Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

“Опазване на миналото с поглед в бъдещето“ - археологическа изложба във Варна

“Опазване на миналото с поглед в бъдещето“ – под това мото във варненския Археологически музей се открива изложба с находки от археологически и консервационни проекти в България, реализирани или подкрепени от фондация „Балканско наследство“.

Показаните предмети са от няколко града в страната:

Археологическо проучване и полева школа на манастирски комплекс в местността Джанавара, гр. Варна, в партньорство с Регионален исторически музей-Варна;

Археологически проучвания и полеви школи на обекти: Емпорион Пистирос и римска пътна станция Бона Манзио, в партньорство с Археологически музей "Проф. Мечислав Домарадски", гр. Септември;

Археологическо проучване и полева школа на селищна могила „Юнаците“, в партньорство с Регионален исторически музей- Пазарджик;

Археологическо проучване и полева школа на неолитно селище “Илинденци”, в сътрудничество с Регионален исторически музей -Благоевград.

Акцент в експозицията са откритията в Раннохристиянския манастир в местността Джанавара. Международното полево училище по археология на този обект е един от големите и устойчиви проекти на „Балканско наследство“. То се организира в партньорство с Регионален исторически музей-Варна, като досега са реализирани 6 изключително успешни сезона.

Изложбата ще бъде открита на 24 юни от 17,30 и ще остане във варненския музей до края на октомври. Подробности за нея разказва археологът д-р Васил Тенекеджиев:


Манастирът в м. Джанавара е сред най-важните археологически обекти във Варна. Той е открит и проучен от Хермин Шкорпил, председател на Варненското археологическо дружество, в началото на ХХ в. Обектът се превръща в една от гордостите на Варненското археологическо дружество и на Варненския археологически музей, наред с Аладжа манастир, средновековния княжески манастир в м. Караач теке и други обекти. По време на тези първи разкопки Хермин Шкорпил разкрива само църквата, като съществуването на манастир около нея все още е само предположение. Едва столетие по-късно, по време на новите разкопки на обекта, провеждани от Регионален исторически музей –Варна в партньорство с Фондация „Балканско наследство“, става ясно, че църквата е част от голям и богат манастир. Той е построен около средата на V в. и съществува до първите десетилетия на VII в. Най-голямото съкровище на светата обител са били реликвите на неизвестен светец, съхранявани в три реликвария – от злато, сребро и мрамор, поставени един в друг и скрити в крипта под олтара.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба, посветена на дизайна на градската среда, беше открита в Дома на архитекта

Изложбата „Проблеми и решения в дизайна на градската среда“ беше открита снощи в Дома на архитекта във Варна. В нея млади архитекти и студенти представят свои идейни проекти и виждания, касаещи развитието на дизайна на градската среда. Тя се организира от "Дизайн Хъб Варна" със съдействието на различни институции и организации...

публикувано на 26.11.24 в 09:53

С клавирен рецитал започва празничният афиш в Балчик

С клавирния рецитал на Людмил Ангелов на 26 ноември от 17.30 часа в концертната зала на Мелницата започва празничната програма на Община Балчик по повод предстоящите коледни празници. Коледната елха ще светне официално в центъра на града на 5 декември от 17.30 часа, последвана от Балетен спектакъл „Лешникотрошачката“ на Държавна опера –..

публикувано на 25.11.24 в 19:56

Център за изкуство и култура "Чаршията" - Балчик: Сродни души на едно място, неограничени от бюрокрацията

През месеца на българската просвета и култура т.г. в Балчик отвори врати едно малко пространство, където изкуството се чувства уютно у дома.  "Център за изкуство и култура "Чаршията" е частно арт пространство и като такова не е в конкуренция с никоя институция в Белия град, а изповядва максимата, че народ без култура е народ без бъдеще" -..

публикувано на 25.11.24 в 13:34

Връчват наградите за четвъртото Биенале на илюстрацията

За четвърти път от Българска илюстрация организират изложба с избраните творби от Биеналето на илюстрацията. 416 произведения от 194 автори ще бъдат разположени в двете зали на "Триъгълна кула на Сердика". Изложбата ще бъде открита на 26 ноември 2024 година от 18:00 до часа. Четирима творци ще бъдат наградени в категориите „Реализирана творба“ и..

публикувано на 24.11.24 в 10:21

Детска театрална академия "Питър Пан" с премиера в неделя

Детската театрална академия "Питър Пан" представя премиера на спектакъла "Измислици-премислици" от 18 часа на 24 ноември, неделя, на сцената на Държавния куклен театър във Варна.  "Измислици-премислици"  е необикновено пътешествие в света на приказките.  Какво би станало, ако на детската площадка, в играта на децата, се намесят трима малки..

публикувано на 22.11.24 в 14:45

Режисьорът Еленко Касалийски: На Антарктида се научаваш на смирение...

Документалният филм "Отвъд предела" за житейския и професионален път на проф. Христо Пимпирев и историята на българската изследователска база на остров Ливингстън беше представена в рамките на фестивала "Киномания" във Варна. Лентата е дело на режисьора Еленко Касалийски и разказва за историческите предпоставки, формирали проф. Пимпирев и първото..

публикувано на 22.11.24 в 14:35

НОЩНО КИНО се завръща с къси филми по Радичков

"Нощно кино" отново ще оживи варненския културен календар с алтернативен подход към филмовите прожекции. Дългогодишният проект с фокус върху художествени заглавия извън стандартното разпространение предлага различно кино преживяване и създава уютно пространство за ценителите на седмото изкуство. В петък, на 22 ноември, в зала 5 на ФКЦ-Варна,..

публикувано на 22.11.24 в 11:59