Министерството на образованието и науката (МОН) разработи четири варианта за работа на училищата, детските градини и Центровете за подкрепа на личностното развитие (ЦПЛР) през новата учебна година. За основа са използвани показателите за разпространението на COVID-19 според сценариите на Министерството на здравеопазването за развитие на пандемията.
Действията на образователните институции при различните степени на заболеваемост са разписани в Насоки за обучение в условията на извънредна епидемична обстановка. Тяхна основна цел е осигуряване на максимално продължително присъствено обучение. Документът е изпратен за съгласуване в Министерството на здравеопазването (МЗ). Предстои обсъждането му в Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество в системата на средното образование.
Разписаните в насоките сценарии, задължителни и препоръчителни мерки осигуряват условия за преминаване към обучение в електронна среда само в краен случай и най-вече на локален принцип – отделен клас, отделно училище или училища в отделно населено място, в съответствие с конкретната епидемична обстановка, спецификите на училището и учениците. Образователните институции в цялата страна ще бъдат затваряни само при крайна необходимост - когато заболелите са над 500 на 100 000 души за последните 14 дни.
При най-лекия - зелен сценарий със заболеваемост по-ниска от 100 на 100 000 души, и при жълтия сценарий - с болни от 100 до 250 на 100 000 души, образователните институции ще работят, спазвайки насоките на МОН и МЗ за намаляване на рисковете от предаване на инфекцията. При единични случаи на деца и педагогически специалисти с COVID-19 директорът, след задължително предписание на РЗИ, ще карантинира цялата паралелка и децата ще учат електронно. Ако само един ученик в класа е карантиниран като контактен, само за него директорът ще организира електронно обучение.
При второто ниво на заболеваемост, ако в училище или в Център за подкрепа на личностното развитие има 15% отсъстващи деца заради COVID-19 или процентът на заболели учители и персонал е твърде висок и не може да се обезпечи присъствен учебен процес, може да се премине към обучение в електронна среда в конкретното училище или център за подкрепа. Това става чрез аргументирано предложение на директора до министъра на образованието и науката след решение на педагогическия съвет, съгласувано с обществения съвет на училището. Директорите на центровете за подкрепа се обръщат към кмета на населеното място. Предложението за това може да се направи и след решение на Регионалната здравна инспекция или на областния/общинския координационен съвет.
Към дистанционно обучение преминават първо учениците от VIII до XII клас, а при влошаване на епидемичната ситуация - и учениците от V до VII клас включително. Най-малките деца до IV клас ще учат онлайн в краен случай при обективна невъзможност обучението да продължи присъствено.
При заболеваемост от 250 до 500 на 100 000 души на национално или областно ниво - в т.нар. червен сценарий, училищата работят по определен от МОН график за преминаване към електронно обучение. Мерките за отделни училища със случаи на COVID-19 са идентични с тези от зеления и жълтия сценарии. Ако броят заразени ученици и персонал от присъствените паралелки нараства, директорът предлага на министъра училището да премине към електронно обучение. В този случай трябва да се осигури максимално дълго присъственото обучение на учениците със специални образователни потребности.
Ако 14-дневната заболеваемост надхвърли 500 на 100 000 - тъмночервен сценарий, всички ученици ще учат от дистанция.
Остава възможността за дистанционно обучение на отделни ученици по здравословни причини, удостоверени с медицински документ. Освен това ученик може да премине към електронно обучение за повече от 30 дни по желание на родителите и след разрешение на началника на Регионалното управление на образованието. Разрешение се дава на базата на информацията за успеха, отсъствията и ангажираността на конкретния ученик. Задължително е избралите да се обучават дистанционно да обезпечат сами електронното си обучение.
За детските градини се предвижда затваряне само в краен случай. При влизане на страната в тъмночервения сценарий ще могат да работят детските заведения със 100% преболедувал или ваксиниран персонал. В този период ще се приемат само деца, чиито родители отговарят на същите условия.
Предвиждат се специални мерки за подкрепа на деца и ученици със специални образователни потребности. Тази група ще преминава към дистанционно обучение само в краен случай, а ако това се наложи, ще се търси възможност за индивидуални консултации и индивидуални терапевтични занимания.
Насоките на МОН разписват задължителни и препоръчителни мерки за намаляване на рисковете от инфекция при присъствено обучение. Това са познатите вече мерки за дезинфекция, проветряване, уроци на открито и др. В помещенията учениците задължително трябва да носят маски, ако такова е разпореждането на здравните власти за страната. Изключения могат да се правят при широко отворени прозорци в класните стаи, за ваксинираните учители, за най-малките ученици от I до IV клас по преценка на педагогическия съвет, както и за хронично болни деца.
В сила остават протоколите за действие при дете или възрастен със симптоми на вируса. /БГНЕС
Възобновена е работата по тръбопровода за отпадни води във Варненското езеро, след като държавата е отпуснала 5,9 милиона лева за разплащане с фирмата изпълнител. Това каза на пресконференция зам.-кметът на Община Варна Пламен Китипов. Досега фирмата е получила само 20-процентов аванс от цялата сума, а 80% от работата по проекта вече са изпълнени,..
Община Варна ще заведе насрещен иск срещу главния архитект Виктор Бузев, тъй като заради негов мълчалив отказ, не е реализиран проект на строителна фирма за жилищен комплекс, което е нанесло финансова вреда на общината в размер на 2,7 млн. лева. Община Варна е задължена да изплати на собствениците на поземлен имот сумата от 2 745 891,81 лв. заради..
48, 929 млн.лв. е бюджетът на община Балчик за миналата година, изпълнени са 88 процента или 43.256 млн.лв., обобщи главният счетоводител Михаил Димов на общественото обсъждане на отчета. Спрямо отчета за предходната година сумата е с над 3.3 милиона повече. Изпълнението на собствените приходи е близо до сто процента. Неизпълнението идва основно от..
Масирани проверки се извършват в района на Зеленчуковата борса във Варна във връзка с нерегламентирано изхвърляне и струпване на отпадъци. Вече са съставени актове на търговците за струпване на голямо количество смет от обектите им. Проверките на търговците ще продължат, докато не се научат, че трябва да спазват правилата, съобщи на брифинг днес..
Запорираха сметките на Община Варна, докато не бъдат извършени плащания по предявен иск от собственик на имот за 2.7 млн. лева за пропуснати ползи. Да бъдат забавени плащанията по заведения иск срещу Община Варна за над 2,7 млн. лева от собственик на имот са направили опити от общинската администрация, обясни още Китипов. Припомняме, Върховният..
Наблюдаваме един спокоен пазар, с нормални взаимодействия. Потребителската кошница за седмицата намалява с 2 лева – от 101 на 99 лева. това се дължи на сезонните колебания. Това съобщи председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) Владимир Иванов, предаде репортер на БГНЕС. Иванов направи седмичен обзор за движението на..
Пожарната обстановка в община Балчик се нормализира на фона на високите температури, повишения брой на произшествията по-рано този месец и ситуацията в момента в страната. Но огнеборците работят според указанията на националния план за защита при бедствия, т.е. засилени дежурства и удвояване на смените. Това коментира началникът на Районната служба..