Здравейте! Прекрасен е днешният понеделник, нали? От първия лъч на слънцето до романтичните мигове, които предстоят в края на този дълъг, дълъг ден на слънцестоене, когато неволно отваряме сърцата си за повече светлина и топлина и търсим знаците на доброто и успеха.
Радвам се, че сме заедно в този ден! Така се случи, че сутринта вървях по сънливите улици и там се засякохме с първите лъчи на слънцето. Очарованието на пробуждащия се град не може да се сравни с нищо друго. Спира дъха и изпълва с обич сърцето.
Първите автобуси мързеливо мърморят и се протягат по завоите. Изкусителният аромат на топли банички и уханието на свежо утринно море се сливат във въздуха и понасят мислите към радостни моменти.
Когато бях малка и градът се събуждаше по този кротък, слънчев, юнски начин, всеки път си мислех, че да живееш край морето е празник. Питах се как е възможно да дишаш такъв въздух и да мислиш за работа. Струваше ми се, че брегът е подходящ единствено за почивка, безкрайно взиране към хоризонта, сладки приказки с приятели и съвършена радост.
После пораснах и промених нагласата, но невероятното чувство на забележително морско утро никога, ама никога не ме е напускало. Където и да се намирам, погледът ми търси морето - някъде там: зад покривите, отвъд хълмовете, в началото на утрото.
А напористият смях на гларуси? Първите ноти от мелодията на деня. Уж небрежно прелитат над централната улица, а всъщност зорко следят минувачите и се готвят за престъпление: кражба с цел безплатна шведска маса. И мен са ме лишавали от закуска. Грабват я най-безотговорно, поглъщат я в движение, а после ведро се издигат над площада и се заливат от смях, че са успели.
И някъде там, до първите лъчи на слънцето, веселият поздрав на вълните се слива с гласовете на закъснели младежи и с разговорите на подранили туристи.
Твърдят, че слънцестоенето е правилният момент да си припомним как поколения преди нас хората гледали към небето – с благоговение и страхопочитание. И, вероятно, с чувството колко дребни и нетрайни са някои детайли от човешкия ни свят...
Един много специален дълъг, дълъг ден...
И докато слънцето потегляше по забележителния си път към залеза, аз си мислех: „В какво е хубаво да вложим време, когато денят е по-дълъг? Може би в онези важни неща, които натоварените делници неволно избутват настрана и ни карат да отлагаме отново и отново?“
Да поседнем с децата си за по-дълго, да си поговорим с тях за живота, да изслушаме с възхищение разказа за техните проекти, да им разкажем какъв беше градът в детството ни... Какъв беше светът тогава...
Да се чуем с приятел: от онези, които са ни толкова завинаги, че понякога с години отлагаме обаждането, но сме спокойни, защото знаем, че са наоколо, че ги има и когато се нуждаем от тях, те ще долетят на секундата и ще ни подкрепят. Знаем, че и ние ще сторим същото за тях.
Лесна работата е да кажем и направим онези важни неща, за които все не остава време... Да превърнем всеки ден в специален, като днешния.
Аз съм Даниела Иванова. Желая ви радост и чудесно лято!
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..