Днес е Международният ден на морските фарове. Денят се отбелязва за първи път в Шотландия през 1994 г. Няколко години по-късно над 450 фара в 50 страни по света подкрепят инициативата, която дава възможност на хората да научат повече за ролята им в осигуряване на безопасността на морския транспорт през вековете.
Един от най-дългогодишните пазачи на морски фар у нас е Наню Нанев, който днес е пенсионер, но от 1992 година е заемал този пост на фара на нос Шабла. Видял е и две, и двеста. Преживял е бури, изгреви и залези. Познава в детайли миналото на Шабленския фар. В неговата компания минутите се превръщат в часове, защото знае всичко за най-стария маяк на Балканския полуостров.
Фарът на нос Шабла е най-старият действащ фар на Балканския полуостров, но има сведения, че от древни времена на мястото е имало съоръжение, което е служило за навигация на моряците, разказа за Радио Варна Наню Нанев.Още през 1765 година има данни, че на нос Шабла има фар – със сигурност кулата е била тук още оттогава. Знае се, че фарът работи повече от 160 години, но има данни, че още от античността на мястото е съществувало по-опростено навигационон съоръжение заради подводния риф, който носи опасности за корабите.
През 1996 година – навръх 140-годишнина на фара, в основата му е зазидана капсула, с послание към поколенията.
Фарът на нос Шабла работи без прекъсване от 1856. Към фаровата кула същата година е изградена пристройка за пазачите.Съоръжението има квадратна основа и осемстенна кула. Стените на кулата са ориентирани по посоките на света и могат да се използват като компас. Гръмоотводът на фара е монтиран в средата на 19 век и е с формата на полумесец със звезда. Височината на кулата е 18 метра. Светлината му се вижда на 19 морски мили.
Напоследък наблюдавах странни случки. Докато купувах талони за паркиране, служителката любезно ми се оплака, че има много работа. Ако може да не издава фактура, защото това допълнително усложнява напрегнатия й ден. Също, да платя в брой, че отчитането на картовите разплащания е по-времеемко и затрудняващо. Няма да предавам детайлно, но докато слушах,..
Галина Танева живее във Великобритания, тя е родом от село Устрем, което се намира на източния склон на Сакар планина. Танева е автор на поредицата от три романа „Нямата рече“, представя и сборник с разкази „Шепот от Сакар“. Тя притежава и уникална колекция от старинни носии. По време на представяне на книгите си в Арт салона на Радио Варна, тя ще..
Университетската болница “Св. Марина” се включва в глобалната инициатива за профилактика и ранно откриване на рак на простатата с безплатни консултации, скрининг прегледи и ехография на пикочо-отделителната система през ноември. Специалистите от Клиниката по урология ще извършват безплатни профилактични прегледи всяка сряда и петък през ноември, от..
На 8 ноември (петък) от 11:30 ч. в Парк-музей на бойната дружба – 1444 г. „Владислав Варненчик“, филиал на Националния военноисторически музей, ще бъде отбелязана 580-ата годишнина от битката при Варна. Честванията ще започнат с военен ритуал, изпълнен от Военноморските сили, поднасяне на венци и цветя пред мавзолея на крал Владислав III и паметника на..
На 7 ноември (четвъртък) от 16 до 17 часа в Археологическия музей ще бъде представен документалният комикс „Варненският халколитен некропол“ (сценарист Елена Владова, художник Николай Русев) като печатно издание и във вид на изложба. Изданието е придружено с книжка за оцветяване за най-малките, която ги запознава с някои от най-забележителните находки..
Никола Цолов, топ състезателят ни във Формула 3 днес и утре е във Варна. Той днес тренира на картинг пистата, а утре ще участва в състезание с други варненци.
Човек като излезе този следобед във Варна спокойно може да се обърка кой сезон сме, докато не видиш жълтите листа. Слънцето грее, хора се спускат по централното ларго посока плажа, а около тях музиканти, народни танци, фестивали. Не късна есен, а пролет е сякаш навън. Не са малко и хората, които събират слънчеви лъчи на плажната ивица в..