Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НА СЕЛО в Равна

| обновено на 28.08.21 в 15:41
48
с.Равна
Снимка: Димитрина Дончева

Днес гостуваме на жителите на село Равна. Намира се в Провадийска община, на платото срещу Крепостта Овеч. Стотина души живеят в селото. Предимно българи. Има и две семейства чужденци от Англия и Швейцария, но те така и не се вписват в живота на местните, не се научават да говорят български и рядко излизат от къщите си.

Селото е известно с две забележителности –  останките на средновековен манастир съществувал от края на IX до края на XI в. и скалният феномен Пробитият камък.

Манастирът е бил разкрит северно от Равна в дефилето на Провадийска река през 1978 година. Над 30 години е бил водещ обект сред учените, защото за първи път в целия славянски свят се откриват на едно място над 280 надписи за чието изписване са ползвани пет графични системи - глаголица, кирилица, гръцки и латински език. Днес мястото е запустяло и занемарено, споделят местните хора. Пробитият камък, обаче, привлича много хора. Вижда се от крайните къщи в северната част на селото, където се намира и първата къща, в която влязох при гостуването си в село Равна на Николай и Надежда Георгиеви. Малко са историческите факти за произхода на селото. За пръв път името на село Равна се споменава в данъчен регистър на Джелепкешаните в Провадийска кааза през 1573 г., сочи справка в архивите на Историческия музей в Провадия. Местните жители знаят легенда за името на селото. Разказа я кметският наместник Росица Георгиева.

Росица Георгиева



Семейство Николай и Надежда Георгиеви са първите хора в село Равна, с които се запознах. Посрещнаха ме с радост и усмивка, поканиха ме на двора – голям, чист и пълен с всичко, за каквото си помислиш. Направили са си капково напояване, продукцията им е чиста без торове и вкусна, както се убедих сама. Имат малко стадо от козички и овце, кокошки, магаренце, четири котки и две кучета. Едното куче само дошло преди няколко дни и приютили и него. Сядаме в двора и приказката започна.

Николай и Надежа Георгиеви



Две етърви трудно живеят заедно, че и да се разбират, казва българинът. Винаги, обаче, има изключения. Следващата среща е в къщата на Иванка Стоянова. И тя има чудесии в двора си – зеленчуци, плодни дръвчета и т.н. Сама живее, но децата й почти всеки ден пътуват до село, за да й помагат. Съседите също се отбиват редовно. И при нея седнах под асмата на двора.

Иванка Стоянова


И когато разговорът с Иванка Стоянова свърши и понечих да тръгна, дойде Снежа – нейната етърва. Жени на двама братя, които вече не са на този свят, двете си остават близки. Снежа живее в Провадия, но през лятото е на село. Не отказа да разкаже за себе си и за връзката си със село Равна.

Снежа


Два пъти месечно в село Равна идва лекар. За местните жители тези дни са много важни и се събират в беседката до кметството, за да го чакат. Трудно се пътува от Равна до Провадия. Който има транспорт е добре, а при спешни случаи помага и кметският наместник, като извозва нуждаещия се. Случи се така, че бях в селото в деня, в който идва лекарят. И разговарях с някои от хората, които чакаха доктора в беседката край главния път. Единственият мъж, който пожела да говори беше Иван Иванов.

Иван Иванов



Охотно за живота в село Равна се впусна да разказва и Живка Драгиева.

Живка Драгиева


В центъра на селото, току до кметството се намира и сградата на читалището. Читалище "Светлина-1911"  в село Равна  е строено с доброволен труд и пари през 1911 година. На 5 юли тази година навърши 110 години и посрещна гости в обновена и ремонтирана сграда, също с дарителски средства. Негов секретар от 17 години е Ивалина Горанова.
Ивалина Горанова

Жителите на Равна милеят за две сгради останали в селото – църквата и читалището. В началото на тази година започнаха да събират средства за ремонт на църквата.  Храмът „Света Великомъченица Марина“ е строен през 1929 година и е завършен през 1938 г. До днес не е бил основно ремонтиран, но дори и в това състояние отваря по празници, а за службите  идва отец Владимир Велков. Благодарение на дарителската кампания сега има събрани средства, за да започне поне ремонт на покрива, разказа кметският наместник Росица Георгиева.

Село Равна е разделено от голям парк, в който има три чешми. Близо до тях на една полянка има каменен кръст. Никой не знае от коя година е, но легендата за него е свързана с красивата мома Драгана.

Каменен кръст и легендата за Драгана


И от каменния кръст към чешмите, където Драгана е наливала вода, а днес се събират мъжете от ловната дружинка на селото. Чешмите в средата на селото


Селото днес все повече се връща и в живота на младите. През седмицата няма много млади семейства в Равна, но през почивните дни се завръщат да помагат на родителите си и да си отдъхнат от суетата на големия град.


Няма как да отиде човек до село Равна и да не види скалния феномен Пробития камък. Мястото е любимо на местните жители и примамливо за туристите. За него се разказват различни легенди.


Така е на село – красиво, тихо и спокойно, с шума на птичките, без стрес и без часовник в гонене на работното време. Най-ценни са хората. А жителите на село Равна са гостоприемни, усмихнати, помагат си, подкрепят се и въпреки и напук на всичко, остават весели. Да са здрави, за да ги срещнем пак – това им пожелавам.

И ако минете през Равна, отбийте се на поляната откъдето се вижда Пробитият камък. Може да видите и чичо Кольо или поне неговото малко стадо.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Chart

#797 ТОП 20 (14.02-21.02.2025)

публикувано на 14.02.25 в 10:55
Снимката е илюстративна

НОВИЯТ ДЕН на 14 февруари с Мариела Димитрова

В Деня на лозаря - Трифон Зарезан /нов стил/ ще говорим за любимите сортове на българите днес, за допирните точки между виното и любовта и за българския обичай в празничния ден -  зарязването на лозето за плодородие. Традицията и днес ще спазят в село Звездица до Варна. Как избират Царя на виното и за една почти неизвестна традиция от варненския..

публикувано на 14.02.25 в 06:05

НОВИЯТ ДЕН на 13 февруари с Иван Барбов

В навечерието на празника на виното и любовта и в Световния ден на радиото, сутрешният екип на Радио Варна ще се погрижи за усмивките и доброто настроение на всички влюбени в радиото, които ще посрещнат деня на любимите честоти. Ден нов, ден леко студен, но и с интересни теми, актуални новини и хубава музика подсладен. Иван Барбов,..

публикувано на 13.02.25 в 06:24
Чаша чай край зимното море

НА СВЕТЛО на 12 февруари с Валерия Василева

Интерактивна аптечна карта ще улеснява достъпа до информация за аптеки по местоположение и дейности. Тема с продължение: ботокс – истерията, резултатите от проверките на РЗИ-Варна до момента. Ученици от варненската Първа езикова гимназия са победители в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Експерт по безопасност с коментар по темата..

публикувано на 12.02.25 в 13:06

"Новият ден" на 12 февруари

Българските деветокласници са най-силни по биология (но само в три области на страната), а по химия в половината области дори трудно "връзват" дори тройка. Физиката е малко по-добре от химията, но и там, както по математика средните оценки на близо 49 хил. ученици в 9-ти клас са около 3.00. Данните са от тестовете по природни науки, който Министерство..

публикувано на 12.02.25 в 06:56
Зимно море

НА СВЕТЛО на 11 февруари с Валерия Василева

Репортаж по темата за безопасния интернет, как да защитим личните си данни в социалните мрежи и да предпазим децата от пристрастяване към онлайн средата. Община Варна проверява инвестиционните намерения за Алея Първа - крайбрежната зона на морската столица. Липсват жизненоважни медикаменти за болните от епилепсия. За почитателите на..

публикувано на 11.02.25 в 13:45

На село в Генерал Колево

За пореден път посещаваме село Генерал Колево, община Вълчи дол. За пореден път изпитваме разочарование, пътувайки по пътя, осеян с дупки. Тук нищо не се променя, независимо от това кой е на власт. Хора и животни стоят в безвремие. В село Генерал Колево се срещнахме с младия кмет Хасан Хасанов и със случайни хора, които бяха до единственото..

публикувано на 11.02.25 в 09:58