В рамките на ЕС има 400 хил. случая на преждевременна смърт годишно в следствие на вреда от околната среда, от тях 17% е делът на рака на белия дроб. В България смъртните случаи са около 12 500 за 2018 г., според оценките на ЕС. Това стана ясно на проведения онлайн семинар „Как да дишаме по-чист въздух? Европейски практики и решения“, организиран от Бюрото на Европейския парламент в България. За да се повиши качеството на атмосферния въздух в Европа в необходимо по-стриктно прилагане на настоящите правила и директиви на национално и местно ниво, както и подобряване на законодателството на европейско ниво, заключиха експертите.
Сред местата с най-лош въздух в Европа са голяма част от Балканите и Турция, вкл. България. Страната ни е в червената зона на картата за качество на атмосферния въздух. Според данните на ЕС най-голям замърсител на въздуха у нас са домакинствата, отопляващи се на твърдо гориво 77 %, 10% са от енергетика и индустрия и 9% от транспорта.
Има множество процедури за нарушения по отношение на чистотата на въздуха срещу България, обществото трябва да знае това, обяви по време на семинара Франсоа Уакенхут, началник отдел „Чист въздух“ в Генерална дирекция „Околна среда“ на Европейската комисия. Преди съда на да се произнесе не мога да дам подробности за процедурите за нарушения, но има един случай за замърсяване с фини прахови частици и един със серен диоксид. Но тези процедури са само средство за установяване на нарушение, те не са краен резултат. ЕК не се радва когато установява нарушения и малага наказания. Крайната цел и знам, че ЕК, ЕП и отделните страни искат да го постигнат, е да се постигне необходимата чистота на атмосферния въздух, така че да не страда общественото здраве. И праховите частици и серните диоксиди са много сериозни замърсители. На практика в момента се използва един модел за санкции, но използвайки върховенството на закона се дава решение на проблем, който не би могъл да се реши с други средства. Вместо да прекарваме много дълго време в съдебни процедури и да се опитваме да налагаме наказания, по-добре влагаме тези сили и да използваме това време, за да реализираме ефективни мерки.
Трябва да има съгласуваност на местно, регионално и национално ниво, подчерта началник отдел „Чист въздух“ в Генерална дирекция „Околна среда“ на Европейската комисия Франсоа Уакенхут. Това което, виждаме в много от дъжавите-членки е, че понякога това, което е направено от градската община не винаги се прави от областната управа и много често националното ниво отсъства.
Ние в преспективата на европейското членство можем да осигурим следното: първо прилагане на законодателството и ако се налага процедури свързани с нарушения.
На семинара „Как да дишаме по-чист въздух? Европейски практики и решения“ Стефан Димитров представи проекта AirBG.info за мониторинг на качеството на въздуха, на който той е съосновател и изтъкна проблемите с чистотата на въздуха в София и България. По думите му липсата на политическа воля и ефективни институционални мерки лежат в основата на продължителното запазване на ниското качество на въздуха в България и водят до редица здравни проблеми и по-висока смъртност в страната.
България далеч не е единствената страна-членка с подобни наказателни процедури. По време на семинара Хави Лопес, член на ЕП и докладчик по прилагането на директивите относно качеството на атмосферния въздух обяви, че в момента има 30 страни с процедури за нарушения. В момента има 30 страни с прилагане на процедури за нарушения за законодателството за чистотата на въздуха, градове и места, където живеем без стандартите, изискуеми по сегашното европейско законодателство, каза Лопес. Така, че като парламент работим много за прилагане на правилата , които имаме. Също така правим преглед законодателството относно качеството на атмосферния въздух, работя както с ЕК, така и с правителствата на държавите за бъдат всети съвместни решения какво трябва да е новото законодателство в тази област в Европа, каза още Хави Лопес.
Отзвук от семинара може да чуете в звуковия файл:
Днес се навършват три години от пълномащабното руско нахлуване в Украйна. " Този конфликт и начинът, по който реагира на него целият свят, показаха, че трябва да се разделим с илюзиите си за това, че редът, установен след Втората световна война, е нещо трайно. Путин напомни, че тези граници, които са се установили, и нормите, които сме приели,..
Общинският съвет на Шабла провежда сесия относно ветроенергийни паркове „Пролез“ и „Горичане“ 27 февруари 202 5 г. Общинският съвет на Шабла провежда днес специална сесия за експертно обсъждане на ветроенергийните паркове (ВЕП) „Пролез“ и „Горичане”. Инвеститорът в двата проекта, „НИМЕКС-2004‘ ЕООД, ще представи своите..
България ще поиска извънредни оценки за изпълнението на критериите за еврозоната от Европейската централна банка и Европейската комисия, обяви финансовият министър Теменужка Петкова, цитирана от БНР. БНБ с нова серия отговори за присъединяването към еврозоната Според данните на Евростат през януари страната ни е изпълнила и последния..
Днес бюджетът на държавата за 2025 година, както и бюджетите на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и на Държавното обществено осигуряване (ДОО), ще бъдат внесени в Народно събрание. Това съобщи премиерът Росен Желязков в началото на извънредното заседание на Министерския съвет. Бюджетът за 2025 година си поставя задачи за балансиран растеж..
С повишаването на дневните температури може да започне поетапното отстраняване на редица компрометирани участъци и ремонтът на инфраструктурни елементи в пешеходната зона на Варна, съобщиха от общинския пресцентър. По разпореждане на кмета Благомир Коцев служители на кметството са направили обстоен оглед на пешеходната част от булевардите..
Представители на гражданската група “Математика за всички” взеха участие в Кръгла маса в Народното събрание за проблемите в образованието от 5-и до 7-и клас, организирана от народния представител Елисавета Белобрадова. На събитието присъстваха министърът на образованието и науката - Красимир Вълчев, бившият министър акад. Николай Денков,..
Украинската общност във Варна отбеляза третата година от началото на войната с Русия. Присъстваха и варненци, които подкрепят украинците в борбата им за запазване на териториалната си цялост. Присъстващите поставиха цветя на паметника на украинските воини, загинали за свободата на България, като така почетоха жертвите на руската агресия. Бяха..