Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Млади виртуози и Български камерен оркестър - Добрич с концерт във Варна

На 8 октомври в Градската художествена галерия на Варна почитателите на музикалното изкуство ще се срещнат с две от най-перспективните нови имена на българската музикална сцена - Йоана Русева, цигулка, и Ивайло Василев, пиано. И двамата са лауреати на български и международни конкурси и още продължават своето образование. Изключително талантливият 14-годишен пианист Ивайло Василев е ученик от НМУ “Любомир Пипков” - София, а изгряващата цигуларка Йоана Русева е студентка във Виенската консерватория.

Ивайло Василев е само на 14 г., но има над 20 награди от международни конкурси в България, Русия, Гърция, Испания, Италия, Германия, Франция, Чехия, Финландия, Белгия, Великобритания, Казахстан, които в голямата си част са първи и Гран при. Сред най-значимите награди са Златната Лешникотрошачка 2018 г., Първа награда на конкурса „Анна Артоболевская“ в Москва, Първа награда на конкурса „Лист-Барток“ 2020, Гран при на конкурса „Шуман-Брамс“ 2020 г., Първа награда на конкурса за млади пианисти и цигулари „Music Singapore“, Сингапур 2021. Отличията го водят в емблематични зали на Московската консерватория, зала „П. И. Чайковски“ и Дома на музиката в Москва,  Симфоничната капела на Санкт Петербург. Младият пианист има вече и издаден компакт диск с концерти за пиано и оркестър на Моцарт и Шостакович.

Ивайло има широк репертоар за възрастта си и много концертни изпълнения – солови и с оркестър, в България и в чужбина. Участвал е в много майсторски класове с пианисти от цял свят. Светлана Сливинская, музикален критик от Санкт Петербург, нарича появата на Ивайло в музикалния свят „божествено провидение, подобно на появата на Глен Гулд“.

Йоана Русева, още преди да се дипломира в НМУ „Любомир Пипков“, е сред лауреатите на редица международни форуми. Йоанна има награди от конкурсите „Музиката и земята“, „Коциан“ (2008 г.), „Недялка Симеонова“ (2011 г.), „Млади виртуози“ (2013 г.). А миналата година взе едно от специалните отличия на конкурса „Андреа Постакини“ в Италия. Била е солистка на СО на БНР, оркестъра на ФМ Kласик, Бургаска филхармония. Музикалното училище в София младата изпълнителка завършва в класа на Благородна Танева. След това продължава при Татяна Самуил в Queen Elisabeth Music Chapel в Брюксел, а от 2016 г. е студентка в класа на проф. Антон Сороков в „Университет за музика и сценични изкуства“, Виена.

На сцената заедно с младите таланти ще излезе Български камерен оркестър - Добрич, с диригент Иван Янакиев. Програмата е посветена на 265 години от рождението на Моцарт. Ще бъдат изпълнени едни от най-красивите творби, създадени от младия Моцарт - Дивертименто в си бемол мажор, Концерт за пиано и оркестър №8, Концерт за цигулка и оркестър №5 и Симфония №29.

Български камерен оркестър - Добрич е създаден през 1968 г. За кратко време съставът се доказва като блестящ пример за съвременно изпълнителско изкуство. Всяка негова поява на концертната сцена е демонстрация на висок професионализъм и вдъхновено изпълнение. В началото оркестърът работи с диригентите проф. Васил Стефанов, проф. Константин Илиев, Добрин Петков, Васил Казанджиев и др. Постижения на световно ниво камерният ансамбъл реализира под ръководството на Йордан Дафов – главен диригент и художествен ръководител на оркестъра (1972-1996). Под негово ръководство престижът на оркестъра се издига непрекъснато.

Иван Янакиев от септември 2020 г. е диригент на Български камерен оркестър – Добрич. Той е един от най-перспективните и талантливи млади диригенти у нас. Работил е на свободна практика, като успоредно с това е бил докторант към Института за изследване на изкуствата на БАН, сътрудник в музикалния отдел на Тиролския фестивал в Ерл, Австрия, управител на Фондация „432 херца“ и диригент на едноименния оркестър, който е негов личен проект. Иван Янакиев е носител на наградата Музикант на годината 2015 в категория „Дебют“ заедно с Камерен оркестър „432“ за премиерния концерт на оркестъра в Студио 1 на БНР. Участник е в майсторските класове на проф. Урош Лайовиц – 2018, 2019, 2020 г., както и в майсторския клас на проф. Фрийден Берниус. Има множество научни публикации и студии.

Концертът е в програмата на Европейския музикален фестивал Варна 2021 като част от модула “Имена от бъдещето”.

Началото на концерта е в 19:00 ч.

Чуйте интервюто на Светлана Вълкова с Йоана Русева и Ивайло Василев в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Канят за участие в Национален преглед на художествената самодейност на хората от третата възраст

XXVI издание на фолклорния фестивал-надпяване на хората от третата възраст ще се проведе на 2 август на сцената на НЧ "Васил Левски-1959" в Балчик. Желаещите да участват могат да се запишат до 15 юли на телефони 089 555 4085 - Ангел Събев, председател на Общинския съвет на пенсионерите - Балчик, 088 652 0886 - Гинка Иванова, секретар на ОбС на..

публикувано на 01.07.25 в 16:49

"Кукла" на Атлас за първи път на диск и плоча

Легендарният първи албум на Атлас „Кукла” ще оживее отново за феновете на българския рок от началото на 90-те години. Някога издаден само на касетка, сега „Кукла” ще бъде преиздаден за първи път с ремастериран звук на винил и компакт диск . Над новото издание на „Кукла” работят двама дългогодишни фенове на Атлас, а плочата е произведена в “Rakamakafon”,..

публикувано на 29.06.25 в 15:10

Очаквайте изложбата „Тракийският войн“

И зложбата „Тракийският войн“ се открива на 30 юни в залата за временни експозиции на първия етаж в Археологическия музей на бул. „Мария Луиза“ 41 във Варна.  Включени са ценни експонати от Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ) и от Регионалните исторически музеи в Пловдив, Русе, Шумен и Варна.  Експозицията ще..

публикувано на 27.06.25 в 10:34

46-и пехотен Добрички полк обра овациите на фестивал в Москва

Регионалният клуб "46-и пехотен Добрички полк" към Национално дружество "Традиция" се завърна от успешното си участие на историческия фестивал "Времена и епохи" в Москва. Възстановчиците от Добрич за пети път имаха честта и отговорността да представят българската военноисторическа реконструкция на един от най-големите фестивали в света, събрал тази..

публикувано на 27.06.25 в 08:08

Започва фестивалът "Аспарухово пее и танцува" (ПРОГРАМА)

От днес в парк "Аспарухово" във Варна започва фестивалът "Аспарухово пее и танцува".  Съборът е ежегоден и се провежда през месец юни. Мария Илиева, Звезди и Легионерите и Мария Илиева са част от програмата на събитието тази година. Днес на сцената ще излезе Нелина.  Първото издание на "Аспарухово пее и танцува" е през  1966 г. В празничната програма..

публикувано на 26.06.25 в 16:00

Международното триенале "Духът на акварела" 2025 се открива на 1 юли във Варна

Четвъртото издание на Международното триенале "Духът на акварела" ще разположи своята основна експозиция от 1 до 30 юли 2025 г. в залите на първия етаж на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна.  В основната експозиция участват над 350 художници от 51 страни. Тя включва селектирани творби, почетни участия, както и произведения..

публикувано на 26.06.25 в 15:30

Джулай се завръща у дома

С концерт на 30 юни срещу 1 юли Варна ще посрещне Джулая. Традицията, която Община Варна връща "у дома".  Джулай Морнинг е уникален за България и света феномен. Всяка сутрин на 1 юли хиляди се събират на брега на морета, за да посрещнат първият юлски изгрев. Празникът на свободния дух се заражда точно във Варна преди повече от четиридесет години. „July..

публикувано на 25.06.25 в 14:12