На 8 октомври в Градската художествена галерия на Варна почитателите на музикалното изкуство ще се срещнат с две от най-перспективните нови имена на българската музикална сцена - Йоана Русева, цигулка, и Ивайло Василев, пиано. И двамата са лауреати на български и международни конкурси и още продължават своето образование. Изключително талантливият 14-годишен пианист Ивайло Василев е ученик от НМУ “Любомир Пипков” - София, а изгряващата цигуларка Йоана Русева е студентка във Виенската консерватория.
Ивайло Василев е само на 14 г., но има над 20 награди от международни конкурси в България, Русия, Гърция, Испания, Италия, Германия, Франция, Чехия, Финландия, Белгия, Великобритания, Казахстан, които в голямата си част са първи и Гран при. Сред най-значимите награди са Златната Лешникотрошачка 2018 г., Първа награда на конкурса „Анна Артоболевская“ в Москва, Първа награда на конкурса „Лист-Барток“ 2020, Гран при на конкурса „Шуман-Брамс“ 2020 г., Първа награда на конкурса за млади пианисти и цигулари „Music Singapore“, Сингапур 2021. Отличията го водят в емблематични зали на Московската консерватория, зала „П. И. Чайковски“ и Дома на музиката в Москва, Симфоничната капела на Санкт Петербург. Младият пианист има вече и издаден компакт диск с концерти за пиано и оркестър на Моцарт и Шостакович.
Ивайло има широк репертоар за възрастта си и много концертни изпълнения – солови и с оркестър, в България и в чужбина. Участвал е в много майсторски класове с пианисти от цял свят. Светлана Сливинская, музикален критик от Санкт Петербург, нарича появата на Ивайло в музикалния свят „божествено провидение, подобно на появата на Глен Гулд“.
Йоана Русева, още преди да се дипломира в НМУ „Любомир Пипков“, е сред лауреатите на редица международни форуми. Йоанна има награди от конкурсите „Музиката и земята“, „Коциан“ (2008 г.), „Недялка Симеонова“ (2011 г.), „Млади виртуози“ (2013 г.). А миналата година взе едно от специалните отличия на конкурса „Андреа Постакини“ в Италия. Била е солистка на СО на БНР, оркестъра на ФМ Kласик, Бургаска филхармония. Музикалното училище в София младата изпълнителка завършва в класа на Благородна Танева. След това продължава при Татяна Самуил в Queen Elisabeth Music Chapel в Брюксел, а от 2016 г. е студентка в класа на проф. Антон Сороков в „Университет за музика и сценични изкуства“, Виена.
На сцената заедно с младите таланти ще излезе Български камерен оркестър - Добрич, с диригент Иван Янакиев. Програмата е посветена на 265 години от рождението на Моцарт. Ще бъдат изпълнени едни от най-красивите творби, създадени от младия Моцарт - Дивертименто в си бемол мажор, Концерт за пиано и оркестър №8, Концерт за цигулка и оркестър №5 и Симфония №29.
Български камерен оркестър - Добрич е създаден през 1968 г. За кратко време съставът се доказва като блестящ пример за съвременно изпълнителско изкуство. Всяка негова поява на концертната сцена е демонстрация на висок професионализъм и вдъхновено изпълнение. В началото оркестърът работи с диригентите проф. Васил Стефанов, проф. Константин Илиев, Добрин Петков, Васил Казанджиев и др. Постижения на световно ниво камерният ансамбъл реализира под ръководството на Йордан Дафов – главен диригент и художествен ръководител на оркестъра (1972-1996). Под негово ръководство престижът на оркестъра се издига непрекъснато.
Иван Янакиев от септември 2020 г. е диригент на Български камерен оркестър – Добрич. Той е един от най-перспективните и талантливи млади диригенти у нас. Работил е на свободна практика, като успоредно с това е бил докторант към Института за изследване на изкуствата на БАН, сътрудник в музикалния отдел на Тиролския фестивал в Ерл, Австрия, управител на Фондация „432 херца“ и диригент на едноименния оркестър, който е негов личен проект. Иван Янакиев е носител на наградата Музикант на годината 2015 в категория „Дебют“ заедно с Камерен оркестър „432“ за премиерния концерт на оркестъра в Студио 1 на БНР. Участник е в майсторските класове на проф. Урош Лайовиц – 2018, 2019, 2020 г., както и в майсторския клас на проф. Фрийден Берниус. Има множество научни публикации и студии.
Концертът е в програмата на Европейския музикален фестивал Варна 2021 като част от модула “Имена от бъдещето”.
Началото на концерта е в 19:00 ч.
Чуйте интервюто на Светлана Вълкова с Йоана Русева и Ивайло Василев в звуковия файл:Новият проект на “Сдружение за Алтернативна Култура и Изкуство” – „Културтрегер“ – фестивал за култура и изкуство, ще се проведе от 22.05.2025г. до 01.06.2025г., на алеята пред сцена “Раковина” в Морската градина на Варна. Фестивала включва разнообразни прояви – свързани с визуалното и приложно изкуство, но и с по-сериозни теми от..
Проетъкт „Барток Готик“ в Добрич и Варна. Датите са – за Добрич днес, за Варна утре. Той е посветен на мрачната красота на пиесите за струнни инструменти на унгарския композитор Бела Барток и тяхното присъствие в киното в жанровете хорър, драма, трилър. Насочен е към младата публика, на която представя музиката на Барток през призмата на готик..
"Паралелни светове" е най-новата изложба на варненската художничка Тереза Зиковска. Платната, голям формат, основно диптихи, са подредени в галерия "Tereza Zikovska". "Света на изкуството е своеобразно силово поле позволяващо на духа да проникне в необятното пространство на познанието" - казва Тереза Зиковска. "Движението и образуването на формите,..
Емилиян Ялъмов, авторът на видео подкаста "Лакърдии от кокпита", е морски човек - с всички нюанси на това определение. Любовта към морето идва още от детските му години, когато гледа с възторг "Васко да Гама от село Рупча". Залепяхме се пред малкия екран и гледахме. Може би от там тръгна това мое влечение, коментира за Радио Варна Ялъмов. Вече..
На сцената на варненската литературна вселена отново се появи добре познат герой – инспектор Иван Иванов Иванов. Журналистът и писател Деян Михайлов завършва четирилогия с „Разплитането на заплетения случай на инспектор Иванов“. Книгата е част от поредицата за неразрешения и оплетен случай на частния детектив, картината “Ендемона”, олигарсите Шильо и..
Бронзов скулптурен портрет на поета и преводач Петър Алипиев беше поставен и осветен на тържество в къщата-музей на Шандор Петьофи в Унгария на 17 май т.г.. Мемориалният знак е дело на големия арненски скулптор и личен приятел на Петър Алипиев, Альоша Кафеджийски. Памутникът е дарение от Община Варна с решение Общинския съвет в морската столица...
Изложба живопис представя в Галерия 33 от 5 до 30 юни във Варна Ралица Стоицева. Откриването на експозицията ще бъде от 16 до 19 часа в галерията на ул. "Габрово"2А. Като джаз в картина – това е усещането, което изниква пред платната на Ралица Стоицева. В нейната нова изложба художничката продължава да развива своя уникален визуален език –..