Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вълчидолци ще избират нов кмет наесен

| обновено на 12.06.21 в 08:34

Георги Тронков няма да довърши мандата си като кмет на град Вълчи дол. Общинската избирателна комисия прие решение (в петък, 11.06.2021г.) за прекратяване на мандата му, който започна след местните избори, проведени на 27 октомври 2019 г. За отстраняването на Тронков са гласували изискуемите от закона 2/3 от членовете на ОИК.


Производство на КПКОНПИ по сигнал от 27 януари 2020 г постави началото на края на кметуването на Тронков във Вълчи дол. Комисията успя да установи и докаже, че в качеството си на кмет Георги Тронков е подписвал платежни документи и е разходвал бюджетни средства (под формата на възнаграждения, премии, командировъчни, разходи за храна и гориво) в полза на Сдружение футболен клуб “Спортист”, на чийто Управителен съвет е бил член (между 19 май и 19 октомври 2020г). Както КПКОНПИ, така и Административният съд във Варна (Решение №1790/31.12.2020), а след това е Върховният административен съд (Решение №5139/22.04.2021) се произнесоха, че действията на Тронков са неправомерни. На това основание ОИК във Вълчи дол сложи точка на проточилата се повече от година (от 27.01.2020) кметска сага.


Преждевременното отстраняване на Георги Тронков вкарва жителите на община Вълчи дол в троен изборен цикъл, като им добавя към извънредните парламентарни избори на 11 юли и редовните президентски на есен още едно ходене до урните. То се очаква да е в началото на октомври – за избор на нов кмет.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хотелиер: Не може да говорим за ръст на туристите, на база приходи, инфлацията е висока

Сезонът е добър, но не може да се говори за ръст. Трудно е да се съпоставят данните от миналата година с тази, на база приходи от туризма, тъй като заради повишаването на цените, и разходите са по-големи.  Това каза Атанас Крагеоргиев, хотелиер от Варна. Според него инфлацията е много по-висока, отколкото сочат официалните данни.  Всеки ден плащам..

публикувано на 08.08.25 в 14:45

Тридневна празнична програма за Деня на Варна

Богата и разнообразна програма за празника на Варна - 15 август Свето Успение Богородично, очакват варненци и гости на града. Тя обхваща дните от 15 до 17 август, а събитията са на няколко различни локации и включват музика, спорт, изобразително изкуство. Всички прояви от празничния афиш са напълно безплатни за варненци и гостите на града. В основната..

публикувано на 08.08.25 в 12:35

Буйове измерват вълнението на морето и температурата на водата на шест места по Черноморието ни

Буйове, които измерват вълнението на морето и температурата на водата, са инсталирани на шест места по Българското Черноморие.  Проектът за създаване на системата е на НИМХ, информира директорът на института - Иван Иванов. Националният институт по метеорология и хидрология във Варна участва в консорциум от осем научни институти и университети, които..

публикувано на 08.08.25 в 12:00

Д-р Тасков: Очакванията са за силен летен сезон, може да надминем предпандемичната 2019

Очакванията са да имаме най-силния сезон и да надминем предпандемичната 2019 година. До края на лятото ще бъде отчетен 60% ръст на немските туристи по Черноморието ни. Това коментира д-р Десислав Тасков, председател на парламентарната комисия по туризъм. Той посочи, че равносметката за сезона ще може да се направи в края на септември, но добрите резултати..

публикувано на 08.08.25 в 11:15

Цените днес вече в евро и лева

От днес е задължително двойното обозначение на цените на стоки и услуги в лева и в евро. Двете трябва да са изписани с еднакъв шрифт върху етикетите, а търговците получават два месеца гратисен период, за да приведат в съответствие софтуера на касовите си апарати, предаде БНР. Законът за въвеждане на еврото предвижда задължително от 8 август тази..

публикувано на 08.08.25 в 10:02

Специалист за фишинг атаките: SMS, изпратен в час, извън стандартното работно време, е сигнал за имама

Нова измама - фишинг офанзива със SMS в България се представя от името на куриерски компании. Целта е да се източат лични данни, както и финансова информация на потребителите. Новите измами се засичат все по-трудно, предупреждават експерти, тъй като новите технологии в комбинацията с изкуствения интелект дават все по-голяма преднина на престъпните групи...

публикувано на 08.08.25 в 09:05
Снимката е илюстративна.

Четвърти ден продължава ликвидирането на пожара до летището край Балчик

Четвърти ден продължава ликвидирането на пожара до Летището край Балчик , засегнал стотици декари борови гори и сухи треви. Произшествието е регистрирано в 12,33 ч. на 5 август, работата по него продължава близо 70 часа, като все още остава неприключено, отбелязва началникът на Районната служба Пожарна безопасност и защита на населението - Балчик..

публикувано на 08.08.25 в 08:35