Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димана Шишкова: Парковете, по резпоредби следват ЗУТ, който е закон за строителството

Национална петиция за защита на зелените градски площи и дърветата в градска среда събира гражданска подкрепа за законодателна инициатива в тази посока. Събраните подписи до момента са над 1 300. Инициатори на петицията са млади хора, които в защита на „Бедечка”, градския парк на Стара Загора, протестираха и създадоха филм. Документалната лента разказва за извървения път до решението на местния Общински съвет, че „Бедечка” остава парк, след редица протести на граждани и собственици на реституционни имоти и местен референдум, в който, макари непризнат за легитимен, 85 % от старозагорци пожелаха „Бедечка” да остане парк.

Петицията е адресирана до три ресорни министерства, 46-тото народно събрание и шестте водещи партии в него.

Необходими са спешни законодателни промени в защита на парковете, а дотогава да има пълен мораториум до необходимите законодателни промени. Затова настоява петицията, подчертава авторката на филма "Случаят Бедечка" Димана Шишкова (вж.снимки).

Част от спешните мерки за защита на зелените площи в населените места, за които се настоява в Националната петиция са:

  1. Изготвяне на специална нормативна база за по-категорична защита на градските паркове предхождана от незабавни промени в Закона за устройството на територията (ЗУТ).
  2. Изработване на законова дефиниция за „зелена площ” – доколкото в момента голяма част от зелените площи и междублоковите пространства в страната всъщност се възприемат като „празно място”, което очаква застрояване.
  3. Ревизия на договорните отношения между общини и частни лица, както и на начините на придобиване на терени, които след реституцията попадат в рамките на територии с обществени функции и елементи на зелената градска инфраструктура.
  4. Фонд за изкупуване на подобни терени на национално ниво – като подпомагаща общините мярка.
Филмът "Случаят Бедечка" засяга темата за застрояването на природата в градска среда като излиза от локалния контекст на Стара Загора и разглежда глобалните последствия, които проблемът оказва върху обществото и културата.
Прожекциите на документалния филм из страната продължават и през август. Във Варна на 12-ти и 13-ти август ще бъде част от фестивала FunCity. Прожекциите ще са на екран в центъра до хотел „Мусала”, от 20.30 часа.

Трейлъра на филма “Случаят Бедечка”: https://youtu.be/lZKkj4PeYPA?list=PL66q6Gc393Ae7CWfrep_Y-L4HIISIcI4N
Сайт на филма: https://thebedechkacase.com/






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23

Жители на Суворово събраха пари за нови камбани на храма "Възнесение Господне"

С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..

публикувано на 30.01.25 в 07:20

"Умната" пазарска количка на студенти от Варна

Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05

За европейско самочувствие и достойни старини настояват пенсионери в Балчик

Увеличаване на всички пенсии, приемане на закон за възрастните хора, който ще даде възможност за социална защита и предпоставка за европейско самочувствие и достоен живот на пенсионерите, безплатни здравни грижи и обслужване в съответствие със стареенето, понижаване цените на лекарствата за пенсионери и инвалиди. Това са част от исканията на..

публикувано на 28.01.25 в 08:15