"Стига и сърце, Гурково е в нашите ръце". Под този надслов жителите на балчишкото Гурково се обединиха и дадоха старт на добронамерената инициатива да почистват и облагородяват селото си. Инициатори са група мотивирани членове на НЧ "Свобода-1897". Първата се проведе на 29 май със сборен пункт читалището в селото. Нейните задачи - окосяване и почистване двора на културния дом, боядисване на оградата му в цветовете на националния трибагреник, както и засаждането на цветя пред паметника на генерал Гурко. Участниците работиха безвъзмездно, въоръжени с градински инструменти и друг инвентар, който осигуряват сами. В акцията се включиха и чужденци, които живеят в селото.
"Когато след дълга пандемия и последвала икономическа рецесия бюджетните средства не достигат, стига и сърце, на което селото му е свидно, и ръце, които милеят за него. Това е движещата идея на участниците, които с труда и грижата си изразяват съпричастност към недостатъчния бюджет на кметството на село Гурково", споделят част от инициаторите Натали Николов и Поликсения Петрова. Имат набелязани още задачи, които ще бъдат изпълнени в следващи акции, планирани веднъж месечно. Доброволците ще помагат и на хора, които не могат сами да поддържат двора и пространството пред дома си.
С много хъс искаме да изглежда по-добре нашият обществен център, споделя Натали Николов, която е един от новите жители на Гурково, тук е от 2016 година. Идва от Германия, където работи като учител по английски език и преводач. Професията и дава възможност да работи дистанционно. Избират Гурково, защото според тях това е най-китното село около Балчик.
"Този първи ден за нас бих го нарекла летящ старт. Сградата на това читалище е строена безвъзмездно от хората на Гурково през 1958. Те са дали доброволно труда си, нещо, което продължаваме като традиция. Надяваме се поне веднъж месечно, през лятото да има такава акция, когато има нужда от много косене. Следващата точка ще бъде на барбекюто, където идват и много балчиклии, и жители на съседни места. То е приказно, то беше една от причините да изберем това село", откровена е Николов.
71-годишната Златка Стоилова бе сред най-възрастните в акцията, живее в Гурково от 39 години. "Като сме на крака, ще участваме отново", каза тя и приветства съседите си - англичани, поляци, чехи, германци, които освен че учат български, са омагьосани от нашия фолклор. 10-годишният Васил Златев и 12-годишният му приятел Кристиян Илиев боядисваха с желание портала на читалището и обещаха пак да се включат в инициативата.
Идва ново начало след пандемията за близо 40-те самодейци. В това е убедена Албена Войчева - читалищен секретар от 9 години. "За това време читалището напредна много, създадоха се нови групи, донесли златни медали и първи места, но пандемията ни покоси. За читалищната самодейност последната година мина много трудно. Заради ограничения-та трябваше да разделяме хората за репетициите, но сега идва ново начало. Първата изява на нашите певици е на 26 юни в село Дебрене на фолклорния събор "Песни и танци от слънчева Добруджа", сподели Войчева.
Неприятна тема е свитият бюджет. От миналата година кметството не е второстепенен разпоредител. "Срещаме затруднения, когато нямаме основни финансови средства за посрещане на елементарни нужди, за горива, за почистване, консумативи и др. Да не говорим за текущ ремонт на дупки и тротоари", коментира проблемите на селото кметът Тодор Георгиев.
По думите му основното препитание в Гурково е земеделието, няколко семейства се занимават с оранжерийно зеленчукопроизводство, пчеларство, туризъм. Стремежът към изолация срещу коронавируса активизира строителството в селото, смята гурковският кмет. Хората търсят здравословна среда и спокойствие не само сезонно, но и целогодишно. За последната година към 620-те постоянни жители са се присъединили нови 34-ма души.
Селото, носещо името на руския генерал Гурко, се намира на 9 километра от Балчик. Там ви посрещат високи дървета, плодородна добруджанска равнина и чистите усмивки на жителите.
В нарастващата конкуренция и динамична образователна среда за висшите училища става все по-наложително да търсят нови подходи за собственото им популяризиране. Един от тях е организационната култура. С нея съответния университет се "визуализира" в академичните среди в страната и чужбина, а също и в обкръжаващата среда – сред потребители на..
1 февруари е датата, на която се навършват 80 години от най-масовият разстрел на политици, военни и интелектуалци в съвременната история на България. На тoзи ден през 1945 г. първи и втори върховен състав на т. нар. Народен съд обявяват смъртните присъди на 67 депутати от 25-ото Народно събрание, 22-ма министри начело с..
От НАП напомнят на инфлуенсъри, блогъри, влогъри и други създатели на онлайн съдържание, както и на търгуващите в социалните мрежи, че са задължени да декларират доходите си от тази дейност. Съобразно вида на получените суми, е необходимо те да бъдат обявени в Приложение №2 – за доходи от стопанска дейност като едноличен търговец или в Приложение №3 –..
Веселин Маркович е дванадесетокласник в Математическа гимназия-Варна. Той спечели поредния златен медал на 21-вото издание на Жаутиковската олимпиада в Казахстан, състезава се в дисциплината математика. Българският отбор е спечелил 25 медала - 6 златни,10 сребърни и 9 бронзови. Веселин завоюва медали още от детската градина. Вече има около 150 и..
На днешния ден се навършват 117 години от рождението на Данаил Стефанов Бекяров - краевед, адвокат, публицист, почетен гражданин на Добрич Данаил Бекяров е роден в Добрич. Завършил е право в Париж - Сорбоната. Бил е дългогодишен адвокат и окръжен съдия в Добрич. Написал е книга за Добрич и Добруджа. Почетен гражданин на Добрич. Постоянен..
Общо 28 тела са извадени до момента от ледените води на река Потомак във Вашингтон, след като самолет на авиокомпания "Американ еърлайнс" се сблъска снощи с военен хеликоптер "Блек хоук", в близост до летище "Роналд Рейгън". Към момента е ясно, че самолетът е паднал в реката, но издирвателната операция е силно затруднена заради лошото време...
Във връзка със 147- годишнината от освобождението на Балчик от турско робство Исторически музей- Балчик кани обществеността за отбелязване на тази историческа дата в центъра на града в 10.30 ч. на 31 януари, петък, пред паметника на загиналите във войните. На 31 януари се навършват 147 години от мразовития януарски ден на 1878 г., когато балчиклии..