Православната църква отбелязва Възнесение Господне, познат като Спасовден. Той е професионален празник на хлебари, шофьори, строители.
Според евангелията след възкресението си Исус Христос останал на земята, за да проповядва своето учение и да беседва с учениците си, като се движил между тях като богочовек. Точно на 40-ия ден, в подножието на Елеонската планина до Йерусалим, се въздигнал в небесата, припомня дякон Цветан Атанасов:
"С това възнесение всъщност завършва примирението на войнстващото човечество със своя Бог. Прекратява това воюване!".
Във варненско храмов празник има църквата "Възнесение Господне" в Суворово.
Паметни плочи в притвора на храма свидетелстват, че е построен в периода 1924-1929 г. Инициатор за изграждането му е отец Димитър Попсавов. За благолепието му в наши дни допринасят запазени старинни икони, някои от които датират от XIX в. Празничната литургия отслужи отец Алексей от храм "Св. Николай" във Варна.
В народния календар денят се свързва с култа към мъртвите. Поверието гласи, че в четвъртъка преди Великден душите им слизат на земята, а след 40 дни - на Спасовден, се връщат.
Празникът е свързан и с плодородието. Ако на този ден вали, годината ще е благодатна. Ако денят е сух, млади моми и момци обикалят нивите и пеят песни за измолване на дъжд. Поверието гласи, че те ще се задомят до другия Спасовден.
Друга част от празника е т.нар. "ходене на росен" - лековита билка, която цъфти в навечерието на празника.
На Спасовден според народните вярвания е важно да завали. За това на този ден ергените и момите обикалят нивите за да предпазят лятото от суша.Фестивалът за култура и изкуство „Културтрегер“ ще е със специална програма за празника днес. Сред акцентите са представянето на образователната книжка с кауза и раздаване на книги в партньорство с НЧ “ИСКРА 1924”. Това разказа за Радио Варна Гергана Пенева, главният организатор на фестивала. Народно читалище “ИСКРА 1924” ще представи 111..
Чешкият център в София и Варненската библиотека представят изложбата с плакати „Значимите български чехи“. Тя е резултат от провелия се през 2024 г. едноименен конкурс, организиран по повод 75 години от създаването на Чешкия център в София и Българския културен институт в Прага. В него участваха 24 дизайнери, художници, ученици и студенти от училища по..
Призовавам възрастните да напишат поне няколко реда за рода си и ги предадат на децата си. Това е посланието по повод Деня на българската просвета и култура на Параскева Атанасова, член на литературен клуб „Йордан Кръчмаров“ в Балчик, автор на стихове и разкази, посветени ни теми, които я вълнуват и терзаят. В противен случай много голяма ще е..
Международният театрален фестивал „Варненско лято“ (1 - 11 юни) кани своята публика да отпразнува 24 май с изкуство и специално намаление по случай Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура. Само на 23 май (петък) (от 10:00 до 13:30 и от 14:30 до 16:00 ч.) и 26 май (понеделник) (от 11:00 до 16:00 ч.) всички билети..
Шестото издание на „Фестивала на занаятите и изкуствата“ започва от днес в Добрич. Изложението ще продължи до 25 май. Негов организатор е Фондация „Добруджа – история, традиции, култура“ в партньорство с Община Добрич. Около 60 занаятчии от цялата страна ще вземат участие във фестивала тази година, посочи организаторът му Пепа Рашева...
Новият проект на “Сдружение за Алтернативна Култура и Изкуство” – „Културтрегер“ – фестивал за култура и изкуство, ще се проведе от 22.05.2025г. до 01.06.2025г., на алеята пред сцена “Раковина” в Морската градина на Варна. Фестивала включва разнообразни прояви – свързани с визуалното и приложно изкуство, но и с по-сериозни теми от..
Проетъкт „Барток Готик“ в Добрич и Варна. Датите са – за Добрич днес, за Варна утре. Той е посветен на мрачната красота на пиесите за струнни инструменти на унгарския композитор Бела Барток и тяхното присъствие в киното в жанровете хорър, драма, трилър. Насочен е към младата публика, на която представя музиката на Барток през призмата на готик..