценология – 2001, Българска федерация по катерене и алпинизъм, Българска федерация по спелеология, Българската фондация “Биоразнообразие”, Грийнпийс България, Екологично сдружение „За Земята”, Информационния и учебен център по екология, Народно читалище „Бъдеще Сега”, Сдружение “Агролинк”, Сдружение „Белият бряг”, Сдружение за дива природа – БАЛКАНИ, Сдружение „Природа назаем”, СНЦ “Зелени Балкани”, Сдружение „Природен Фонд”, клуб UNECO към Студентски съвет на СУ „Св. Кл. Охридски”, Софийско гражданско сдружение „Щастливеца”, гражданска група „Да спасим Иракли”, „Граждани за Рила” и WWF Дунавско–Карпатска програма България. Коалицията е подкрепена от още над 50 организации, групи и инициативи.
Петстотин и четиридесет снегопочистващи машини обработват настилките от републиканската пътна мрежа за осигуряване на безопасно пътуване на шофьорите при зимни условия, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". В момента сняг вали в областите Благоевград, Пловдив, Бургас, Ловеч, Сливен, Стара Загора, Велико Търново, Габрово, Кюстендил, Враца, София,..
Три машини обработват със сол пътните настилки в район "Аспарухово" във Варна,Аспаруховия мост също се обработва и няма проблем за трафика-това съобщи Ивайло Маринов-кмет на района.Няма проблеми в район "Младост"-съобщи Христо Христов-районен кмет. В район "Владислав Варненчик" ламарина на покрива на асансьорната шахта в блок 308 е била..
Няма заледени и непроходими пътни участъци във Варна и региона-това съобщи областният управител на Варненска област проф.Андрияна Андреева.Вали мокър сняг, 16 машини обработват със сол пътищата Варна-Добрич,пътните отсечки към село Кичево, Баир Баши в района на Аксаково, както и пътя към Суворово-съобщи Георги Стратиев-директор на..
През последните месеци зачестиха случаите на паднали билбордове. Последният е от почивните дни. Тогава на крайбрежната алея във Варна падна билборд, при който с просто око се вижда, че не е бил поддържан. Целият град, обаче, е осеян с подобни рекламни пана. За тях липсва регистър, каза за Радио Варна общинският съветник Давид Киркоров. От групата на..
Община Добрич набира кандидати за участие в Деветия областен конкурс рецитал „За да я има България“, посветен на Националния празник – 3 март. В конкурса могат да участват деца и ученици, представящи по свой избор произведение от българската литература, които са разделение в четири възрастови категории. Децата и учениците, желаещи да покажат своите..
Белгия стана първата европейска страна, която забранява продажбата на вейпове за еднократна употреба. Мярката цели да защити здравето на младите хора и да ограничи възможните вреди за околната среда. Германия и Франция също работят върху закони за тоталната им забрана, а Великобритания ще спре продажбата на вейпове през юни. Белгийският мярка е..
Днес облачността ще е по-често значителна, следобед с валежи от дъжд примесени със сняг – във вътрешността предимно от сняг. Над Югоизточна България валежите ще са по-значителни и в района на Странджа ще се натрупа снежна покривка около 15 см. Вятърът от запад-северозапад ще е слаб до умерен, следобед предимно умерен. Максималните температури ще..