Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инж. Димчо Димов: Науката трябва да търси съвсем нови принципи на антивирусно действие за лечението на Covid-19

| обновено на 16.09.21 в 15:07
инж. Димчо Димов, специалист по лекарствена химия
Снимка: Радио Варна

Инженер Димчо Димов е специалист по лекарствена химия със стаж повече от 40 години в тази област. Основната част от професионалната му кариера е като научен сътрудник в Научноизследователския институт към някогашния Завод за антибиотици в Разград. Автор е на 22 патента в областта на лекарствената химия. Определя себе си като химик по професия и философ по душа, автор е на личен блог и има своите немалко последователи в социалните мрежи.

Пред последната година привлече интереса на медиите с информация за своя разработка на противовирусен препарат, работата по който започва през 80-те години на 20 век, почти завършен е преди около 20 години и оттогава до днес е в застой. Опитите му да намери подкрепа в научните среди, за да бъдат проведените нужните тестове и експериментът евентуално да се превърне в лекарство, са неуспешни. Идеята, изложена най-общо за неспециалисти е, че мастно-разтворимите епоксиди могат да се окажат ключова бариера на клетката срещу вирусите. Изходната суровина е алфа токоферолът - познат ни като витамин Е, но преминал през определени процеси на синтез и увеличаване на концентрацията много над тази, която получаваме чрез храната ежедневно. Според инженер Димов не антиоксидантното действие на алфа токоферола е най-същественото в случая, а способността му да образува олигомери, които създават епоксидни групи и блокират вирусите. Първоначално разработката е насочена срещу херпес вируси, след време изобретателят доказва върху себе си ефективност и срещу грипен вирус и смята, че може да сработи и срещу коронавируса, който също е РНК-вирус и атакува имунната система.

Основни идеи на разработвания принцип на противовирусно действие са публикувани и в научни статии като статията "Синтез и доказване на 1,2-епоксидокозан. Теоретично прогнозиране и практическо тестване на противовирусната му активност" с автори В. Йотов, М. Йотов, Д. Димов, Н. Стоянов, публикувана в годишника "Научни трудове" на Русенския университет "Ангел Кънчев" от 2010 година, широко достъпна в интернет.

Днес инженер Димов е пенсионер, но не се отказва от призванието си и, макар със скромни средства от пенсията си и с подкрепата на близки и приятели,  продължава да работи върху синтеза и изчистването на последните детайли на препарата. А той, оказва се, се основава на един натурален изходен продукт, разчита на процеси, които са естествени за имунния отговор на човешкия организъм и е с експериментално доказана в БАН липса на токсичност към клетките. 

Чуйте подробности в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба край Женевското езеро, посветена на оцелели в Холокоста, 28 януари 2024 г.

27 януари - Международният ден в памет на жертвите на Холокоста

27 януари е Международен възпоменателен ден на Холокоста.  На този ден през 1945 г. малцината оцелели в концентрационния лагер Аушвиц са освободени. Това става в процеса на победата на Съюзническите войски над Хитлер и влизането на Червената армия в лагера. Аушвиц остава символ на нацисткия геноцид. Датата е обявена през 2005 г. от ООН за Международен..

публикувано на 27.01.25 в 08:35

АМОРФА на 16!

Младежка фондация АМОРФА е основана на 25 януари 2009 г. във Варна с мисията да създава най-различните, автентични и интересни дейности на млади хора за млади хора и града. Вече 16 години програмите на фондацията са мост за варненските младежи към образованието, творчеството, креативността и свързването в общност. А 2024 г. беше една от..

публикувано на 25.01.25 в 15:45

Почитаме паметта на Свети Григорий Богослов

Православната църква почита паметта на Свети Григорий Богослов. Той е един от тримата кападокийски отци на Църквата заедно със Свети Василий Велики и брат му Свети Григорий Нисийски. Свети Григорий Богослов е известен със задълбочените си богословски трудове и изключителните си речи за християнската вяра. Григорий Богослов е..

публикувано на 25.01.25 в 10:48

Университетски ботанически градини публикуваха списъка със семена (INDEX SEMINUM) за 2025 г

И тази година Университетските Ботанически градини публикуваха своя INDEX SEMINUM (от латински „списък със семена“).  Ежегодно се осъществява обмен с над 120 ботанически градини и институции по света, като международните правила изключват частни лица да поръчват семена. Съгласно Международната конвенцията за биологично разнообразие, влязла в сила..

публикувано на 24.01.25 в 19:46

Формите на домашно насилие разясняват сред подрастващите в Добрич

Изолация, финансов контрол, заплашване, физическа и емоционална злоупотреба. Това са различни форми на домашното насилие научиха ученици от езиковата гимназия в Добрич по време на гостуването си в Окръжния съд. По темата за домашното насилие те разговаряха със съдия Павлина Паскалева – какви мерки за защита може да постанови съдът според Закона за..

публикувано на 24.01.25 в 19:44

Как да си възстановим здравноосигурителните права след пребиваване в чужбина?

Всяка година хиляди българи заминават за чужбина, където се установяват и започват работа. Освен в едната посока, все по-често терминалите по летищата се пълнят и със завръщащи се у нас след дълги години зад граница. Именно тези хора най-често се обръщат с молба за съдействие към Здравноосигурителната ни каса за да им бъдат прехвърлени здравните..

публикувано на 24.01.25 в 15:45

С нова техника ще чистят пътищата във Вълчидолско от сняг

С нов камион за снегопочистване и косене разполага вече Община Вълчи дол. Обществената поръчка бе обявена през ноември и в началото на новата година бе избран доставчикът на машината. Тя е рециклирана, но с високотехнологичен инвентар за всички нужни зимни дейности, съобщават от общиснкия пресцентър. Транспортното средство е оборудвано със..

публикувано на 24.01.25 в 13:20