Варненската Фондация „Живот със Синдром на Даун” продължава битката за промяна на Наредбата за медицинската експертиза в полза на хората със Синдром на Даун и тяхното качество на живот.
След като успя да извоюва пожизнено ТЕЛК решение и минимални 50% за основна диагноза за хората със Синдром на Даун, от фондацията недоумяват защо в наредбата не са разделени генетичните аномалии, които принципно се разделят на състояния с умствена изостаналост и на такива без умствена изостаналост, за да могат първите да имат право на пожизнена чужда помощ.
Синдромът на Даун е генетична аномалия, която винаги е придружена с умствена изостаналост, макар и в различна степен, каза за Радио Варна Силвена Христова председател на фондацията. Умствената изостаналост не може да се излекува и хората с тази аномалия могат да живеят качествено единствено с чужда помощ. В този вид, без упоменаване на задължителна оценка с чужда помощ при хора с генетични аномалии с ментални проблеми, в Наредбата отново се осигурява възможност и предпоставка ТЕЛК-овете да ощетяват хората с ментални увреждания от необходима чужда помощ, да се проявява субективна оценка и да продължава да е налице корупцията, каза още Силвена Христова:
„Чуждата помощ е необходима за хората със Синдром на Даун без значение дали те са със средна, умерена или тежка умствена изостаналост. Проблемът е, че всичко е под общ знаменател и не се разглеждат потребностите на хората с увреждания, затова е изключително важно чуждата помощ да бъде спомената в наредбата и тя да е за всички, които имат нужда от нея и които са с ментални проблеми.”
Фондация „Живот със Синдром на Даун” ще се бори по съдебен път, за да могат хората с тази генетична аномалия да имат качествена подкрепа, категорична е Силвена Христова. Тя допълни, че има притеснение от страна на родителите дали ТЕЛК-овете ще отпуснат на децата чужда помощ или те ще бъдат ощетени.
Чуждата помощ се изразява във финансова и човешка подкрепа, като според състоянието, и разбира се оценката на детето, месечната сума е от 300 до 600 лева. Чуждата помощ се отпуска до момента, в който изтече ТЕЛК решението, а сега, когато то вече е пожизнено не се знае как ще се определя, каза още Силвена Христова.
Като майка на дете със Синдром на Даун тя е наясно, че чуждата помощ е необходима за цял живот. Трябва да има оценка за определен период, според израстването на децата. С всяка изминала година се оказва, че те имат все по-голяма нужда от подкрепа, защото някои не успяват да достигнат самостоятелност и независимост.
Над 230 души са записани до този момент за 85-ото издание на „Маратон Галата – Варна“. Събитието ще се проведе 10 дни по-късно поради неблагоприятни метеорологични условия, каза за Радио Варна кап. I-ви ранг Камен Кукуров от организационния комитет на събитието. „Искаме да „излъжем“ морето, за да случим на хубаво време“, обясни той. Маратонът ще..
Учениците от частни училища без акредитация от Министерството на образованието и науката да могат да се възползват от правото на безплатно пътуване в градския транспорт във Варна. Това предложение за промени в Наредбата за реда и условията за пътуване в обществения транспорт на община Варна беше разгледано от постоянната комисия по наука и..
Лошо е състоянието на улиците "Хан Пресиян" и "Густав Вайганд", коментира за Радио Варна Станимир Митев, който живее от години в района заедно със семейството си. Възмутен съм от всичко, което се случва тук , допълни той. По думите му улица "Густав Вайганд" не е ремонтирана отдавна, а в полуразрушени къщи постоянно влизат бездомници. Големи парчета..
Артисти рисуват част от стената на вълнолома на Морска гара. Идеята за начинанието е на младежите на варненската графити агенция „The Graffs“, която по-рано този месец се ангажира с изрисуването на подлеза на Районния съд с картини от живота и делото на Капитан Петко войвода. За изпълнението на проекта агенция „The Graffs“ е предоставила..
Президентът Румен Радев връща за ново обсъждане в Народното събрание разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване, съобщиха от пресцентъра на държавния глава, цитирани от БНР . Измененията на чл. 59 от Закона за здравното осигуряване водят до възстановяване на лимитите при предоставянето на медицинска помощ...
Весела Караиванова-Начева е новият управител на Националния осигурителен институт. Тя бе избрана със 141 гласа "за", 48 бяха "против", а 4 бяха "въздържал се". Неин заместник ще е Ивайло Здравков. Той бе подкрепен със 118 гласа "за". Кандидатурите на Караиванова и Здравков бяха издигнати съвместно от ГЕРБ и БСП. Те бяха и единствените предложения за..
Конституционният съд не успя да вземе решение за промените в Конституцията, които касаят възможността на президента да избира служебни премиери от "домова книга". Това става ясно от решение по конституционно дело №38/2024 г., публикувано от съда, съобщава БГНЕС. Делото е образувано по искания на 55 народни представители от 51-ото Народно събрание, на..