Вълчи дол – град, на около 30 минути с кола от Варна. Град, със солидна културна, музикална и спортна слава. Град, който днес ни посреща със спокойствието и природните си дадености, но тих – заради многото напуснали го хора. В първата част на предаването "На село" тази събота ще ви срещнем с няколко интересни личности.
Първата ни среща е с Владислав Донев, едно достойно момче, което никога не забравя корените си. Свързан е много с историята и с културното развитие на своя роден град. Докато трае пандемията от ковид през 2020 г., излиза в принудителен отпуск и започва да твори, заедно със свои приятели. Създават звукозаписно студио, в което животът кипи и музика струи:
В началото на града е много живописно. Упътили са ни да стигнем до втората пресечка от входа на Вълчи дол, веднага след разклона за околовръстното. Там ни очаква Атанас Георгиев. Младо момче, занаятчия - кожар. Наско-кожарят е много търсен и уважаван майстор в страната. Наричат го Дилбер Танас, защо ... ще ни разкаже той.
Следващата ни спирка е в центъра на Вълчи дол. Там ни очаква хаджи Йорданка Колимечкова. Завладяваща още с първото виждане - стройна, младолика, усмихната. Бивша учителка е по история и е преподавала на почти всички вълчидолци. Писала е и продължава да пише история, макар и да не е родом от Вълчи дол. Животът й е свързан с този град години наред. На по чаша чай рано сутринта за нас отваря врати етнографския музей, за да поседнем и да поговорим за интересните хора и истории във Вълчи дол.
След сладките приказки апетитът е още по-засилен. Питала съм предварително къде е най-добре да похапнем преди да продължим. Всеки казва, няма как да не посетите Димчо и неговата фурна. Отправям се натам. Влизам, а там вече ни очакват Димчо и Даниела Димови – усмихнати, сърдечни, големи хора, с голяма душа. Усмивката отново е водещата, макар и под маска, се вижда, че се радваме на взаимната си компания.
Вкусно и усмихнато бе посещението ни в първата част на предаването "На село" в град Вълчи дол. Следващата седмица ви очакват още интересни срещи. Ще си говорим за управление, за спорт, за култура и за децата – защото без тях няма бъдеще. бъдеще.
Желаем ви здраве и усмивки! До скоро, само до след седмица!
43 души, служители на Община Варна и граждани, се включиха в днешната кампания по кръводаряване „Капка любов“, която се проведе от 9 до 14 часа в зала „Пленарна“ на Общината. Инициативата се реализира съвместно с Районния център по трансфузионна хематология в морския град. Четири екипа на кръвния център бяха на разположение на желаещите да се включат в..
Всяка среща с варненската публика за мен е абсолютен празник. Когато дойда във Варна, тук попадам на едно общество от четящи, любопитни, мъдри и много емоционални хора. Това подчерта за Радио Варна съвременната българска писателка Мария Лалева, която е специален гост в зимната "Алея на книгата", открита днес в морската столица. Във Варна..
Народно читалище "Просвета 1927 г." във варненския квартал "Аспарухово" чества своята 98-годишнина през 2025-а. Събитието ще бъде отбелязано с редица инициативи през цялата седмица, съобщиха за Радио Варна читалищният секретар Любка Тодорова и библиотекарят Ж ивка Минева. Дни на отворените врати се провеждат днес и утре, а на 14 февруари..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, организира на 14 февруари Университетската ботаническа градин а в Балчик. Събитието ще се състои в Учебен участък - лозов масив с десертни сортове от 12.30 часа. Програмата включва водосвет, официално зарязване на лозите, дегустация на вина. По повод традиционното..
Проектът „Дигитална фолклорна палитра“ на ученици от Първа езикова гимназия e големият победител в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Екипът от десетокласници впечатли журито с идеята за създаване на дигитален архив на българското музикално наследство, който да съхранява и популяризира богатството на българските фолклорни традиции...
Климатът във Варна, в страната и Черно море ще дискутират днес специалисти от различни институции в първия научен форум, организиран от новосъздадената платформа "Площад НАУКА". Събитието ще се проведе в Световния ден на радиото, тъй като тази година той е посветен именно на климатичните промени и тяхното отражение върху нас. Отбелязваме..
На 13 февруари отбелязваме Световния ден на радиото. Инициативата е на ЮНЕСКО. Тази година честването ще се проведе за 13-и пореден път, Денят е избран неслучайно - рождената дата на радиото на самата Организация на обединените нации е 13 февруари 1946 година. От ЮНЕСКО отбелязват, че радиото продължава да бъде една..