"Разрешението за строеж на сградата на новата варненска библиотека изтече през месец май, но е презаверено от мен", каза в обзорното предаване на РВ „Позиция” главния архитект на морската столица Виктор Бузев. Документите за количествено стойностна сметка са готови, подготвят се и тези за избор на изпълнител от „Инвестиционна политика”, каза още той, но допълни, че притесненията са в друга посока:
Друга тенденция ме притеснява и тя е в световен мащаб- поскъпването на строителните материали. Стомана, бетон, труд. И мисля, че тази количествено- стойност сметка която беше готова ако не се лъжа в края на миналата година, най- вероятно ще трябва отново да се актуализира. Стойността тогава мисля беше около 38 милиона лева, като това е началото на търгуването. Оттам нататък участниците в търга за проекта ще дават по ниски цени. Другото перо е оборудване и обзавеждане на самата сграда, което не е по малко като цена.
Виктор Бузев е песимист и, че реализацията на какъвто и да е проект в така наречената „дупка” ще се случи в близките две години. „Много е възможно, разрешението на строеж, да не го издавам аз”- каза той, визирайки, че процесът няма да започне в рамките на настоящата администрация.
„При нас не е постъпвал проект за висока сграда до МБАЛ "Св. Анна“, каза още арх. Виктор Бузев. Така той коментира намеренията за строеж на небостъргач на кръстовището на бул. "Цар Освободител" и ул. „Битоля“, с думите, че за този проект научава от медии, социални мрежи и слухове, но в общината няма нищо входирано. „Възможно е да става дума за маркетингово проучване, нямам представа”- допълни той:
Това определено като заявка за такава височина е една пунктова сграда която ще се появи в града и трябва да бъде разгледана много обстойно- дали мястото и е там, с какво ще допринесе за облика на морската столица. Необходимо е да се направят много симулации преди да бъде одобрена самата архитектура, самата геометрия на сградата, как се е стигнало до формообразуването, тъй като се знае, че високите сгради се влияят от ветровете. На симулациите може да се види ефекта който ще се получи върху околната среда, ако бъде реализиран такъв проект.
Според арх. Бузев, трябва да се направят и симулации спрямо броя на автомобилите които ще увеличат трафика в района, тъй като сградата, според публикациите щяла да съдържа в себе си офис, жилищни, търговски и хотелски площи. Да се надяваме, че проектантите ще извършат тези симулации и ще представят една сериозна защита на тази сграда.
- Мостовото съоръжение над ул. „Девня”, което трябваше да отведе тежкия трафик директно към пристанище Варна няма да е готово до края на 2021-ва година, каквито бяха обещанията на общинската администрация. Това също стана ясно от разговора с главния арх. Виктор Бузев:
За съжаление към момента е изработен само идеен проект за това съоръжение. Трябва да се довършат геоложките проучвания от южната страна на релсите за да се пристъпи към технически проект който ще бъде завършен най- вероятно до края на тази година. Реализацията ще остане занапред.
Според арх. Бузев забавянето е свързано и с уреждане на собствеността и правото на строеж южно от релсите и съобразяване с проекта за интермодален терминал който се е подготвял от държавата. Забавянето се е случило и заради синхронизирането на двата проекта. Средства за реализиране на мостовото съоръжение тепърва ще се търсят, стана ясно още от думите на Виктор Бузев. За момента се подготвя само проектната документация.
- За високите сгради спрягани за мястото на „гъбата”, паркинга на х-л „Одесос” и градинката на „Севестопол”:
Сградата на „Гъбата” за съжаление така и не стана паметник на културата. Към момента нямам издадено разрешение за строеж на тази територия. Действащия работен устройствен план предвижда сграда на 10-12 етажа, по думите на Бузев. Според него, височината на тази сграда вероятно ще бъде на нивото на 4-5 етаж на х-л Черно море”. Инвеститорите трябва да се съобразят с предписанията, не виждам пречки за реализирането му, тъй като е включена в градоустройствения план преди повече от 10 години. От градоустройствена гледна точка е възможно да се случи такава сграда в този участък на Варна.
Проекта за строеж на мястото на паркинга на хотел „Одесос” няма никакво движение. Няма одобрен работен устройствен план който да защити тези височини. Ще подсетя обаче, че през 2006-та година има одобрен план. Силуетите които са предвидени тогава не са били съгласувани с паметниците на културата. Новият силует който се направи преди 5-6 години и предвижда 16 етажа е съгласуван с Националният институт за недвижимо културно наследство, но все още не е одобрен от администрацията. Това е така заради най – различни съображения, включително и гражданското напрежение и собственици на съседните сгради които са притеснени от това което евентуално ще се случи. Има пуснати жалби от тяхна страна. Планът беше преработен, пак се върна. Те пък чакат тази заповед, за да я атакуват в съда (преките съседи на парцела). Не мога да кажа срокове, особено когато се минава през съдебни процедури.
На градинката до „Севастопол” няма съгласуване от Националният институт за недвижимо културно наследство, в администрацията няма нищо входирано за одобрение- допълни главния архитект на Община Варна.
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..
В началото на годината стана ясно, че отделението по детска хирургия в МБАЛ „Света Анна – Варна“ преустановява приема на пациенти до 9 февруари, включително. В периода, докато отделението не приема пациенти, тече планов ремонт и екипът е в отпуск. По този повод, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, адвокатът по медицинско..
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..