На 21 юни отбелязваме Международният ден на скейтбординга. За някои хора карането на скейтборд е просто хоби или средство за придвижване. От дълги години скейтбордингът е професионален спорт, който вече е част от голямото олимпийско семейство и ще дебютира на Игрите в Токио след около месец.
Град Варна е един от пионерите в развитието на скейтбординга у нас. Това става благодарение на школата "Прогресия" към Скейт клуб "Варна", в която десетки деца и младежи са усвоили тънкостите в този изключително атрактивен и набиращ популярност спорт и вече печелят медали от състезания.
Председател на клуба и инструктор в него е варненецът Светлин Тодоров, който е отдал немалка част от живота си на скейтбординга. Запалва се по спорта още от 14-годишен, но казва че в днешно време децата започват от много по-рано да се учат да карат.
"Първото нещо, на което учим децата в школата е правилната стойка. Тя е основата. Ако успееш да я овладееш, тогава много по-лесно можеш да научиш и останалите трикове", каза Светлин Тодоров.
Според специалиста, за да е успешен един скейтбордист, той трябва да притежава воля и характер.
"В скейтбординга има много падания. Ако не се откажеш при първата трудност - тогава със сигурност ще успееш", коментира още той.
Децата от школата тренират на рампата в ХАЛЕ 3 в центъра на Варна, която е единствената професионална в града.
Светлин Тодоров сподели, че в момента няма подходящи условия във Варна за тренировки на открито, както е било преди години.
"Трябва да има повече скейт-паркове и специализирани площадки, тъй като хората, които практикуват този спорт се увеличават с всяка изминала година. Работим усилено в тази посока с Община Варна. Рампите на площадката на входа на Морската градина са направени изцяло по инициатива на скейтърите, но не са на нашия клуб", каза Тодоров.
Светлин Тодоров е щастлив, че скейтбордингът е вече олимпийски спорт и изрази надежда, че след време и България ще има свои представители на най-големия спортен форум на планетата.
По повод Международният ден на скейтбординга, от Скейт клуб „Варна” организират импровизирани състезания в Морската градина, Двореца на културата и спорта, пред Кръглата банка, както и на голямата рампа в ХАЛЕ 3, където довечера ще има и томбола с награди.
Чуйте повече в разговора на Иван Барбов със Светлин Тодоров:
Изчистиха едно от петте незаконни сметища в район "Одесос", това до сградата на Тубдиспансера. Проблемът с нерегламентираното изхвърляне на боклук до оградата на здравното заведение на улица „Велчова завера“ е от години. Краткосрочен е ефектът след почистването му, тъй като през нощта отново се образува натрупване на разнородни отпадъци, казаха..
Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..
В средата на месеца дългогодишният директор Валя Машкарова се оттегли в заслужена почивка, след като през 1991 година започва работа като биолог в УБГ Балчик, а впоследствие и ръководител. В периода от 2007 до 2014 г. застава начело на Екопарк – Варна, а от 2014-а досега ръководи Университетската ботаническа градина в Балчик. За 33 години трудов стаж в..
Днес православната църква чества Антоновден. Св. Антоний е първият от т. нар. Пустинни отци. В народния календар Антоновден се празнува за предпазване от болести. На този ден жените не предат, не плетат, не варят боб и леща, за да не разсърдят чумата, шарката и "синята пъпка". Според народните представи Антон и Атанас са двама братя близнаци, които..
През тази година се очаква ново повишаване на цените на имотите заради предстоящи промени в Закона за ДДС, които бяха одобрени от служебното правителство и внесени в Народното събрание. Според предложените изменения физическите лица ще трябва да плащат 20% ДДС при продажба на новопостроено жилище. Това важи за имоти, продадени в рамките на..
На 17 януари Българската православна църква чества преподобни Антоний Велики. В житието му е написано, че прекарва 20 години при пълно усамотение в постройка в пустинята. Преживял до 105-годишна възраст, като запазил телесното си здраве и сила. Година преди смъртта си взел участие в борбата на Църквата против арианската ерес, като излязъл в Александрия..
Между 500 и 600 хиляди лева са нужни на семейството на варненката Росица Торк, която се бори с тежка диагноза. Росица в момента е в турска клиника, следва лечение и в Съединените американски щати, където ѝ дават надежда за живот. Много малка част от сумата е събрана към този момент, а средствата са непосилни за близките на Росица Торк. Тя работи като..