Прополисът, познат още „пчелен клей” е смолистият продукт, който пчелите събират от смолите по корите и пъпките на някои дървета. Действието срещу микроорганизми е една от основните му характеристики, затова и прополисът е използван като лечебно средство от най-дълбока древност.
В наши дни, интересът към прополиса се възражда. Една от причините е, че той има широкоспектърна антибактериална активност, макар и по-слаба от тази на антибиотиците. в същото време прополисът има и едно изключително предимство пред тях - не е възможно микроорганизмите да развият устойчивост към него.
Освен срещу микроорганизми прополисът се използва още като средство срещу вируси, бактерии и гъбички, укрепва имунитета, но също така и има противовъзпалително, антитоксидантно и противотуморно действие.
Най-често прополисът се използва под формата на тинктура.
Причината? Той е практически неразтворим във вода, а ценните му съставки се разтварят в етилов алкохол. Слабата водоразтворимост на прополиса е причина и за ниска биодостъпност и слабо усвояване на лечебните молекули при прием през устата.
Екип учени от Института по полимери към БАН, заедно с екипи от Института по органична химия с Център по фитохимия стоят зад иновативна разработка, при която се получава воден разтвор на прополис, който да съдържа всички негови биологично активни вещества, каза за Радио Варна проф. Петър Петров от Института по полимери.
Получихме бистър разтвор с жълтеникав оттенък и характерен за прополиса аромат. Редица проучвания показаха положителните страни на новия продукт. Освен, че не съдържа спирт, водоразтворимият прополис се характеризира с повишена антиоксидантна активност, в сравнение със стандартната клеева тинктура, уточни Петров.
Добре познатата на всички ни клеева тинктура всъщност представлява разтвор на прополис в спирт и вода в съотношение 7:3. Ако се увеличи количеството на водата в разтвора, се предполага, че ефекта на прополиса спада, коментира Петров.
На практика обаче се оказва, че и с по-ниска концентрация на прополиса се достига силна противотуморна активност и силен антиоксидантен ефект.
Иновативните разработки на българските химици обаче далеч не се изчерпват само дотук. Те работят се и върху приложението на съставките на прополиса при химиотерапия. Макар и все още на стадий тестване, може да се каже, че те могат да повлияят лечението при химиотерапия.
Искаме да надградим и да подобрим условията, при които се провежда химиотерапията, т.е. да елиминираме страничните ефекти, да понижим дозата при химиотерапевтичното лечение и да удължим периодите на ремисия.
Работи се и върху идеята за инжектиране на активните съставки в кръвта, а не само през устата или през кожата. Това е най-модерната и обещаваща форма на приложение, елемент от т.нар. наномедицина и биомедицина.
Освен с прополис, водоразтворима форма може да бъде постигната и с куркумин - активната съставка в куркумата, която също отдавна се слави с полезните си свойства.
Целият разговор с проф. Петър Петров и иновативната разработка на Института по полимери на БАН може да чуете в звуковия файл.
В неделя ще преобладава ясно и слънчево време, следобед с временни незначителни увеличения на облачността. Ще духа слаб север-северозападен вятър, следобед по крайбрежието ще духа умерен бриз. Максималните температури във вътрешността ще се повишат и ще са от 30° до 35°, само по крайбрежието ще се запазят малко по-ниски предимно между 28° и..
Група деца, приятели на Социалната чайна във Варна, се заемат с вдъхновяваща мисия: приготвяне и продажба на домашна лимонада с кауза. Инициативата има за цел не само да разхлади минувачите в горещите дни, но и да събере средства за насърчаване на детската инициативност и развитието на пространството за деца и младежи в Чайната...
Кампания "Неволя" се провежда на входа на Морската градина във Варна. Варненецът Емил Ефендулов и приятелката му Милена Димитрова раздават безплатно комплекти чували за смет, ръкавици и щипки за събиране на отпадъци на всички, които искат да участват в кампанията им. Идеята е да не викаме неволята, а сами да участваме в превръщането на..
Петото измерение, отговорите на човечеството, въпросите за времето и духовността във физиката - това са темите, които бушуват в съзнанието на Кристиан Ивковски, 16-годишният физик от Международния френски лицей "Шарл Перо" във Варна. Той прилага различен подход в точните науки и вярва, че това, което все още не може да се обясни, се крие в петото..
Българският фермерски съюз организира във Варна специализирано изложение на местни фермерски и млечни продукти. Събитието се провежда днес и утре в градинката между Община Варна и Археологическия музей и събира десетки производители от цялата страна. Участие в изложението вземат регистрирани земеделски стопани и представители на малки и средни..
Зоопаркът във Варна призовава гражданите да се въздържат от носенето на гларуси, чайки, гълъби и други многобройни птици, за спасяване там. Това е спасителен център основно за защитени видове животни и няма как да се спасяват всички повсеместно разпространени видове, обясни Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Тя добави, че това са агресивно..
За пореден път виненият фестивал WINEkend 2025 ще събере във Варна младите технолози и винари. Около 30 малки семейни, градски или крафт винарни ще представят над 300 вида вина, произведени в България, каза за Радио Варна един от организаторите - Владислав Ванков. Тази година темата на фестивала е посветена на "Духът на 90-те", време не толкова далеч..