Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заплаха от фалити в птицевъдството

Птицевъдите в България са заплашени от фалити заради финансовата криза и многобройните проблеми в сектора. Това каза в интервю за "Радио Варна" председателят на Асоциацията на промишленото птицевъдство Даниел Божанков.

"Един от основните проблеми пред които сме изправени с настъпването на пандемията още миналата година, е рязкото покачване на цените на суровините и фуражите. Те се повишиха с около 70%. Става въпрос за пшеница, царевица, соев сироп, слънчоглед и олио. Тези суровини образуват голям процент от себестойността на нашия продукт. Негативно влияние върху печалбите на производителите оказва и увеличението на цените на материалите, тока и горивото", поясни Божанков.

Докато цените на суровините се покачват, продажните цени не са се променили за последните 2 години. Това води до всекидневни загуби за производителите.

"Продажбата под себестойност увеличава риска от фалити. Много производители нямат възможност да изхранват животните и им се налага да теглят нови кредити. Някои имат и стари заеми, които не могат да върнат и влизат в един омагьосан кръг", коментира още Божанков. Той изтъкна необходимостта от спешна намеса на държавните органи за справяне с кризата.

През май, прозиводителите са имали среща със земеделския министър Христо Бозуков. Те са поискали подкрепа от негова страна за отпускането на жито и царевица от държавния резерв.

"Тази година реколтата е добра и е необяснимо за нас защо продължава да се покачва цената. Поискахме да ни бъдат отпуснати жито и царевица от държавния резерв под формата на стоков кредит преди жътва. Идеята ни беше когато започне жътвата и цените на зърното паднат, да възстановим количествата в този резерв", каза още председателят на Асоциацията на промишленото птицевъдство.

През май цената на пшеницата е била 440 лева на тон, а след началото на жътвата е паднала до 330 лева на тон. По думите на Даниел Божанков, разликата от 110 лева е можела да бъде от голяма помощ за животновъдите.

Проблем според него е и факта, че животновъдите и земеделските производители не са включени в нито една от Covid-мерките.

"Нашето желание е да бъде актуализиран списъка с КИД (икономическия код на дейност) за да можем да бъдем включвани в тези мерки", коментира Даниел Божанков. Разговори в тази посока са водени и със служебния министър на икономиката Кирил Петков на среща преди няколко дни. Той е изразил готовност за съдействие по въпросите, обвързани в неговата компетенция.

Асоциацията на промишленото птицевъдство взе участие и в днешния протест на земеделците в района на село Шереметя край Велико Търново. 27 браншови организации в селското стопанство настояват в актуализацията на бюджета да бъдат предвидени 110 милиона лева като компенсационна Covid мярка.

Чуйте разговора на Иван Барбов с Даниел Божанков:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

18 тежки катастрофи за седмица във Варна и областта

Петима шофьори с над 1.2 промила в кръвта са заловили за седмица варненските полицаи. 18 са тежките катастрофи от общо 53 за периода 10-16 февруари, отчетоха от Областната дирекция на МВР. 35 са произшествията с материални щети, останалите катастрофи са леки.  2 304 са нарушенията за скорост, а констатираните случаи на водачи, шофирали след употреба на..

публикувано на 17.02.25 в 11:50

През март разглеждат процедурата по създаване на Туристическия гаранционен фонд

Очаква се в края на месец март да бъде внесен за разглеждане законопроектът за промени в Закона за туризма, касаещ създаването на Гаранционния туристически фонд. Това съобщи за Радио Варна Юлиян Бонев от Варненската асоциация на туроператорите и туристическите агенции. Работи се много активно от страна на правителството и на бранша, каза още Бонев. Той..

публикувано на 17.02.25 в 10:25

Кола се преобърна в земеделска нива край Девня, 21-годишно момиче е с опасност за живота

С фрактура на прешлени, контузия на мозък и тяло приключва пътен инцидент, възникнал в събота около обяд по пътя между с. Неофит Рилски и Девня. Според данните до момента, водачка на лек автомобил – 21 - годишна жителка на Неофит Рилски, губи управление над автомобила и се преобръща в земеделска нива. Жената е настанена в болница с опасност за живота...

публикувано на 17.02.25 в 09:37

Над 1 200 души се включват в Ученическите игри в Добрич

Започва общинският етап на Ученическите игри в Община Добрич. В инициативата ще се включат над 1200 ученици от 22 училища. Ученическите игри се провеждат в залата на Учебната спортна школа. Състезанията започват с баскетболни срещи между отборите във възрастовата група V-VII клас. Учениците ще се надпреварват в осем вида спорт: хандбал, лека..

публикувано на 17.02.25 в 09:23

Тони Костадинов е новият кмет на ветринското село Ягнило

Новият кмет на село Ягнило, община Ветрино, е Тони Костадинов, съобщиха от Общинската избирателна комисия във Ветрино. Кандидатът на ГЕРБ е избран със 74 гласа, невалидните бюлетини са 6, а трима избиратели са гласували с „Не подкрепям никого“.  Избирателната активност в селото е 53 процента, гласували са 83-ма души.

публикувано на 17.02.25 в 09:18

Автобус излезе от пътното платно на бул. "Мария Луиза", на шофьора му е прилошало

Шофьор на автобус, превозващ работници, е навлязъл в разделителната линия на булевард „Мария Луиза“, посока Катедралния храм "Успение Богородично" тази сутрин, след като му е прилошало. Няма пострадали. Това съобщи главен инспектор Петко Камбуров - началник на Пътната полиция в Областната дирекция на МВР във Варна. Автобусът не е навлязъл в..

публикувано на 17.02.25 в 09:12

Безплатни прегледи на слуха от днес във Варна

Във връзка със Световния ден на слуха - 3 март, за четвърта година Медицинският университет във Варна организира безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха.  Прегледите ще се проведат от днес до 28 февруари в сектор „Аудио-вестибуларна и сънна медицина“ в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Освободител“ №84,..

публикувано на 17.02.25 в 08:55