Десетки книжарници в цялата страна се превърнаха в пунктове за събиране на стари книги като част от проекта „Зелено знание”. Той е финансиран с европейски средства по Оперативна програма „Околна среда”, а основната му цел е предотвратяване на образуването на битови отпадъци от домакинствата, повторната употреба и рециклирането на старите книги.
Събрането на старите книги се проведе от средата на юли до края на август. Сега идва и ред и на следващата стъпка – тяхното даряване в читалищни и училищни библиотеки, социални домове и други институции. Тези, които са негодни за употреба или са в много лошо състояние ще бъдат предадени за рециклиране. По този начин, инициативата ще допринесе за прехода към кръгова икономика и природосъобразния начин на живот.
Още със старта на проекта „Зелено знание” през юли, организаторите си поставиха за цел да съберат поне 50 хиляди стари книги или около 10 тона. След приключването на първия етап, тези цифри са многократно надхвърлени, каза координаторът на кампанията Диана Сивинова.
"В склада ни в София събрахме около 10 тона стари книги, а във Велико Търново 13 тона. Това означава, че сме успели да съберем 23 тона за месец и половина", поясни Сивинова.
В кампанията се включиха общо 7 града в страната - София, Пловдив, Варна, Велико Търново, Бургас, Габрово и Плевен.
Варна е един от първенците в кампанията със събрани около 8 тона книги.
"В момента обработваме заявките от читалищата, библиотеките и останалите институции, които изявиха желание да подновят своя книжен фонд. Интерес са проявили над 80 институции. Имаме заявка за книги и от една българска общност в Италия. Те ни поискаха повече ученическа литература и учебници на български език", каза още Диана Сивинова.
Според Нели Узунова, която е представител на една от големите вериги книжарници в страната, кампанията ще спомогне за увеличаване на броя на четящите деца.
"В нашата книжарница бяха предадени около 5 хиляди книги. Част от тях не стават за повторна употреба, но те ще бъдат предадени за рециклиране. Много от книгите са българска и световна класика, което показва, че българите четат качествена литература", сподели Нели Узунова. Тя допълни, че много млади хора на възраст между 20 и 25 години са дарили книги за целите на кампанията.
Изключително активно в инициативата се включи и нашият колега в Радио Варна Александър Йорданов, който е дарил над 60 книги в два от пунктовете в морската столица.
"Тази кампания е много полезна. Още когато публикувахме информация за нея на нашия сайт, ми направи впечатление, че предизвика сериозен интерес и много хора се втурнаха към книжарниците да дарят старите си и непотребни книги. Аз дарих много детски книги. Сериозно се замислих за една книга, посветена на футбола във Варна, но вярвам, че тя ще отиде в някоя библиотека и няма да се загуби", сподели Александър.
Чуйте подробностите в репортажа на Иван Барбов:
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..