Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След старта на учебната година търсят вкъщи незаписаните ученици

Ирена Радева - началник на РУО - Варна
Снимка: Сияна Спиридонова

От днес - 16 септември, започват традиционните обиколки по домовете на учениците, които не са записани или не са се явили в училище в първия учебен ден. Това беше решено на заседание на Координационното звено по Механизма за взаимодействие по обхващане, включване и предотвратяване на отпадането от образователната система. Сформирани са 1 335 екипа в цялата страна, които ще търсят децата вкъщи. В тях се включват преподаватели, социални работници, полицаи, представители на общините и областните управи, регионалните управления на образованието и регионалните здравни инспекции.

Досега обходите се правеха през октомври и ноември. Тази година те започват месец по-рано, а целта е децата да прекарат максимално дълго време в училище. Това заяви в интервю за Радио Варна Ирена Радева - началник на Регионалното управление на образованието (РУО) във Варна. Цялото интервю на Сияна Спиридонова с нея, чуйте в прикачения звуков файл:

54 са екипите, които ще обхождат домовете на незаписаните ученици във Варненска област. Освен да убеждават родителите за ползата от образованието, екипите по обхват могат да им предложат подкрепа за намиране на работа и социално подпомагане, а за учениците - необходимите учебни помагала и пособия.

"През миналата учебна година имаме 149 деца и ученици, които са обхванати в образователната система в резултат на действия на училищните екипи. 215 деца и ученици са трайно реинтегрирани в образователната система. Това са деца, които са отпаднали през предходни години, екипите са успели да ги открият и те са влезли в образователните институции.", поясни още Ирена Радева.

Профилът на тези деца е разнообразен, като преобладаващата част са деца от малцинствата. През последните години се наблюдава и тенденция за домашно самообучение, коментира още началникът на РУО - Варна.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Правосъдие за всеки" с пореден протест в столицата

Инициативата „Правосъдие за всеки“ организира протест под надслов „Вън Сарафов, бухалката на Пеевски!“. Той се провежда тази вечер пред Съдебната палата и ще премине в шествие до историческата сграда на Народното събрание и до Орлов мост, съобщава БНР. Протестът е провокиран от решението на Прокурорската колегия да остави безсрочно Борислав Сарафов..

публикувано на 22.07.25 в 21:36
Ози Озбърн

Отиде си Ози Озбърн

Ози Озбърн, легендарният фронтмен на Black Sabbath и една от най-емблематичните фигури в рок музиката, почина на 76-годишна възраст, предаде Гардиън. Семейството му съобщи: „С дълбока скръб, която думите не могат да опишат, съобщаваме, че нашият любим Ози Озбърн почина тази сутрин. Той беше заобиколен от семейството си и любов. Молим за уважение към..

публикувано на 22.07.25 в 21:30

Полицейски автомобил блъсна 19-годишен младеж в центъра на Варна

Тежък пътен инцидент е възникнал снощи около 21.40 ч. на спирка „Севастопол“, посока центъра на Варна, съобщават от пресцентъра на Министерството на вътрешните работи. По първоначални данни, 19-годишен водач на „Опел Астра“ блъснал  спрелия пред него  л.а. „Дачия Лоджи“, който пък от своя страна ударил стоящия пред него л.а. “Тесла“. В резултат на удара..

публикувано на 22.07.25 в 19:29
РД ПБЗН-Варна

Автомобили изгоряха в кв. "Владислав Варненчик"

Два леки автомобила са изгорели и два са с щети, след като в едната е възникнал пожар пред блок 21 в квартал "Владислав Варненчик" във Варна.  Няма пострадали хора, съобщи Николай Костадинов, кмет на района. 

публикувано на 22.07.25 в 17:39

Катастрофа между микробус и автомобил във Варна днес

Катастрофа между лек автомобил и микробус е възникнала около 14 часа днес на бул. "Цар Освободител" във Варна, срещу голям автомагазин, съобщиха от пресцентъра на варненската полиция.  Лекият автомобил е управляван от 37-годишна жена, която движейки се посока жк „Владислав Варненчик“, в близост до пешеходната пътека, губи управление и навлиза в..

публикувано на 22.07.25 в 16:45

Правителството в очакване до края на седмицата да бъдат приети промените в Закона за еврото

Правителството иска до края на следващата седмица в парламента да бъдат приети промените в Закона за еврото. Това заяви премиерът Росен Желязков, цитиран от БНР, на свиканото от него заседание на Механизма за координация на наблюдението и контрола във връзка с въвеждането на еврото в България.  "Затова до ваканцията на парламента този..

публикувано на 22.07.25 в 16:43

Полицаи помогнаха на пътник с инфаркт, попаднал в задръстване на АМ "Хемус"

Полицаи са помогнали на човек със симптоми на инфаркт, който е бил в задръстване на магистрала "Хемус", съобщиха от МВР.  По първоначални данни около 11 часа в тръбата на тунел "Витиня", в посока Варна, са се ударили камион и две коли, предаде БТА. Цветелин Хубанов и Георги Жеков са получили сигнал, че в образувалото се задръстване в посока София на..

публикувано на 22.07.25 в 16:32