Варненските квартали отново ще се превърнат в киносалони под открито небе. За осма поредна година ще се проведе инициативата „Лятно кино в квартала”, която ще предложи на варненци седем хитови заглавия,подбрани от екипа ѝ. Три от тях са български – „Грешници”, „Снимка с Юки” и „Като за последно”, в който участва и номинираната за Оскар Мария Бакалова. Главният организатор Николай Тодоров:
"Мария Бакалова ще можем да я гледаме във филма на Ивайло Пенчев. Там актьорското присъствие е много силно, може би най-доброто в момента от българския артистичен небосклон. Ще видим популярни имена като Малин Кръстев, Филип Аврамов, Геро също е там. Общо взето популярни, любими актьори участват във филма и ни очаква много добро настроение. Другият български филм е Снимка с Юки, който може би не получи заслуженото по кината, когато излезе преди, може би година и нещо."
Другите четири игрални филма, включени в програмата, са комедията „Всичко, което не искаш да знаеш за родителите си”, трилърът „Фатално затишие”, исландската лента „Жена на война” и „Курск” – трагичната история за екипажа на руската подводница. Началото на всички прожекции е 20 часа и 30 минути, а преди основните заглавия зрителите ще видят специално подбрани късометражни филми. Николай Тодоров обясни:
"Които са правени за един ден. Това беше една интересна програма на филмовия център в „Бояна”. Млади таланти бяха включени в една такава програма миналата и по-миналата година и това, което сътвориха, ние сега ще го покажем. Кратки филми, правени в рамките на един ден."
Единствената молба към зрителите е да си носят нещо за сядане, а местата вече са добре известни за почитателите на киното на открито:
„Аспарухово”, парка край морето, „Владислав Варненчик”, също парка в квартала. В квартал „Възраждане” ще направим прожекция, квартал „Бриз”, може би една от най-панорамните точки на града, стълбите под паметника. В кв. „Чайка” ще бъдем също, кв. „Виница” , Ботевата градинка. Изобщо все познати места, които варненци припознават и като алтернативни киносалони."
Осмото издание на „Лятно кино в квартала” започва днес и ще продължи до 29-и. Входът за всички прожекции е свободен.
Точните локации ще откриете тук - https://bit.ly/3iNqS67
А цялата програма можете да разгледате тук - https://bit.ly/3iHhMHR
Общинският съвет на Варна даде съгласието си да бъдат отпуснати 40 000 евро на Театрално-музикалния продуцентски център във Варна. Средствата са за организацията на концерта с участието на световноизвестния тенор Пласидо Доминго. Събитието е насрочено за 21 април 2026 година. Концертът е част от програмата по отбелязване на 100-годишнината на..
Дръзкият роман „Последният ловец на делфини“ от Захари Карабашлиев потегля към книжарниците за своята първа среща с читателите си в дълбоките води на литературата, която остава пазител на свободата. Творбата ще се появи в две издания – с твърди и меки корици. Новата творба от автора на „Рана“, „Опашката“, „Хавра“ преплита настояще, минало и митология и..
От 18 часа днес в изложбената зала на Държавния архив във Варна ще бъде открита изложба на селектираните творби от Шестия международен екслибрис конкурс. Валерия Василева разговаря по този повод с Донка Николова-началник на отдел "Държавен архив": Арт галерия "Ларго" и Държавен архив – Варна представят рекорден брой творби на 364 художници от..
От 18 часа днес в изложбената зала на Държавния архив във Варна ще бъде открита изложба на селектираните творби от Шестия международен екслибрис конкурс. Арт галерия "Ларго" и Държавен архив – Варна представят рекорден брой творби на 364 художници от 53 държави и екслибриси от фондовете на Централен държавен архив, Държавен архив – Пазарджик и..
По повод Деня на четенето и паневропейската инициатива Ден на европейските автори, Регионалната библиотека "Пенчо Славейков" – Варна насочва вниманието към ролята на съвременните български писатели за изграждането на пълноценна културна среда. Сред инициативите е премиерата на дебютния роман „Приключенията на Келвин. Тайните принципи на Вселената”,..
Никола Манев – 85 години от рождението на художника. Селектирани рисунки, живопис и текстилни пана от фонда на Галерия 33. Чуйте повече от репортажа на Ваня Славова: Галерията притежава над 80 творби на художника, които включват графични рисунки, ранни етюди и картини в акварелна техника, рисунки в смесена техника, измислена от самия него -..
Във Варна започна 26-ият Коледен музикален фестивал. Тази вечер ще бъде представен спектакълът "Дух" , а в главната роля публиката ще види Балена Ланджева, която ще замести Милица Гладнишка, която отсъства по здравословни причини. Разнообразна е програмата на фестивала, в нея са включени м юзикъл, опера, оперета, балет, детски спектакъл,..