Здравейте! Сигурна съм, че лятото е най-подходящото време за това: човек да се окаже на ново, непривично място, където животът тече по свои собствени правила и където цялата вселена от характери и човешки взаимоотношения е интересна и абсолютно неизследвана територия. Чужденец в града. Една примамлива, но и твърде деликатна роля. Случайно се оказах в нея и нямам търпение да споделя!
Не става дума за онзи чужденец, който слиза от борда на круизния кораб и е готов за няколко часа кулинарни, исторически, културни и природни приключения, а те някой ден да красят социалния му профил и да бъдат повод за мили разкази със следното начало:
„Да знаете какво се случи, когато бях...“.
Продължението е името на града, държавата, континента... И шарените спомени, в допълнение към любими снимки на въпросното място, магнитчета по вратата на хладилника и сувенири, подредени зад витринка в кътчето на пътешественика.
Сега, обаче, имам предвид друг чужденец.
Човекът, който отваря вратата на непозната общност, оглежда се и плахо пристъпва напред. Има вид на случайно попаднал в балната зала по време на чуждо тържество. Влиза, прави крачка-две встрани и притеснително се обляга на стената, докато свикне с новата празнична обстановка и докато огледа героите.
Да, бях чужденец в града. Чувството е невероятно.
Сякаш на толкова години се раждаш отново, правиш първи плахи стъпки, преди да обиколиш парка и да се включиш в житейския маратон – на друго място..., с други хора...
Сякаш внимателно търсиш първите думи и ги изричаш с онова странно страхопочитание към смисъла, който те носят и към здравината на моста, който проправят между теб и другите. Преди да си събрал куража да подариш на новооткрития си свят всички следващи свои думи и истории.
Ролята на чужденец в града носи тръпката на откривателя и е част от двустранен процес. От една страна наблюдаваш, от друга –в теб се взират с внимание и любопитство. Един процес, напълно лишен от товара на натрупаните очаквания, от предразсъдъците, години наред градили образи, стени и непробиваеми духовни крепости. Процес, който започва от нещо толкова естествено – първото впечатление.
И ако се върнем към балната зала, там чужденецът има големия шанс за чисти наблюдения, шанса да види и приеме ситуацията, каквато е.
Другите разполагат с истории, създавани понякога поколения наред, истории, които обикновено пречат да видим цялостната картина в чистите й цветове - точно толкова ярки и истински, каквито са в действителност. Без емоционални украшения, без бляскавите бижута на отдавна изграден имидж или без раздърпаните качулки на негативни влияния, на подшушнати сюжети, приети от общността за даденост, част от които е твърде възможно да са се случили единствено в нечие въображение.
Да, бях чужденец в града и разбрах колко лесна работа е да приемеш хората, събитията, ситуациите... Да ги приемеш каквито са, без етикети и определения, без непотвърдени отправни точки, без влиянието на чужди нагласи.
Приемането прави света различен, по-чист и истински.
Аз съм Даниела Иванова и ви желая нови, впечатляващи хора и преживявания! А когато ви се случат, да ги приемете с отворени сърца и без предразсъдъци. Едно от очарованията на живота е да вървим по собствен път, без чужди компаси – от чистото първо впечатление на приемането до мъдростта на свободния избор и съзнателните решения.
15-годишният ученик Кристиан Ивковски неотдавна спечели голямата награда от фондация "Георги Пейчинов" за постигнати високи резултати във физиката. Той бе отличен и с първа награда за средните училища в конкурса "Физиката през вековете", организиран от Съюза на учителите по физика и химия в рамките на годината на физиката. Кристиан учи в..
Наскоро от Националния център по обществено здраве и анализи оповестиха едни доста тревожни данни, според които България е на трето място в Европа по относителен дял на децата с наднормено тегло, а 1/3 от първокласниците са със затлъстяване. Според експертите българчетата не спортуват достатъчно и прекарват твърде дълго време пред екран...
Дамският клуб „Майчина грижа“ в Добрич организира тази вечер своя традиционен благотворителен бал. Целта е събирането на средства за финансово подпомагане на стипендиантите на клуба, които са даровити деца в неравностойно материално положение или с един родител. Жените от клуба осигуряват стипендии за около 30 деца всяка година. Благотворителният..
На днешната дата се отбелязва Международния ден на известната корейска туршия кимчи. Кимчи е известно корейско ястие с ферментирало зеле и зеленчуци. Приготвянето на кимчи и споделянето на зимнина, както и цялостната празнична атмосфера и вълнение е наречено "кимджанг". От 2013 г. "кимджанг" е практика, включена в Списъка на ЮНЕСКО за..
На 22 и 23 ноември 2024 г. във Варна ще се проведе Осмият национален студентски фолклорен фестивал „Срещи на приятелството“. Събитието дава възможност за сценична изява на български и чуждестранни студенти, както и за създаване на трайни творчески контакти и взаимоотношения между тях. Фестивалът има за цел да спомогне за съхраняване на българската..
Отец Армен Мелконян е новият духовен водач на Арменската православна общност във Варна. Отец Армен Мелконян, с кръщелно име Саркис Мелконян, е роден на 20 март 1971 г. в град Камишли, Сирия. Той получава началното си образование в Националното училище „Ефрат“ в родния си град и продължава богословското си обучение в Зарахианската семинария..
Спасиха видра, затворена в маза на цех за мебели в кв. "Аспарухово". Сигнал за бедстващото животно е подаден в Регионалната инспекция по околната среда и водите, съобщават оттам. Екипи на екоинспекцията и Центъра за защита на природата и животните в Добрич участваха в акцията. Видрата е намерена с изпилени до кръв нокти от опитите й да се освободи два..