Диагностично-консултативен център „Чайка” е одобрен за финансиране по Национална програма „Енергийна ефективност” за обновяване на сградата и закупуване на нова апаратура. Това стана ясно по време на днешното заседание на ПК „Собственост и стопанство” към местния парламент.
„В момента върви процедурата по инженеринг на проекта. Очакваме становище на компетентните органи. Готови сме за всички процедури и започване на ремонта”, каза пред общинските съветници управителят на ДКЦ „Чайка” д-р Румен Димов.
Д-р Димов, както и управителите на още 10 лечебни заведения във Варна представиха финансовите отчети за отминалата 2020 година на днешното заседание на комисията. Голям процент от болниците и ДКЦ-та в града отчетоха добри финансови резултати, въпреки трудностите, предизвикани от пандемията.
Ремонт е необходим и в ДКЦ „Св. Иван Рилски” в Аспарухово, а управителят на лечебното заведение д-р Людмил Цветков предложи на общинските съветници да се вземе предвид и лошото състояние на здравната служба в квартал Галата, която се нуждае от спешно отстраняване на течове. Вече са започнали процедури по проекта за изграждане на асансьор в ДКЦ V „Св. Екатерина”, поясни управителят доц. Галинка Павлова.
Подоряване на условията на работа е и една от амбициите на ръководството на варненската АГ-болница. Нейният уравител проф. Емил Ковачев отчете финансовата стабилност на най-голямата акушеро-гинекологична болница в Североизточна България, но изтъкна пред съветниците проблема с лимита, наложен от НЗОК.
Част от управителите на лечебни заведения отчетоха направените инвестиции за обновяване на апаратурата. Сред тях е и Дентален център-Варна. Управителят д-р Славка Даковска, се оплака от липсата на законова регламентация на спешната дентална помощ. Това е причина да няма и денонощен спешен дентален кабинет, за какъвто попита един от съветниците. Денталният център продължава да работи по национални профилактични програми за зъбен статус и силанизация при децата.
Управителят на ДКЦ 4 д-р Соня Цекова изтъкна проблема с недостига на кадри, както и факта, че персоналът в диагностично-консултативните центрове не е признат от държавата за работещ на първа линия. От лечебните заведения отчетоха намалелия брой пациенти заради пандемията и добрата работа на ковид-кабинетите.
Финансова стабилност и липса на задължения изтъкна и управителят на СБАЛОЗ "Д-р Марко Марков" проф. Георги Кобаков. За съжаление обаче, през миналата година броят на пациентите с онкологични заболявания се е увеличил с около 4%.
И докато повечето лечебни заведения отчетоха добри финансови резултати, то ситуацията с Тубдиспансера във Варна остава критична.
Управителят на болницата доц. Христо Ганчев запозна съветниците с лошото финансово състояние на лечебното заведение. Като основни причини за това той посочи липсата на финансиране от НЗОК, както и недостатъчната субсидия за леглоден на един пациент. В момента тя възлиза на 64 лева при необходими между 90 и 100 лева. Казусът с Тубдиспансера, който е от дълги години, предизвика и спорове между управителят на лечебното заведение и част от общинските съветници, които гласуваха против неговото освобождаване от отговорност.
Чуйте подробностите в репортажа на Иван Барбов:
Набелязаната жертва получава обаждане на мобилния си телефон от мним полицай и мним банков служител. "Полицаят" изисква допълнителна информация за банкови сметки, наличности, предоставяне на..
30 спиркозаслона в централната градска част на Варна вече са ремонтирани, съобщават от дирекция „Общинска собственост, икономика и стопански дейности“. Сред тях са сп. „Катедрала“ (посока центъра), двете спирки на бившето зимно кино „Тракия“ на бул. „Владислав Варненчик“, сп. „Централна поща“ (в двете посоки), сп. „Музея“ (посока център), сп...
От 1 юни до края на учебната година учениците от IV до VII клас на ОУ „Йордан Йовков“ ще се провеждат в ОУ „Цар Симеон“. Преместването на децата се налага заради основен ремонт в изпълнение на проект по Националния план за възстановяване и устойчивост. Това стана ясно днес на редовната оперативка на кмета Благомир Коцев, на която участват..
Културният сектор във Варна ще получи по-голямо финансиране през 2025 г., стана ясно на днешното заседание на ПК „Култура и духовно развитие“, на което беше одобрен проектобюджетът за култура за тази година. Според приетата финансова рамка общият бюджет по функцията „Култура, спорт, отдих и религиозни дейности“ е над 31,5 млн. лева, което е увеличение с..
От 16 до 20 май 2025 г. в курортен комплекс Златни пясъци се провежда годишната конференция на Rita AG – водеща организация на независимите пътнически и ваканционни консултанти в Германия. Събитието привлече над 200 участници и над 40 ключови бизнес партньори, сред които туроператори, пътнически агенции, авиокомпании, хотелски и круизни компании...
В Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Св. Марина" във Варна е извършена трансплантация на хемопоетични стволови клетки, която няма аналог в страната – и е сред малкото документирани случаи в световен мащаб. Пациент с едновременно диагностицирани Остра лимфобластна левкемия (ОЛЛ) и ХИВ инфекция получи животоспасяваща алогенна..
Към днешна дата около 23% е ръстът на пътническия трафик на Летище Варна през 2025 г. спрямо 2024 година. Това съобщи за Радио Варна Деница Милосавлевич, началник на отдел "Авиационен маркетинг" на варненския аеропорт. 17 са дестинациите, които ще бъдат обслужвани целогодишно за зимния сезон 2025-2026 на летището в морската столица, а от 17..