Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Михаела Аройо: В Бесарабия имат много по-малко, но го ценят много повече

Фотоизложбата "Корен", разказваща за живота на българите в Молдова и Украйна, пътува по местата в България, откъдето преди три века като бежанци са тръгнали техните предци.

Автор на снимките е варненката Михаела Аройо. В момента самостоятелната й изложба „Корен“ е в Малкия салон на НЧ „Христо Ботев“ в с. Голица, община Долни Чифлик, област Варна. Селото не е избрано случайно – през XVIII век много българи, предимно от югоизточна България в т.ч. и от с. Голица, изплашени от турската тирания след Руско-турските войни по това време, решават да избягат заедно с изтеглящата се руска войска към южните части на днешна Молдова и Украйна. Там те създават село, което също се казва Голица. Над 90% от населението му е българско. Известно е и с още едно име - Карамарин. Смята се, че то произхожда от името на първия преселник.

Изложбата „Корен“ вече беше представена в с. Тенево, Ямболско, откъдето също много българи са се изселили в Бесарабия.

В семейната история на Аройо също има бежанско преселване

27-годишната Михаела Аройо е професионален фотограф, след близо осем години фоторепортерство, продължава на свободна практика. В нейното семейство също има история с бежанско преселване. Дядо й по бащина линия е от семейство на евреи, преселили се от Испания в България. От него е фамилията й, за която често разказва.

Идеята за фотопътешествията до земите на българите в Бесарабия се ражда след като научава за българските младежки събори, които всяка година са на различни места в Молдова и Украйна, организирани на Младежки клуб „Актив“.

Пътуват заедно с приятеля й Денислав Стойчев, също фоторепортер с опит

Нейното визуално изследване документира ярки личности от Бесарабия, които допринасят за съхраняването на българското самосъзнание, като същевременно представя разноцветния културен контекст на региона.

Над 50-те фотографии са заснети по време на три пътувания из Бесарабия – юли 2019 г. в Молдова, октомври-ноември 2020 г. в Украйна и януари 2021 г. в Молдова.

Прекосяваш 2-3 граници и се озоваваш отново сред българи – в Бесарабия си

Потегляш на север, напускаш страната, прекосяваш 2-3 граници и се озоваваш отново сред българи – в Бесарабия си. Район, разпределен между Молдова и Украйна, в който живеят българи, молдовци, украинци, румънци, руснаци, гагаузи, евреи, албанци. Преселването на сънародниците ни започва през XVIII век. По това време България е под османско робство, а Бесарабия е част от Руската империя. Миграционните процеси започват след Руско-турските войни от втората половина на XVIII век и първата половина на XIX век. Оттогава Бесарабия променя териториалната и политическата си принадлежност многократно. В различни периоди територията е контролирана от Руската империя, Влашко и Молдова, Румъния, СССР, а днес е разделена между Молдова и Украйна. Тези постоянни промени създават предпоставки за културна асимилация на българите, но въпреки това те успяват да запазят езика, културата и обичаите си“, разказва авторката.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Доктор Нина Русева: Увеличават се болните от туберкулоза

Болните от туберкулоза се увеличават и от началото на годината до сега за Варна има регистрирани 49 случая, каза за Радио Варна доктор Нина Русева, координатор за туберкулозата за област Варна. За цялата 2023 година случаите се били 50, допълни тя. Туберкулозата е най-значимото социално заболяване и в момента в страната се провежда..

публикувано на 19.09.24 в 09:40

Daniel Gildenlöw (PAIN OF SALVATION): Музиката все повече зависи от външни фактори

Интервю с Daniel Gildenlöw (PAIN OF SALVATION) PAIN OF SALVATION са част от форума „Music Of The Ages“, който „Blue Hills Evehts“ организират в Пловдив. Мястото по традиция е Античният театър, а датите са 20 септември с MONO INC., 21 – с PAIN OF SALVATION и 22 септември с IHSAHN. Интервюто с лидера на PAIN OF SALVATION Daniel Gildenlöw..

публикувано на 19.09.24 в 08:20

Илюзионистът Арсен с кастинг за деца, изкушени от магичното изкуство

Кастинг за деца, които са с афинитет към магичното изкуство, ще организира известният магьосник Веселин Долмов-Арсен. Желаещите могат да се запишат за участие чрез публикуване на видео в страницата на Арсен във Фейсбук или на имейл. Поканата е отправена за деца до 18 години от цялата страна. Победителят ще излезе заедно с Арсен на сцената на 12..

публикувано на 18.09.24 в 08:00

Животът започва!

На прага на новата учебна година второкласниците от Международния френски лицей "Шарл Перо" във Варна имат двоен повод за радост и вълнение. Освен на новите предизвикателства, които часовете в клас ще им донесат, те се радват и на новата си песен! "Животът започва" е на френски език и може да бъде слушана в YouTube. Изминалата учебна година..

публикувано на 17.09.24 в 09:20

Шенгенското споразумение на практика не функционира

От понеделник Германия затвори всичките си граници с цел да ограничи незаконната имиграция.  П олицейските синдикати обаче алармират, че нямат необходимия персонал, за да извършват постоянни гранични проверки. Решението на правителството, ръководено от Германската социалдемократическа партия, има и политически оттенък, коментира пред..

публикувано на 16.09.24 в 14:33

Ален Илиев - първокласникът от Варна, който започва да пее, преди да проговори...

Ален Илиев е един от хилядите първокласници, които днес прекрачват училищния праг. Той е от Варна, на седем години, и открива в музиката спасение от всяка емоция, която неминуемо застига седемгодишните деца. Всяко чувство от малък Ален превръща в тон, а неговата първа песен - "Пеем ЗаЕдно", обедини в музика и танц деца, родители и учители из цялата..

публикувано на 16.09.24 в 11:55
гр. Варшава, Полша

"Форум за Варна" продължава с дискусии за съживяването на градската среда

“Форум за Варна” е инициатива на сдружение " Пространствата на Варна" . Това е проект за градско развитие с гражданско участие - поредица от срещи, на които експерти в градското планиране споделят своя опит от съживяването на средата в градовете, в които живеят, и превръщането ѝ в по-достъпна за гражданите. След посещението през юли във Варна на..

обновено на 16.09.24 в 09:46