Дребни сладки ни поднася художничката Доника Кирова. На 15 юли в Ателието на ул. "Архимандрит Филарет" 10 във Варна тя откри поредната си самостоятелна изложба живопис под мотото „Дребни сладки”. В експозицията се разграничават три тематични серии: „Алегории” (маслени бои върху панели от дървесина), „Храна и пластове” (селективна живопис/маслени бои върху дърво) и „Импресии с ангели” (рисунка/акварел).
Названието на изложбата е провокирано от малките размери на творбите. Освен това се свързва и с храната и насладата от нея – като мотив в част от тях, поднесен в различни аспекти на значението ѝ.
"Дребни сладки" е заглавието. Какви рецепти забъркваш този път?
Просто гледам да се забавлявам, защото животът е кратък, както всички знаят. Името на изложбата е провокирано от малките размери на нещата, може би не са типични или поне повечето хора не ме познават с това, понеже правя и по-големи формати. Другото е, че в част от работите храната присъства като обект на изобразяване, и заради това реших да нарека изложбата „Дребни сладки”. Има и едно намигване за храната, за това, което приемаме, какво ни дава, ние как му въздействаме и то на нас. За втория план, за нещата, които не са на пръв поглед, това, което откриваме като съществено под повърхността.
Това е едната тематична серия. А другите две?
Оформиха се някак си от само себе си. Реших да ги разгранича на три серии. Едната е т.нар. „Алегории”. Те са едни лица като маски, портрети, които са доста конкретни, макар да не са действителни хора. Направила съм ги като събирателни образи на неща, които те според мен олицетворяват, или което съм вложила в тях като емоция и излъчване. В интересна, обтекаема форма са, като капка, аеродинамична. Другите са „Импресии” – акварели с леки, линеарни рисунчици, с ангелчета – друг мой любим образ. Забавни са. И това са трите серии.
В повечето случаи има и текст в изложбите ти...
На самите работи няма написан текст, само на места има крилати думички, а иначе имам по малко концептуален текст и за трите серии – от мен към публиката.
Имаш обаче и рецепти – рецепта с боровинки например...
Да, едната от работите има боровинки като действителен обект, затова реших да се поразтърся в пластовете на боровинките и да има някакво текстче на втори план – те са едни видими, селективни отрязъци. В старинните трактати по живопис намерих рецепти за бои, пигменти от боровинки – от синя боровинка – и ми стана много готино как рисувам боровинки, а в същия момент рецептата за синя боя е от боровинки, и затова нарекох така една от работите – „Рецепта с боровинки”.
Какви други заглавия имаш?
Имам например „Черешова усмивка”, „Полет с нар”, „Полет с лимон”. Ще видите защо е полет, тези алегории, които са „Аалегория на желанието”, „Аалегория на иронията”, „Аалегория на музиката”, другите са импресии с ангели.
Имаш и малки формати – пощенски картички, любимите ти.
Направих така поне живописните работи, които са с маслени бои. Те са по- податливи на печат и реших да ги направя като пощенски картички, защото те самите са в малки формати и реших, че ще стоят добре. Хората си вземат нещо от мен, дори и да не е истинска картина – просто като спомен за моите работи.
Сладка ли трябва да бъде тази изложба?
Зависи кой как ще я възприеме. Сладка като наслада, да кажем, по-добре да не е сладникава, а да се насладим – поне аз се наслаждавам на работите, докато ги правя.
Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..
Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..
Когато Иван дойде да тренира на 5 години и половина, бяхме като деца на лунапарк - забавление безкрай, а резултатите са впечатляващи - създадохме плашещо добър на корта човек. Така описа работата си с шампиона на "Уимбълдън" първият треньор на Иван Иванов - Пламен Радев. Всичко, което съм постигнал, е благодарение на усилията, вложили в мен..
Варненският състезател по тенис Иван Иванов, който спечели "Уимбълдън", се завърна в родния си град от Лондон. Tой беше посрещнат като национален герой на Летище Варна снощи. Звездно посрещане във Варна на Иван Иванов - носителят на титлата от Уимбълдън (ВИДЕО) "Очаквах такова посрещане, бяха ми казали по телефона, но все пак такава..
Серията от вотове на недоверие е по-скоро форма на услуга към управляващите. Това подчерта за Радио Варна политологът Димитър Ганев. Опозицията - "Продължаваме промяната - Демократична България", е в непрекъсната политическа дилема, допълни той. Не е добро послание за града случващото се с кмета на Варна Благомир Коцев, коментира още..
Първите магистри по специалността „Космическо инженерство и технологии“ на Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ защитиха своите дипломни работи. Това са капитан Филипа Александрова (летец от авиобаза „Чайка“), Емил Райчев (КБС), Димитър Димитров (катедра „Информационни технологии“) и Кристиян Панайотов (Математическа гимназия „Д-р..
14 юли е националният празник на Франция – денят, в който страната чества превземането на Бастилията с военни паради, балове на пожарникарите и фойерверки. Но далеч от цялата тази суета, днес един французин ще прекара деня по съвсем различен начин – във Варна, до пещта на собствената си пекарна. Грегори Шарниге е от Брест и в продължение на 18..