Юбилейният 75-ти творчески сезон на Държавна опера Варна (2021-2022) започна в началото на октомври с бравурната „Графиня Марица“ на Вера Немирова. Престижното немско музикално издание „Das Opernglas” посвещава 2 страници в последния си брой на постановката на Вера Немирова „Графиня Марица“ във Варна. „Във Варна Марица не е аристократка, а актриса - известна и търсена звезда. Новата постановка на „Графиня Марица“ от Имре Калман на Вера Немирова на сцената на Държавна опера Варна очарова и вдъхновява ценителите както със своята свежест и оживено сценично действие, така и с ансамбловата игра и подчертано младежки състав. Жизнерадостното във всяко отношение представление би могло в този формат с успех да се играе и в други оперни театри“, пише в отзива си за „Графиня Марица“, публикуван в брой 9/2021, главната редакторка на “Das Opernglas” Йери Хан.
Големият симфоничен акцент на октомври (8 октомври) е Концертът с творби от Бетовен – Романс във фа мажор, Моцарт – Симфония № 40 в сол минор и Брамс – Концерт за цигулка и оркестър. За удоволствието, която предстои, достатъчно добре говорят имената на такива величини в симфоничното изкуство като Маестро Емил Табаков и виртуозният цигулар Минчо Минчев.
Още един специален симфоничен акцент ще поднесе оркестърът на Варненската опера (22 октомври), начело с Димитър Косев. Младият български диригент със стремителна кариера, завършил Prayner Konservatorium във Виена с пълно отличие и главен диригент на Русенската опера от 2020 г., подготвя интересна програма, в която са включени: Чайковски – „Лешникотрошачката“ – Трепак; Прокофиев – Концерт за цигулка и оркестър №2 със солист, концертмайстора Анна Фурнаджиева и Рахманинов – Концерт за пиано и оркестър №2 със солист Николай Желязков.
Оперната кулминация на октомври ще бъде срещата ни след лятната премиера с очарователния оперен фантазъм на Жак Офенбах „Хофманови разкази (16 октомври). На диригентския пулт ще аплодираме още един изключителен български диригент Маестро Павел Балев. Главен диригент на Филхармония Баден-Баден, както и на Международната академия „Карл Флеш“, в сътрудничество с концертмайсторите на Берлинската филхармония, от тази година Маестро Балев е Генерален музикален директор на Театър Нордхаузен и Лоо-оркестър Зондерсхаузен, а от 2022 г. паралелно ще започне работа като Музикален директор на Операта в Лимож, Франция. Наред с многобройните си други награди, Маестро Балев бе удостоен само преди броени дни и с Националната награда за принос в музикалното изкуство, носеща името на големия български композитор Академик Марин Големинов. Другата българска новина тук е, че след Юбилейния концерт за 75-годишнината на Варненските симфоници и постановката на „Хофманови разкази“ Маестро Балев прие поканата на Държавна опера Варна да бъде неин Постоянен гост-диригент.
В този празничен контекст в „Хофманови разкази“ ще чуем големия български тенор със световна кариера Иван Момиров в ролята на поета Хофман, с която той отбелязва своята 25-годишна сценична дейност. В отбрания солистичен състав ще се изявят още Михаела Берова – Никлаус, Пламена Гиргинова – Олимпия, Димитринка Райчева – Жулиета, Мария Павлова - Антония, Арсений Арсов – Франц, Евгений Станимиров – Линдорф, Пламен Димитров – Копелиус, Деян Вачков – Доктор Миракъл и др.
Още веднъж ще се потопим в света на Жак Офенбах с популярната оперета „Хубавата Елена“ (26 октомври), реж. Светозар Донев, дир. Стефан Бояджиев и артистичните превъплъщения в главните роли на Лилия Илиева – Елена, Пламен Георгиев – Менелай, Пламен Райков – Парис и др.
Празник за почитателите на оперното изкуство несъмнено ще бъде спектакълът на „Норма“ от Белини (19 октомври), в който под диригентството на Вилиана Вълчева ще се насладим на вокалното и артистично майсторство на оперната прима Габриела Георгиева – Норма, Данияла Дякова – Адалджиза, Валерий Георгиев – Полионе, Оровезо – Деян Вачков, Бойка Василева – Клотилде и др.
Хитовите мюзикъли също имат своето запазено място в програмата: „Цар Лъв“ с музиката на Елтън Джон, реж. Петко Бонев, дир. Страцимир Павлов (4, 5 октомври); „Чикаго“ на Джон Кандър, реж. Борис Панкин, дир. Страцимир Павлов, в главната роля с Мариан Бачев (14 октомври); „Чаплин“ от Крис Къртис, отново с реж. Борис Панкин, дир. Страцимир Павлов и Мариан Бачев в ролята на великия Чаплин (20 октомври).
Балетът „Пепеляшка“ от Прокофиев, с оригиналната хореография на Сергей Бобров (12 октомври), се откроява с участието на водещите варненски балетни артисти Илияна Славова – Пепеляшка, Павел Кирчев – Мащеха, Галина Велчева, Меган Райд и Клер Мари Лестан – сестрите на Пепеляшка. За пръв път в ролята на Принца ще посрещнем Антонио Манганиелло от Италия, завършил с отличие престижната Балетна академия
„Ваганова“ в Русия, присъединил се неотдавна към балетната трупа на Държавна опера Варна.
„Приказка да ти изпея“ (11 октомври) е очарователен спектакъл за деца с режисурата на Сребрина Соколова и хореографията на Светлана Тоншева, в който откриваме нови страни от таланта на Михаела Берова – мецосопран, Стефан Бояджиев – пиано, Емилия Петкова и Валентин Митев син от Държавен куклен театър Варна, в партньорство с балетните артисти на Държавна опера Варна.
Камерният концерт „Испанска феерия“ ще добави към досегашните си и нови приятели (28 октомври). Оригиналният спектакъл с водеща Розалия Желязкова обединява артисти с различен профил, но с една и съща страст към испанските ритми на Равел, Де Файя и Албенис. С великолепни изпълнения се представят Стефан Бояджиев и Руслан Павлов – пиано; Зорница Стефанова и Здравка Атанасова – ударни; Нейко Бодуров – тромпет; Веселина Андреева – сопран; Михаела Берова – мецосопран; Алба Егидо – балет.
Октомври 2021 ще завърши високосно с операта „Травиата“ от Верди (29 октомври), в която като Алфред Жермон ще триумфира Арсений Арсов. С тази емблематична роля известният тенор и знаков солист на Варненската опера със световна кариера отбелязва 40-годишната си творческа дейност на оперната сцена. Под диригентската палка на Димитър Косев, с Арсений Арсов на сцената ще бъдат Ирина Жекова като Виолета, една от коронните й роли;Пламен Димитров като Жорж Жермон, също негова коронна роля; Жана Костова - Флора, Благовеста Статева - Анина и др.
Изложбата „Проблеми и решения в дизайна на градската среда“ беше открита снощи в Дома на архитекта във Варна. В нея млади архитекти и студенти представят свои идейни проекти и виждания, касаещи развитието на дизайна на градската среда. Тя се организира от "Дизайн Хъб Варна" със съдействието на различни институции и организации...
С клавирния рецитал на Людмил Ангелов на 26 ноември от 17.30 часа в концертната зала на Мелницата започва празничната програма на Община Балчик по повод предстоящите коледни празници. Коледната елха ще светне официално в центъра на града на 5 декември от 17.30 часа, последвана от Балетен спектакъл „Лешникотрошачката“ на Държавна опера –..
През месеца на българската просвета и култура т.г. в Балчик отвори врати едно малко пространство, където изкуството се чувства уютно у дома. "Център за изкуство и култура "Чаршията" е частно арт пространство и като такова не е в конкуренция с никоя институция в Белия град, а изповядва максимата, че народ без култура е народ без бъдеще" -..
За четвърти път от Българска илюстрация организират изложба с избраните творби от Биеналето на илюстрацията. 416 произведения от 194 автори ще бъдат разположени в двете зали на "Триъгълна кула на Сердика". Изложбата ще бъде открита на 26 ноември 2024 година от 18:00 до часа. Четирима творци ще бъдат наградени в категориите „Реализирана творба“ и..
Детската театрална академия "Питър Пан" представя премиера на спектакъла "Измислици-премислици" от 18 часа на 24 ноември, неделя, на сцената на Държавния куклен театър във Варна. "Измислици-премислици" е необикновено пътешествие в света на приказките. Какво би станало, ако на детската площадка, в играта на децата, се намесят трима малки..
Документалният филм "Отвъд предела" за житейския и професионален път на проф. Христо Пимпирев и историята на българската изследователска база на остров Ливингстън беше представена в рамките на фестивала "Киномания" във Варна. Лентата е дело на режисьора Еленко Касалийски и разказва за историческите предпоставки, формирали проф. Пимпирев и първото..
"Нощно кино" отново ще оживи варненския културен календар с алтернативен подход към филмовите прожекции. Дългогодишният проект с фокус върху художествени заглавия извън стандартното разпространение предлага различно кино преживяване и създава уютно пространство за ценителите на седмото изкуство. В петък, на 22 ноември, в зала 5 на ФКЦ-Варна,..