Жители на 17 микрорайон във Варна се опасяват, че предвиденото облагородяване на района от община Варна всъщност цели промяна на категорията на определени площи за отдих в терени за застрояване.
17-ти микрорайон обхваща територията между бул. „Васил Левски“, бул. "Осми Приморски полк“, ул. „Мир“ и ул.„Царевец“. Проектът на общината предвижда изграждане на спортни и детски площадки, кътове за отдих, подмяна на осветителните тела и озеленяване.
Проблемът е, че под маската на това облагородяване, общината се опитва да преобразува останалите малки части от общинските публични парцели в общинска частна собственост, каза за Радио Варна Пламен Петров, който живее в района. И обясни как се случва това:
„Ето тука сме на едно игрище, което те искат да направят спортна площадка. В момента това е игрище за отдих, което е обект шеста категория и не изисква категория за строеж. Те искат да го направят спортна площадка, което означава автоматично да премине в обект пета категория и да има разрешение за строеж. Вижте какво става в Кайсиева градина? Под маската на облагородяването в момента строителните обекти са повече отколкото старите жилищни сгради.“
Въпросният квартал е изграден от военни поделения и всички блокове са военни, разказа Пламен Петров. При самото им изграждане министерството на отбраната е било длъжно да закупи земята, върху която се изграждат блоковете и съответно прилежащите им части, според тогавашния закон. В момента прилежащите части представляват зелена площ, алеи и улици в квартала.
Проблемът започва през 1996 година, когато става промяна на статута на държавната земя в общинска публична собственост и по този начин се прехвърля на общините да управляват собствеността. Във въпросния 17 микрорайон, обаче, проблемът е малко по-различен, обясни Пламен Петров:
„Министерството на отбраната е закупило земята, построява блоковете, след което апартаментите, които се продават на собствениците се продават с идеални части от земята. Т.е. собствениците на апартаменти имат части и от земята, която 1996 г. общината преобразува в общинска публична собственост. През 2012 г. се прави Общ устройствен план на Варна, в който общината актува част от имотите от общинска публична в общинска частна собственост и след това има възможност да се разполага с тези имоти както реши за добре.
Тези земи, които са станали общинска публична собственост навремето, всъщност са земи на хората. Де факто те са взети от тях без да им бъде платено или без да бъдат отчуждени. И част от хората все още не знаят това.“
Тази вечер /28.07.2021 г./ жители на 17 микрорайон се събраха, за да конкретизират в писмен вид исканията си за това как да изглежда квартала, в който живеят. Следваща стъпка е те да бъдат внесени като предложения до община Варна и да се започне конструктивен диалог за визията на района, а не тя да бъде спусната от администрацията. Да се чуе хората какво искат, а не своеволно да се извършват строително-монтажни дейности, каза Микаела Левенова, която също живее там. В най-кратък срок тези искания ще бъдат внесени в общината.
Междувременно днес багери на фирмата изпълнител „Инжстрой“ започнаха строителни дейности в посочените за облагородяване площадки, въпреки уверението от страна на общината, че към момента такива няма да бъдат извършвани. Днес хората са преговаряли с представител на фирмата тези дейности да бъдат спрени. За утре /29.07.2021г./ създават организация да следят дали багерите отново ще започнат да работят.
Готови са на жива верига пред машините, за да не позволят зоните за отдих да бъдат разкопани, бетонирани и превърнати след време в терени за застрояване.
Най-големият страх за Елена Иванова:
"Да не стане нещо, от което после да хлъцнем - да излезе някоя сграда или нещо друго. Аз искам да има площадка за децата и за възрастните, но ако е паркинг и после асфалтиране не е нормално. И се тревожа, защото смятам, че не е редно да нямаме ние информация и да няма някакво обсъждане какво се случва. През 2015 - 2016 година участвах в тези събития и знам каква беше борбата. Знам как сме се карали за този канал да не го затворят, защото е опасно от наводнения и сега пак по същия начин тръгват и не се знае какво ще се случи. Ако трябва да се дежури, за да не се разкопае от багерите, аз съм "за", защото аз съм дежурила и съм пазила с мойта внучка, която беше на 5 години, да не режат дърветата на ул. "Железкова", защото имаше и такъв план да ги окастрят тези големи чинари и сме ги пазили. Не че накрая не направиха каквото бяха решили, но беше горе-долу поносимо. Този е начинът."
От Министерството на образованието и науката ще извършат проверка във варненската гимназия ГПЧЕ "Йоан Екзарх" за оказван натиск върху бивши преподаватели и намеса в работата им. Сигнал за случая до министъра изпраща варненската депутатка Стела Николова. Експерти от МОН ще се запознаят с казуса другата седмица. Конфликт в ГПЧЕ "Йоан Екзарх" –..
70% от учениците, които завършват гимназия, се записват да учат висше образование. Близо две трети от тях съчетават следването с работа. Това показва проучване за реализацията на пазара на труда на завършилите средно образование в България, съобщава МОН. Министърът на образованието във Варна: Голям проблем на образованието е културата на зубрене..
Днес ни е напуснал актьорът Васил Банов. Това съобщиха от Съюза на артистите на фейсбук страницата си. Роден в град Карлово на 20 юли 1946 г. През 1967 - 1971 г. следва актьорско майсторство за драматичен театър във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ в класа на проф. Боян Дановски. Работил е в театрите на Велико Търново (1970 - 1975), Враца (1975 - 1978),..
Плажната ивица между Втора и Трета буна е напълно почистена след достигането на мазут до брега. Чувалите с отстранения замърсен пясък са премахнати. Дадени са предписанията на концесионера за замърсения с нефтопродукти пясък да се предаде на регламентирани за тази цел депа, съобщават от Областна управа - Варна. Не се наблюдават замърсявания на морската..
България стои на едно добро място като туристически продукт и качество на материалната база по отношение на природата и атракциите и напук на всички обвинения и заклеймявания. Това мнение изрази за предаването "Пост Фактум" преподавателят по туризъм във Висшето училище по мениджмънт във Варна Мая Иванова. По думите ѝ състоянието на..
Във връзка с провеждането на футболна среща между отборите на ФК "Спартак 1918" Варна II дивизия и ФК "Черно море" днес, движението на пътни превозни средства по ул. "Кирил Шиваров" ще бъде временно преустановено. Промяната в организацията на движението се въвежда за времето от 15:00 ч. до приключване на мача (около 20:00 часа) на ул. "Кирил..
До края на месец април ще завърши строителството на пристройката към детска ясла №7 „Роза“. Новата сграда е за две яслени групи и е изградена според най-новите нормативни изисквания за здравословна среда и нормално физическо и психическо развитие на децата, съобщиха от общинската дирекция „Здравеопазване“. Новопостроената двуетажна пристройка е с..