В началото на месеца стартира първата голяма общоевропейска инициатива, която има за цел заедно да спрем пластмасовото замърсяване. В България това ще се случи със закъснение, защото все още предстои МОСВ да представи финален вариант на Наредбата за въвеждане на мерките, както и да има обществено обсъждане, коментира Данита Заричина от Сдружение „За земята”:
"Както често се случва, новото законодателство вероятно ще излезе през август и като граждани ще имаме ограничено време да коментираме. Все още няма и информационна кампания от страна на държавата".
Общоевропейските мерки срещу замърсяването с пластмаса няма да решат проблема изцяло, смята още Заричина. Причината е, че редица често срещани еднократни продукти от пластмаса не попадат под забраната — в това число и самите пластмасови торбички. Друг пример са пластмасовите чаши, “картонената” посуда, която всъщност съдържа тънък слой полипропилен и е негодна за рециклиране. Остават и бутилките и кутиите. Затова е особено важно мерките на национално ниво да не приключват с тази инициатива, а да я използват за основа, върху която се надгражда.
Всеки четвърти варненец използва мнгократна чанта за пазаруване, показва анализ на Института за финансови проучвания и иновации. Доказа го и кампанията „Ела с торба! Вземи още една“, която се проведе на пазарите във Варна. Координатор на кампанията е Свилена Велчева от Обществения център за околна среда и устойчиво развитие.
В Европа голяма част от пластмасовите отпадъци (около 25%) попада на сметища, друга част се изгаря за извличането на енергия и горива. Производството и изгарянето на пластмаса е генерирало през 2019 г. 850 млн. тона парникови газове по света. Тези емисии могат да нараснат до 2,8 млрд. тона през 2050 г., показват научни модели. Поне част от емисиите биха могли да бъдат избегнати, ако се засили рециклирането. Съгласно Европейския зелен пакт 55% от пластмасовите опаковки в ЕС трябва да се рециклират до 2030 г.Чуйте повече в прикачения звуков файл:
Община Варна ще отпусне общо 51 000 лева финансова помощ за 21 двойки с репродуктивни проблеми. Решението беше взето единодушно от съветниците на Постоянната комисия „Здравеопазване“ към Общинския съвет във Варна. Средствата ще бъдат предоставени на базата на утвърден здравен статус. По програмата за подпомагане на двойки с репродуктивни..
Отново аварира колекторът на пречиствателна станция “Албена”, който отвежда пречистените отпадни води в морето край Кранево, съобщава БНТ. Сега те се изливат на Централния плаж в курортното селище. "Причина за аварията е щорм на морето от януари месец, който унищожи част от сухопътната част от колектора. Сигнализирали сме още преди..
Днешното заседание по делото "Дебора" се отменя за 23 януари догодина. Причината - съдията докладчик Десислава Порязова е в болничен, съобщава БНР. Очакваха се заключителните пледоарии на прокуратурата и адвокатите в процеса, който продължава повече от година. През януари предстои съдът да изслуша показанията на самия подсъдим Георги Георгиев, който..
Служебният премиер Димитър Главчев ще отговаря на въпроси на депутати. В програмата на Народното събрание за днес е предвидено и изслушване на вицепремиера и министър на финансите Людмила Петкова. Темата е проектобюджетът за следващата година. Това ще е първият парламентарен контрол в рамките на 51-ото НС. Ще започне с блиц въпроси към служебния..
На 13.12.2024, от 9:00 до 16:00 , поради обезопасяване на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на гр. Варна - част от м-ст Прибой, електрозахранена от ТП 1621 и ТП 2008. В периода 11.12.2024 - 13.12.2024, от 9:00 до 17:00 , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на..
Утрото в петък ни посреща със студено и леко ветровито време. Сутрешните стойности в Източна България гравитират около нулата. Във Варна е 2 градуса, според данните на НИМХ към 5.00 часа. Влажността на въздуха е 84%, а атмосферното налягане е 1028 хПа. 2 градуса са измерени тази сутрин и в Бургас, както и в Русе, Силистра и Шумен. В Добрич е 1..
Компенсирани промени по бюджета в рамките на утвърдения бюджет за образование за 2024 г. одобри ресорната комисия към Общински съвет – Варна. Корекциите се налагат заради по-големи разходи за детско хранене в общинските детски градини, както и за обезщетения на персонал. Посещаемостта в детските градини във Варна през 2024 г. е повишена в сравнение с..