Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Замърсяването на околната среда причинява 400 хил. случая на преждевременна смърт годишно в ЕС

Снимка: БГНЕС

В рамките на ЕС има 400 хил. случая на преждевременна смърт годишно в следствие на вреда от околната среда, от тях 17% е делът на рака на белия дроб. В България смъртните случаи са около 12 500 за 2018 г., според оценките на ЕС. Това стана ясно на проведения онлайн семинар „Как да дишаме по-чист въздух? Европейски практики и решения“, организиран от Бюрото на Европейския парламент в България. За да се повиши качеството на атмосферния въздух в Европа в необходимо по-стриктно прилагане на настоящите правила и директиви на национално и местно ниво, както и подобряване на законодателството на европейско ниво, заключиха експертите.

Сред местата с най-лош въздух в Европа са голяма част от Балканите и Турция, вкл. България. Страната ни е в червената зона на картата за качество на атмосферния въздух. Според данните на ЕС най-голям замърсител на въздуха у нас са домакинствата, отопляващи се на твърдо гориво 77 %, 10% са от енергетика и индустрия и 9% от транспорта.

Има множество процедури за нарушения по отношение на чистотата на въздуха срещу България, обществото трябва да знае това, обяви по време на семинара Франсоа Уакенхут, началник отдел „Чист въздух“ в Генерална дирекция „Околна среда“ на Европейската комисия. Преди съда на да се произнесе не мога да дам подробности за процедурите за нарушения, но има един случай за замърсяване с фини прахови частици и един със серен диоксид. Но тези процедури са само средство за установяване на нарушение, те не са краен резултат. ЕК не се радва когато установява нарушения и малага наказания. Крайната цел и знам, че ЕК, ЕП и отделните страни искат да го постигнат, е да се постигне необходимата чистота на атмосферния въздух, така че да не страда общественото здраве. И праховите частици и серните диоксиди са много сериозни замърсители. На практика в момента се използва един модел за санкции, но използвайки върховенството на закона се дава решение на проблем, който не би могъл да се реши с други средства. Вместо да прекарваме много дълго време в съдебни процедури и да се опитваме да налагаме наказания, по-добре влагаме тези сили и да използваме това време, за да реализираме ефективни мерки.  

Трябва да има съгласуваност на местно, регионално и национално ниво, подчерта началник отдел „Чист въздух“ в Генерална дирекция „Околна среда“ на Европейската комисия  Франсоа Уакенхут. Това което, виждаме в много от дъжавите-членки е, че понякога това, което е направено от градската община не винаги се прави от областната управа и много често националното ниво отсъства.
Ние в преспективата на европейското членство можем да осигурим следното: първо прилагане на законодателството и ако се налага процедури свързани с нарушения.

На семинара „Как да дишаме по-чист въздух? Европейски практики и решения“ Стефан Димитров представи проекта AirBG.info за мониторинг на качеството на въздуха, на който той е съосновател и изтъкна проблемите с чистотата на въздуха в София и България. По думите му липсата на политическа воля и ефективни институционални мерки лежат в основата на продължителното запазване на ниското качество на въздуха в България и водят до редица здравни проблеми и по-висока смъртност в страната.
България далеч не е единствената страна-членка с подобни наказателни процедури. По време на семинара Хави Лопес, член на ЕП и докладчик по прилагането на директивите относно качеството на атмосферния въздух обяви, че в момента има 30 страни с процедури за нарушения. В момента има 30 страни с прилагане на процедури за нарушения за законодателството за чистотата на въздуха, градове и места, където живеем без стандартите, изискуеми по сегашното европейско законодателство, каза Лопес. Така, че като парламент работим много за прилагане на правилата , които имаме. Също така правим преглед законодателството относно качеството на атмосферния въздух, работя както с  ЕК, така и с правителствата на държавите за бъдат всети съвместни решения какво трябва да е новото законодателство в тази област в Европа, каза още Хави Лопес.
Отзвук от семинара може да чуете в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Адвокат Милен Ралчев: Няма основание за осъдителна присъда на Коцев, ще обжалваме

" Няма основание за осъдителна присъда на Благомир Коцев, доказателствата не пораждат основание за някакви притеснения. Той самият знае и го декларира - не е извършил незаконни действия по време на кметския си мандат. Ще обжалваме ".  Това каза в ефира на NOVA Милен Ралчев, адвокат на кмета на Варна. Според него няма използвани СРС и уличаващи..

публикувано на 12.07.25 в 18:27
Доналд Тръмп

Тръмп обяви 30% мита за ЕС

Стоките, внасяни от ЕС в САЩ, ще бъдат облагани с 30% мито от първи август. Това стана ясно от писмо на президента Доналд Тръмп, публикувано в социалната му платформа Truth Social. По отношение на търговията с ЕС Тръмп написа в своя пост, че САЩ трябва да се отдалечат от "тези дългосрочни, големи и устойчиви търговски дефицити, породени от..

публикувано на 12.07.25 в 16:39

Месец юни 2025 г. е третият най-топъл юни в световната история

Месец юни 2025 г. е третият най-топъл юни в света в историята на наблюденията според Европейската служба за изменение на климата "Коперник". В България юни 2025 г. е бил един от най-сухите месеци за последните 100 години, със сериозен дефицит на валежи и температури. Средната температура на морската вода е третата най-висока, като в..

публикувано на 12.07.25 в 15:35

Варна е от регионите с най-много катастрофи

МВР представи интерактивна карта, която отчита катастрофите у нас. Достъпът е публичен на сайта на ведомството, каза комисар Мария Ботева - заместник- началник на "Пътна полиция" в Главна дирекция "Национална полиция".  Картата дава възможност да се правят справки по различни периоди от време и на тази база да се съставят анализи. Има опция..

публикувано на 12.07.25 в 11:23

За първи път България получава рейтинг от високия инвестиционен клас

Scope Ratings повиши дългосрочния кредитен рейтинг на България на ’A-’ от ’BBB+’ в местна и чуждестранна валута. С тази оценка България за първи път получава рейтинг, който е от високия инвестиционен клас. Перспективата пред рейтинга е стабилна. Според агенцията присъединяването към еврозоната ще укрепи кредитния профил на България..

публикувано на 12.07.25 в 10:05

Южното Черноморие на България е на фокус в престижния Milliyet

България е единствената чуждестранна дестинация, представена в лятното издание на турския всекидневник Milliyet – едно от най-влиятелните медийни издания в страната. Това е резултат от целенасочена кампания на Министерството на туризма и Националното туристическо представителство в Истанбул, които популяризират Южното Черноморие като..

публикувано на 12.07.25 в 09:59

Използването на GPS приложение става задължително при шофьорските курсове

От днес влизат в сила по-високи изисквания към автошколите. Те трябва задължително да използват GPS приложение, през което да бъде проследен целия процес. Това включва действията от записването, през плащането на такси, преминаването през теоретична и практическа част, до явяването на изпит, подчертава транспортният министър Гроздан Караджов...

публикувано на 12.07.25 в 09:11