Никой не може да каже колко трае имунитетът след ваксиниране срещу Ковид-19, защото се намираме в периода на постфазовите проучвания на ваксините. Това каза за Радио Варна проф. Пенка Петрова, директор на Института по микробиология към БАН. Тъй като непрекъснато се появяват нови мутации, е възможно точно заради тях, да се наложи поставянето на трета игла в случаите, когато сред населението има разпространен нов щам.
Проф. Петрова е категорична, че сегашните ваксини имат много висока ефективност срещу всички щамове, дори и срещу щама „Делта“. Като условието те да са по-ефективни е поставени две дози от ваксината. Не става въпрос, обаче, за обещание човек изобщо да не се зарази, а да преболедува леко заболяването.
Счита се, че ваксините са ефективни поне година или до две години след поставянето, но значение за това имат новите щамове на коронавируса, каза още проф. Петрова.
На този етап повторно ваксиниране на вече ваксинирани хора не е задължително, но ако вариант „Делта“ завладее и нашата страна, тогава ще бъде препоръчително.
На помощ идват и новите ваксини, които вече се регистрират и в ЕС вече се разглеждат няколко нови ваксини. Една от тях е ваксината на „Новавакс“, което е комбинирана срещу коронавирус и сезонния грип. По думите на проф. Пенка Петрова тя ще бъде регистрирана в най-скоро време.
Ако човек се ваксинира през месеците юни, юли и август тази година, то той е защитен за предстоящия зимен сезон, каза още Петрова.
Наличието на антитела не е показателно за придобития имунитет, обясни тя, като посочи, че след поставянето на ваксина човек има имунитет независимо от нивото на антитела в организма.
Не бива да приемаме ваксината срещу коронавируса като противогрипната ваксина, която е необходимо да се поставя в началото на всеки зимен сезон, каза още проф. Петрова и прогнозира, че ще имаме спокойно лято, което трябва да се използва, за да се ваксинираме.
Целия разговор чуйте в прикачения звуков файл:Министерството на туризма инициира създаването на карта на важни, но недостъпни и труднодостъпни туристически и културно-исторически обекти. От ведомството ще настояват за финансиране на необходимите ремонти и подобрения, които ще улеснят достъпа на посетители и ще подпомогнат развитието на местния туризъм. От туристическото министерство ще работят..
Слаб сняг вали във Варна и региона, пътищата са проходими при зимни условия. Проблеми с натрупването на повече сняг е имало на обръщачите на автобусите в квартал "Владислав Варненчик" и в квартал "Галата" в район "Аспарухово", но са изпратени на място фирмите за снегопочистване и автобусите излизат нормално-съобщи дежурния в община Варна...
30 процента е избирателната активност в село Ягнило, община Ветрино на частичните местни избори за кмет, които се провеждат днес. Гласуването протична нормално, каза за Радио Варна председателят на Общинската избирателна комисия във Ветрино Георги Андреев. В селото има една избирателна секция. Около 130 души имат право на глас. От тях до 11:30 са..
Европейският съюз планира да блокира вноса на определени хранителни продукти, изготвени по различни стандарти, в опит да защити фермерите си, повтаряйки реципрочната търговска политика на американския президент Доналд Тръмп, предаде Ройтерс, позовавайки се на публикация на в. "Файненшъл таймс". Следващата седмица Европейската комисия ще съгласува..
Четирима души са загинали, други са ранени при тежка катастрофа край Видин на разклона за град Дунавци, съобщава агенция БГНЕС, цитирана от БНР . На главен път Е79 са се удирили пътнически бус с пловдивска регистрация, управляван от 48-годишен мъж от гр. Хасково и товарен автомобил с прикачено полуремарке със софийска регистрация, шофиран от 55-годишен..
Цените на повечето зеленчуци са по-ниски на борсите у нас тази седмица, докато плодовете са по-скоро в посока нагоре, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), публикувани в седмичния ѝ бюлетин, предава БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните..
Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това обаче обикновено им прави впечатление едва когато отворят кутията и видят необичайно голямото празно пространство в нея, защото в магазина дори не са си помислили да погледнат посочения от производителя..