Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на Балчик: От служебния кабинет искаме ускоряване на процедурата за свлачище Фиш-фиш

Снимка: Албена Иванова

Ускоряване на процедурата по подписване на договор, чрез който Община Балчик ще получи 12 милиона лева за отстраняване на последствията от свлачището Фиш – фиш между Балчик – Албена. Това е единственото нещо, което кметът на Белия град Николай Ангелов е поискал от служебното правителство при посещението тази събота на министър-председателя Стефан Янев. Това ще даде възможност през 2022 година да се започне работа по възстановяване на прекъснатата крайбрежна връзка между Балчик и Албена.

„Имаме пълна готовност за подписване на договор с Министерство на регионалното развитие и благоустройството за отпускане на финансиране за свлачището Фиш-фиш. През 2021 няма да успеем да усвоим средствата, но това ще ни даде възможност те да бъдат заложени в бюджета за 2022 година. Разполагаме с предпроектни проучвания, технически проекти, количествено – стойностна сметка, т.е. 100-процентна готовност за одобряване на нашето финансиране. Подписването на договора ще ни даде възможност да стартираме следващите процедури, най-вече за избор на изпълнител, която ще продължи не по-малко от 6 месеца“, обясни кметът Николай Ангелов.

Като резултат от изпълнението на мащабния проект ще бъде укрепено свлачището и това ще спомогне да се възстанови достъпът между Балчик и Албена, което ще даде отпечатък върху туризма в общината, смята той. „През 2009 година, когато за кратко имахме пешеходен достъп по алеята между Балчик и Албена, там наистина много хора идваха специално, за да се разхождат и да карат велосипед“, припомни Ангелов завършването на проекта за частично възстановяване на дамбата, но скоро след това последван от масивно свличане на земни маси. 

Подробности в звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Без повторно преброяване на бюлетините от изборите на 27 октомври

Централната избирателна комисия (ЦИК) вече разполага с определението на Конституционния съд (КС) за преизчисляване на резултатите от изборите от 27 октомври миналата година.  КС нареди повторно преброяване на национално ниво на гласовете за 51-вото Народно събрание Даниел Стефанов: КС направи възможно най-широкото броене В предадените вчера..

публикувано на 27.02.25 в 12:05

Парламентът прие проектодекларация, осъждаща поведението на "Възраждане"

Парламентът прие декларация за осъждане на системните агресивни действия на партия "Възраждане" като опит за подкопаване на демократичния правов ред в България и отклоняване от нейния европейски път, предаде БНР.  Вносители на проекта на декларацията са депутати от "Продължаваме промяната-Демократична България".  НС обсъжда проектодекларация,..

публикувано на 27.02.25 в 11:44

Обитатели на ведомствените жилища на бившия завод "ВАМО" заплашени да останат на улицата

Десетки обитатели от с. Тополи, живеещи във ведомствените жилища на бившия завод "ВАМО", са заплашени да останат на улицата, ако до края на месец април не бъде намерено решение на проблема им.  Юлия Герова, Галина Али, Ралица Накова, Драган и Мария Тодорови коментираха за Радио Варна, че потърпевшите са над 100 души. Чувстваме се като излишни граждани,..

публикувано на 27.02.25 в 11:25

При засилени мерки за сигурност започна сесията на ОбС-Варна

12 точки са включени в дневния ред на заседанието на Варненския общински съвет. Сесията започна при засилени мерки за сигурност.  Зала "Пленарна" е препълнена до краен предел, вътре освен общинските съветници, са граждани, дошли да подкрепят кмета на Община Варна Благомир Коцев, както и привърженици на партия "Възраждане", които издигнаха плакати с..

публикувано на 27.02.25 в 10:30

Големи парчета мазилка паднаха от тавана на варненски подлез, съоръжението е в лошо състояние (СНИМКИ)

Парчета мазилка от тавана на подлеза между квартал "Чайка" и бензиностанцията на булевард "Васил Левски" паднаха пред нашия слушател Мая Георгиева.  Сигналът е изпратен в Общината, откъдето ще изпратят екип на място.  Хората, преминаващи оттам казаха, че съоръжението е в лошо състояние отдавна, парче мазилка е паднало преди седмица и в подлеза..

публикувано на 27.02.25 в 10:20

Бойкот на търговските вериги и банките, как се отразява той на малките квартални магазинчета?

Нов бойкот на търговските вериги предвиждат за днешния ден организаторите,  които вече два пъти изразиха недоволството си срещу високите цени на хранителните стоки. Те призоваха този четвъртък, освен да бойкотират хипермаркетите, хората да не плащат с банкови карти. Бойкотът на банките е заради високите банкови такси, обясниха организаторите...

публикувано на 27.02.25 в 09:30

Абонати в местността Свети Никола са без вода от снощи

От сряда абонатите на ВиК в района на местността "Свети Никола" са без вода. Причината за преустановеното водоподаване е авария. Очакваше се водата да бъде пусната още снощи, според съобщенията на водоразпределителното дружество. Ново съобщение на сайта на ВиК обаче информира, че днес най-късно до 8.00 часа днес водоподаването в района ще бъде..

публикувано на 27.02.25 в 07:50