Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доброволци и храна са нужни за опазването на египетския лешояд в Провадия

5
Двойката от Провадия
Снимка: Меджнун Адемов

Завръщането на двойката египетски лешояди в гнездото им в скална ниша над Провадия развълнува за поредна година жителите на града, както и всички природолюбители и защитници. На 1 юни – Международния ден на детето се излюпи и първото бебе лешоядче на провадийското семейство, чийто вид е защитен и за него полагат грижи от Българското дружество за защита на птиците /БДЗП/ с помощта на сътрудници по места и много доброволци. Възможно е съвсем скоро да се излюпи  и второ бебе, защото обичайно провадийската двойка има по две яйца.


Меджнун Адемов, учител по учител по философия в Професионалната гимназия по селско стопанство "Земя"  в Провадия, е сътрудникът на БДЗП в града на Крепостта Овеч. Повече от 10 години посреща и изпраща една и съща двойка лешояди.  Вече обучава и ученици в опазването на птиците, като първите им уроци са свързани с изучаването на вида, миграцията и размножаването им.


Меджнун Адемов

Всяка година защитниците на птиците се нуждаят от подкрепа, след като се родят малките. Сега е нужна храна, която да се поставя по два пъти на ден в близост до гнездото, за да се хранят родителите по време на растежа на малкото. Имаме нужда от подкрепата на ферми, в които се отглеждат животни, които не са третирани с лекарства, каза Меджнун Адемов, за да се осигури храна на лешоядите. Нужни са и доброволци, които денонощно да наблюдават гнездото, когато дойде време за първия полет на малките. Наблюдението се извършва в близост до гнездото със специална техника, а целта е да се наблюдават малките при първия полет,  защото, ако той е неуспешен – лешоядчетата падат или се заплитат в клоните на дървета и много често загиват.

Над 10 години животът на защитения вид в гнездото на лешоядите над Провадия се наблюдава денонощно с видеокамери.

За всички тези години в Провадия сме свидетели на излюпването на 14 малки бебета-лешояди и успешното им отлитане от гнездото, разказа още Адемов.

България и в частност Провадия са иноватори в света по наблюдението на защитените птици в дива среда, защото това се случва за първи път у нас, допълни Адемов. След страната ни подобно наблюдение започва в Израел и Армения, а в момента чрез нашите камери животът на египетския лешояд се наблюдава от 140 страни по целия свят.

Египетски лешояд

Египетският лешояд  – свещената птица с индиански профил, е най-дребният и единственият мигриращ от четирите вида лешояди, срещащи се в Европа. С размах на крилете до 180 см и дължина на тялото 60–70 см, той е известен още под името „малък лешояд“.

В момента египетският лешояд е световно застрашен вид с тенденция към намаляване на неговата популация, което го прави една от най-бързо изчезващите птици на планетата. В миналото видът е бил повсеместно разпространен на територията на България.

Тенденцията към намаляване на популацията на египетския лешояд и нестихващите заплахи, пред които е изправен видът като поставянето на отровни примамки, незаконното убиване, токови удари и сблъсъците с ветрогенератори, прави неговото оцеляване все по-трудно. Ето защо от БЗДП работят за подсилване на Балканската популация на египетския лешояд чрез алтернативни подходи – отглеждане на птици на затворено, които да бъдат пуснати на свобода с надеждата те да сформират двойки и успешно да се размножават.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Добра идея и ентусиазъм!": Съдбата на бившето руско консулство "зацикли" в сметки, подписки и бюрокрация

Типично по български и съдбата на бившето руско консулство във Варна е на път да се превърне в "ябълка на раздора". Две паралелни и коренно различни петиции набират подписи в какво да бъде трансформирана сградата, която държавата в лицето на Министерство на външните работи посредством Областна администрация предостави на Община Варна за стопанисване...

публикувано на 08.05.25 в 09:30

"Ключовете към свободата" - кратък филм на Вим Вендерс за това, че мирът в Европа не е даденост

Има места, където е писана история, и въпреки това никой не знае за тях!  Едно от тези места е в сърцето на Европа... Така започва късометражният филм "Ключовете към свободата" на един от най-титулованите режисьори на нашето време - Вим Вендерс, посветен на едно от най-тайните места в Европейската история. Роден в Германия, в..

обновено на 08.05.25 в 07:18
Сладолед

Солените сладоледи - хитът на 2025 година

Солените сладоледи, макар и да изглеждат като иновация на съвременната кухня, имат дълбоки исторически корени, достигащи още до древен Китай, където смесицата от сладки и солени вкусове в замразените десерти е била популярна. Тази тенденция обаче набира сериозна скорост именно през 2025 година, превръщайки се в един от водещите гастрономически..

публикувано на 08.05.25 в 07:15

Благотворително парти в подкрепа на Виктор за 1 юни във Варна

На 1 юни 2025 г., по случай Международния ден на детето, се организира благотворително парти “Надежда за Виктор”, с цел да се съберат средства за лечението на Виктор, който от години се бори с онкологично заболяване. Организатор е Зорница Атанасова, която е дълбоко ангажирана с каузата. Събитието ще се проведе в  озелененото пространство в село..

публикувано на 07.05.25 в 14:58

Отличиха доброволци от клубовете по превенция във Варна

Дванадесетокласници-доброволци към клубовете по превенция получиха отличия от кмета на Варна Благомир Коцев за за изключителен принос в развитието и прилагането на общинската политика по превенция на рисковото поведение сред деца и млади хора. Церемонията „Младите хора и бъдещето“ се проведе в сградата на общината. По време на..

публикувано на 07.05.25 в 13:33

7 май - Международен ден на планетариумите

Светът отбелязва на 7 май Денят на планетариумите. Първоначално празникът се чества от  1995 г. през втората неделя на месец март по инициатива от 1991 г. на италианската Асоциация на приятелите на планетариумите. От 2024 г. датата е фиксирана на 7 май, за да може популяризирането на планетариумите да бъде обвързано със значима дата: началото на..

публикувано на 07.05.25 в 12:10

Нова екопътека над село Невша (СНИМКИ)

Нова екопътека разкрива красиви гледки към природните забележителности Голяо и Малко було над село Невша.  Маршрутът води през местност Дюза в землището на селото. Скалните феномени Голямо и Малко було се намират в каньона на река Провадийска над гара Невша. По маршрутите са поставени парапети, указателни и информационни табели и елементи за отдих..

публикувано на 07.05.25 в 11:45