Само собственикът и управител на фирмата подизпълнител получава ефективно наказание за срутването на хотел "Вероника" и причинената смърт на четирима работници на обекта. Апелативен съд – Варна потвърди изцяло присъдата на Варненския окръжен съд по делото, съобщават от пресслужбата на Апелативен съд- Варна.
Подсъдимите Георги Г. и Пламен Н. са признати за виновни в това, че по непредпазливост са причинили смъртта на четирима души заради немарливост и неспазване на правилата за безопасност
Първият подсъдим - собственик и управител на „Дигинг“ ЕООД е осъден на три години лишаване от свобода, а Пламен Н. от „Бултранспорт груп“ ЕООД – на 3 години с 5 годишен изпитателен срок. Двамата солидарно трябва да заплатят по 100 хиляди лева обезщетения за причинени неимуществени вреди на всеки от шестимата наследници на починалите. Потвърдена бе оправдателната присъда на другите четирима подсъдими: Валентин П. и Виолета Д. от „Инекс консулт“ ООД, и Валентин Т. и Мехнур М. от „Планекс“ООД.
Делото пред Апелативния съд бе образувано по протест на прокуратурата и жалби на подсъдимите, на частните обвинители и граждански ищци. Производството пред настоящата инстанция е второ по ред, след като Върховният касационен съд частично отмени първата въззивна присъда и върна делото за ново разглеждане.
11-етажният хотел „Вероника“ в кк Слънчев ден се срути на 8 април 2015 г. На място загинаха Борислав С., Манол М., Тодор Т. и Йосиф С., които участвали в събарянето като ръчно къртели носещите колони и рязали арматурите.
Сградата била обект на ремонт, реконструкция и модернизация. Собственикът - „Международен панаир Пловдив" АД сключил договор с „Планекс“ ООД, което пък наело за строително-монтажни работи „Бултранспорт Груп“ ЕООД. Подизпълнителят„Дигинг“ ООД извършвал дейностите по разрушаване.
В началото на април били направени опити за събаряне на „Вероника“ чрез дърпане на колоните с багер и стоманени въжета. След неуспеха им Георги Г. поискал работници ръчно да срежат колоните на партера като обещал бонус от 5 хиляди лева, ако хотелът падне същата вечер. От „Планекс“ издали изрична забрана за това. На два пъти работниците били извеждани от обекта, но отново се връщали, за да изпълнят поставената задача. Георги Г. наблюдавал отблизо, с обещанието, че ако зданието започне да пада, ще им даде знак да избягат. Сградата обаче се срутила и затрупала четиримата.
Според вещите лица, изготвили съдебно-техническите експертизи е извършено нерегламентирано прекъсване на носещи стоманобетонни колони на партерния етаж. Поредността на разрушаване на отделните елементи не е спазена - започнато е изпълнение отдолу нагоре, вместо отгоре надолу. Така аварията настъпила вследствие на загуба на устойчивост на конструкцията. Въззивната инстанция изцяло споделя извода на първоинстанционния съд, че до срутването на хотела са довели единствено действията по ръчно подсичане на колоните. Оттук произтича и заключението за виновност на двама от подсъдимите. Георги Г., инициирал влизането на работниците в сградата, а Пламен Н. не сторил нужното за осигуряване на безопасни условия на труд. Неизпълнението на задълженията им е в пряка причинно-следствена връзка с настъпилия резултат. Степента на обществена опасност на деянието, за което отговаря подсъдимият Георги, е по-висока - именно той е възложил на работниците високорисковата дейност и упорито ги е мотивирал да влязат в обекта. За да бъде постигнато превъзпитанието му е необходимо той да бъде изолиран от обществото и да изтърпи ефективно наказанието си.
По отношение на оправданите подсъдими Валентин П., Виолета Д., Валентин Т. и Мехнур М., и настоящият съдебен състав не намери допуснатите от тях нарушения да са пряка причина за смъртта на четиримата мъже, каквото е изискването на закона за причиняване на смърт при професионална непредпазливост. Действията им не съставляват престъпление и не може да бъде ангажирана наказателната им отговорност. В решението си Апелативният съд подчертава: събраните доказателства по безспорен начин установяват, че срутването на хотел „Вероника“ се дължи единствено на действията по ръчно подсичане на колоните в партерния етаж, което е пряка причина за настъпилия престъпен резултат.
Апелативният съд потвърди присъдата и в гражданско-осъдителната й част – 6-те граждански иска от наследниците на пострадалите за претърпени неимуществени вреди в резултат на деянието са уважени частично – в размер от по 100 000 лева, предвид наличието на съпричиняване от пострадалите.
Решението може да се обжалва или протестира пред ВКС.
Камерите на тол-системата ще отчитат средна скорост и ще засичат движението в аварийните ленти на автомагистралите, приеха окончателно народните представители с гласуваните промени в Закона за движение по пътищата, предаде БНР. Увеличават се и глобите при превишаване на скоростта на движение и се въвежда регулация за електрическите тротинетки...
"Долу ръцете от Варна, долу ръцете от България", подчерта той, след което допълни: "Добрата новина е, че София е с Варна, България е с Варна, Европа е с Варна, целият свят ще бъде с Варна". Пред протестиращите говориха заместник-кметове от екипа на Благомир Коцев, както и адвокат Димитър Филипов, който призова хората да присъстват..
Малкият басейн на Плувен комплекс „Приморски“ е затворен за три дни – 23, 24 и 25 юли - по заповед на Регионалната здравна инспекция във Варна, съобщиха от Общинското предприятие „Спорт-Варна“. Взети са нови проби от водата и се очаква басейнът да бъде отворен за посетители на 26 юли (събота). Децата, включени в програмата за начално обучение по..
Системата за купуване на билети за градския транспорт във Варна временно не работи. Съобщение в приложението дава информация, че се очаква възстановяването ѝ до 21 часа днес. Онлайн услугата е недостъпна от сутринта, видя репортер на Радио Варна. Към 10 часа днес съобщението, което излизаше на пътниците, опитващи се да си купят билет онлайн,..
Над 10 автомобила изгоряха в Свети Влас при пожар, тръгнал от сухи треви. Към момента огънят е локализиран, предаде БНР-Бургас. Четири минути след 16 часа е получен сигнал за пожар в сухи треви в имот, който се намира до кръговото кръстовище на Свети Влас. Изпратен е екип на пожарната в Несебър, съобщи директорът на Регионалната..
Безводието в Община Аврен беше повод за извънредна среща, поискана от кмета на Аврен Емануил Манолов, с екипа на областния управител и със заместник-управителя на ВиК-Варна Яна Маринова. В срещата участие взе и представител на Държавно горско стопанство-Суворово. В търсене на разрешение, което може да преодолее въвеждането на воден режим в района, беше..
Министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди незабавна проверка по случая със смъртта на 11-месечно бебе от Поморие. Момченцето е прието по спешност в реанимацията на Областната болница в Бургас на 19 юли. По непотвърдена информация то е било с повишена температура и тежка отпадналост. 3 дни лекарите са се борили за живота му. От..