Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НА СЕЛО в Рогачево

| обновено на 24.07.21 в 09:14

Тази събота разходката ни "На село" е в Рогачево. До 1942-ра година селцето носи името Геикчилер, което на турски значи „хора, които се занимават с елени“. При преименуването местните жители са искали селото им да се казва Еленово, но предложението им не е било прието и от тогава до сега името му е Рогачево. Първият ни събеседник е Диляна Ганевска. Тя, заедно със семейство си идват в Рогачево от София малко преди пандемията, за да живеят по-спокойно и да осигурят истинско и усмихнато детство на малката си дъщеря.


Коренните жители са приятелски настроени към всички „придошли“ и бързо ги приемат в общността си. Малко са възрастните хора в село Рогачево, но все още ги има, разказва кметският наместник Илияна Димитрова, която също пристига в Рогачево от София. Разказва ни, че в село Рогачево постоянно живеят около 150 души, макар регистрираните жители да са към 300. През летния сезон хората в селото се умножават многократно, понеже в него пристигат и отсядат много туристи и собственици на ваканционни вили. Селото е известно с това, че в него не малко чужденци притежават имоти и живеят в тях постоянно или само през почивките си. Над 20 са националностите на хората в Рогачево.
Църквата е мястото, което хората имат почти във всяко населено място. Ето, че и в Рогачево скоро местните ще могат да бъдат по-близо до Бог в молитвите си и в храма си, който ще носи името на Св. Димитър.

Сметките за дарения може да видите в снимка в публикацията.

От почти всяка къща в с. Рогачево се открива красива панорама към морето, към с. Кранево и скалите на Екрене, към курорта Албена и лонгозната гора на резерват „Балтата“ в долината на река Батова. Над последните къщи на селото пък започва сравнително стръмна смесена гора, през която минават много ловни пътеки и където се намира ловната хижа на селото. Това невероятно съчетание от морски и горски въздух правят климата на Рогачево уникален и много здравословен. Следващата ни среща е с Павлина Бонар, българка, женена за швейцарец. И както самата тя разказва, луксът на алпийската държава изобщо не й липсва. Установили са се със семейството си в Рогачево преди две години и нямат намерение да сменят животът на село.


Последната ни среща в с. Рогачево е малко извън селото – в разсадник, който от 13-сет години привлича със зеленината си и красотата си пътуващите в този край. Срещаме се със Светеслава Ганева, която освен, че знае много за растенията и обича да им говори с любов. Какво е да живееш на село, биха ли заменили селския с градския живот?

За пореден път се убеждаваме, че имаме невероятно богатство – природа, чист въздух и най-вече спокойствие на село. Пътувайте и преоткривайте българското село!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Chart

#797 ТОП 20 (14.02-21.02.2025)

публикувано на 14.02.25 в 10:55
Снимката е илюстративна

НОВИЯТ ДЕН на 14 февруари с Мариела Димитрова

В Деня на лозаря - Трифон Зарезан /нов стил/ ще говорим за любимите сортове на българите днес, за допирните точки между виното и любовта и за българския обичай в празничния ден -  зарязването на лозето за плодородие. Традицията и днес ще спазят в село Звездица до Варна. Как избират Царя на виното и за една почти неизвестна традиция от варненския..

публикувано на 14.02.25 в 06:05

НОВИЯТ ДЕН на 13 февруари с Иван Барбов

В навечерието на празника на виното и любовта и в Световния ден на радиото, сутрешният екип на Радио Варна ще се погрижи за усмивките и доброто настроение на всички влюбени в радиото, които ще посрещнат деня на любимите честоти. Ден нов, ден леко студен, но и с интересни теми, актуални новини и хубава музика подсладен. Иван Барбов,..

публикувано на 13.02.25 в 06:24
Чаша чай край зимното море

НА СВЕТЛО на 12 февруари с Валерия Василева

Интерактивна аптечна карта ще улеснява достъпа до информация за аптеки по местоположение и дейности. Тема с продължение: ботокс – истерията, резултатите от проверките на РЗИ-Варна до момента. Ученици от варненската Първа езикова гимназия са победители в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Експерт по безопасност с коментар по темата..

публикувано на 12.02.25 в 13:06

"Новият ден" на 12 февруари

Българските деветокласници са най-силни по биология (но само в три области на страната), а по химия в половината области дори трудно "връзват" дори тройка. Физиката е малко по-добре от химията, но и там, както по математика средните оценки на близо 49 хил. ученици в 9-ти клас са около 3.00. Данните са от тестовете по природни науки, който Министерство..

публикувано на 12.02.25 в 06:56
Зимно море

НА СВЕТЛО на 11 февруари с Валерия Василева

Репортаж по темата за безопасния интернет, как да защитим личните си данни в социалните мрежи и да предпазим децата от пристрастяване към онлайн средата. Община Варна проверява инвестиционните намерения за Алея Първа - крайбрежната зона на морската столица. Липсват жизненоважни медикаменти за болните от епилепсия. За почитателите на..

публикувано на 11.02.25 в 13:45

На село в Генерал Колево

За пореден път посещаваме село Генерал Колево, община Вълчи дол. За пореден път изпитваме разочарование, пътувайки по пътя, осеян с дупки. Тук нищо не се променя, независимо от това кой е на власт. Хора и животни стоят в безвремие. В село Генерал Колево се срещнахме с младия кмет Хасан Хасанов и със случайни хора, които бяха до единственото..

публикувано на 11.02.25 в 09:58