Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици и студенти ще творят закони за Космоса във Варна

Регионална образователна програма по космическо право с наслов "Младежка академия "Космос и право "започват от планетариума във Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров" във Варна и от Апелативния съд в морската столица - това съобщиха доц. Веселка Радева-ръководител на планетариума и Ванухи  Аракелян -председател на Апелативния съд в морската столица. 

Ученици от варненски училища ще бъдат обучавани присъствено и онлайн по проблеми, свързани с космическата екология, както и с основните теми и структура на космическото право. 

Ванухи Аракелян каза, че интересът на младежите е голям, те ще получат и сертификати за преминатото обучение. 

За пореден път Варна има повод да се гордее. Няма начин интересът да не е голям, защото това са две теми обречени на успех, а в съчетание и още повече. Тези деца са привилегировани, каза Аракелян. По думите й все още много хора подценяват космическото право и въпросите, които възникват около създаването на нормите за пространството извън земната орбита.

Тя посочи, че е получилa множество въпроси, които могат да се обобщят само с един: "Всичко на Земята ли оправихте, че гледате към Космоса".

Истината е, че темата за новия космически дом на човека става все по актуална, каза Аракелян. Kатегорична e, че трябва да се регламентират много от процесите. "Правото е система от правила, които липсват в Космоса, включително за замърсяване с космически отпадък, задълженията на страните и организациите, които изпращат сателити."

Ученици и студентите, които участва в програмата, ще имат възможност да дадат предложения за регламентиране на тези и други въпроси.

Подробностите чуйте от разговора на Даниела Стойнова с  Ванухи  Аракелян, председател на Апелативния съд-Варна.

Димитър Димитров е студент, специалност „Киберсигурност" във Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров” във Варна. Той е част от възпитаниците на доцент Веселка Радева, ръководител на планетариума с обсерватория в училището  и заедно със свой колега ще участва в Национален астрономически форум.

Даниела Стойнова разговаря с Димитър Димитров ,който коментира  една от дискусионните теми на младежката  академия „Космос и право” относно космическите отпадъци и кой трябва да носи отговорност за неутрализирането им.

Над 36 хиляди предмета, големи над 10 см - отломки от създадени от човека космически обекти – летят в околоземна орбита със скорост над 28 хиляди км/ч /15 пъти по-бързи от куршума!. Това космическо гробище излага на риск самолетите, космическите кораби и изкуствените спътници, които ни осигуряват интернет, прогноза за времето и джи-пи-ес сигнал, посочват експертите. Така проблемът засяга ежедневието на всеки от нас. Непосредствена е заплахата и за жителите на планетата, защото вече има случаи на паднали върху жилища фрагменти. По изчисления на Европейската космическа агенция, сблъсък с 10-сантиметров обект ще унищожи сателит, няколкомилиметров елемент ще извади от строя космически апарат, а 1-мм ще унищожи ключови бордови системи на совалка, например. Как да бъде овладяна опасността от космическите отпадъци и на каква юридическа основа разчитаме?

Главният юрист на Isar Aerospace Рада Попова се включи от Германия с въведение в международните договори, регламентиращи човешките дейности извън нашата планета. 5 споразумения уреждат отношенията ни в околоземна орбита, но всички те са създадени през 60-те и 70-те години на 20-ти век. И нямат задължаващ, а само пожелателен характер. „За неспазването на правилата не са предвидени санкции. Действията на държавите и операторите зависят от добрата им воля”, подчерта Рада Попова. В случай на щета обаче виновният носи отговорност, а всеки пострадал може да търси обезщетение.

С включване от Белгия, мениджърът проекти в Белгийската космическа агенция Стела Ткачова обърна внимание, че спътниците, които ежедневно се изстрелват в небето над нас, не подлежат на поправка и рециклиране. Нито операторите им са длъжни да известяват останалите при авария и опасност от сблъсък. Така преди 2 години компания на Илон Мъск отказала да промени маршрута на своя сателит и той щял да удари европейски спътник, изчисляващ скоростта на вятъра на Земята. Наложило се Европейската космическа агенция да се намеси и с публични средства да осъществи скъпа маневра по „преместване”. Затова е важно да имаме добро управление на космическия трафик, заключи лекторът.

„Искаме да провокираме интереса на младите хора към тези проблеми, защото сред тях са тези, които ще трябва да намират решения”, каза доц. Веселка Радева – домакин на събитието под звездното небе на Планетариума.

„Човекът пренася своите конфликти и отвъд нашата планета. Ето тук е мястото на космическото право, което ще заема все повече време в земните адвокатски кантори, застрахователни 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Джоан К. Ролинг с коледна книга за Хари Потър

Джоан К. Роулинг ще пусне на пазара нова книга с разказ за първата Коледа на Хари Потър в Хогуортс.  Изданието е илюстрирано от Зии Гао.  Това е 12-ата глава от "Хари Потър и Философския камък".  Книгата излиза на български език едновременно със световната премиера на изданието. 

публикувано на 02.10.24 в 08:40

Бум на луксозния сватбен туризъм във Варна

Забелязва се бум на луксозните сватби във Варна. Бюджетите на тържествата започват от 20 000 и надхвърлят 100 000 лева. Това каза Павлин Косев, председател на варненския клон на  Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация . Друга задържаща се тенденция са смесените бракове, каза още той. Сватбата е един красив момент в живота на хората и те..

публикувано на 02.10.24 в 08:40

Над 3000 лева събраха от благотворителен търг на картини за пострадалите в село Воден

Над 3000 лева са събрани по време на благотворителен търг на картини от известни български художници, предоставени на преференциални цени от Галерия 33 на регионалната организация на евреите във Варна за хората от село Воден, пострадали от пожар. Това съобщи Олег Калдерон, председател на организацията. Срокът за търга е удължен до утре включително,..

публикувано на 01.10.24 в 17:30

Мият прозорците на трамваите в София с ракия

Столичните трамваи се мият с ракия, а седалките се почистват с домашна прахосмукачка, въпреки че по договор трябва да се перат, установи проверката, предаде БНР. "Всички договори ще бъдат ревизирани и ще се върви към вътрешно звено за почистване с адекватен бюджет и техника", заяви зам.-кметът по транспорт Илиян Павлов.  Общинският съветник Борис..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Месец на дарителите" този октомври във варненския зоопарк

Варненският зоопарк обявява месец октомври за „Месец на дарителите“. Откриването на събитието ще бъде на 25 октомври от 10 часа на територията на зоопарка. Искаме през този месец да покажем колко оценяваме помощта на дарителите и тяхната ангажираност, съобщават от екипа на общинското предприятие, което стопанисва зоопарка. Оттам уточняват, че се..

публикувано на 01.10.24 в 14:23
Музикалната програма откри народен хор

Международен ден на възрастните хора отбелязаха с музика в балчишкото село Оброчище

По случай 1 октомври – Международен ден на възрастните хора, в село Оброчище се проведе събор на пенсионерите от община Балчик. За 18-и пореден път хората от третата възраст се събраха в религиозната местност Текето на тази дата, за да се поздравят с празника и дадат кураж и на по-младите, че годините имат своята красота. Наред с музикалните..

публикувано на 01.10.24 в 13:04

С концерт Варна отбелязва Международния ден на възрастните хора

Община Варна отбелязва Международния ден на възрастните хора – 1 октомври, с безплатен празничен концерт. Той ще се проведе от 15:00 ч. в зала „Пленарна“ на Общината. Темата на тазгодишното честване е „Нашето място“, с което се отдава почит и признание за безценния принос на възрастните хора към обществото. Гости на събитието ще бъдат Снежана..

публикувано на 01.10.24 в 09:24