Колкото повече хора се заразят с вируса и преболедуват, толкова повече отслабва силата на вируса, каза за Радио Варна проф. Пенка Петрова, директор на Института по микробиология към БАН. Първото боледуване е най-тежко, ако има второ - е по-леко. А трето е най-вероятно да няма, защото имунната система вече трябва да е достатъчно обучена и човек да не може повече да се зарази.
Кога човек не може да се разболее от Ковид-19
Има такава вероятност, смята проф. Петрова. Това се случва при онези хора, които преди години са се срещали с друг коронавирус, който прилича на този в момента, тъй като в Европа циркулират доста различни вируси от това семейство. Възможно е да се получи кръстосан имунитет. Всеки от нас си спомня кога е боледувал тежко със силни болки в гърлото, с белодробни проблеми и е възможно това да е било коронавирусна инфекция и имунитетът към тогавашното заболяване да ни предпази сега от Ковид-19.
Трета доза на ваксината
Да запазим спокойствие и да не бързаме с третата доза срещу коронавируса, препоръчва проф.Пенка Петрова. Според нея в момента няма нужда да се имунизират хора с нормална имунна система.
Как да разберем силата на имунитета ни
Два са начините да разберем колко е силен имунитетът ни – с анализ на антителата, но с времето те спадат и се получава т.нар. избледняване на имунния отговор, така че те не винаги са показателни и това, че са ни спаднали антителата не означава, че сме загубили имунитет, смята проф. Петрова.
Другият тест, който може да се направи, е на клетъчния имунитет и се предлага в много лаборатории /бел.авт. – проверката ни установи, че неговата цена е около 180 лв., а резултатът е готов за 5 дни/. Този тест показва каква е имунологичната памет на имунната система, обясни проф. Петрова. При ново заразяване или нова среща с вируса, имунната система реагира адекватно, започва да произвежда отново антитела срещу коронавируса и се получава един добър имунен отговор, който да противодейства на инфекцията.
Ваксини в училище – да се ваксинират ли децата
За да продължат да работят нормално училищата е добре да се ваксинират по-големите ученици. Задължително трябва да се ваксинират учители, защото те са тези, които трябва да останат да работят в училище, да се срещат с всички заразени, незаразени, болни и здрави деца и да продължат успешно своята работа в учебните заведения, каза още проф.Петрова.
До кога ще продължи короновирусната пандемия
Досегашните коронавирусни пандемии, които са възниквали, са продължавали най-много до две години, коментира проф. Пенка Петрова. Тази се задържа доста дълго време, получиха се и доста варианти на вируса, затова е трудно да се прогнозира. Като цяло в света общият брой случаи спада всеки ден. Надяваме се до следващото лято да ограничим тази пандемия и да се справим с нея, заяви проф. Петрова.
По нейните думи, България остава като остров на незащитено население, почти изцяло неваксинирано, и при нас е възможно да се задържи и по-дълго. Възможно е и околните страни да ни изолират, да не ни пускат да излизаме от нашата територия, още повече с тези случаи на скандално издадени фалшиви сертификати.
Притеснително нищожен е броят на подаваните сигнали за корупция и конфликт на интереси. Хората, които са установили нарушения и корупционни схеми, се поставят в уязвима позиция, когато трябва да предоставят повече данни, а това ги възпира. Това каза адвокат Лора Георгиева от неправителствената организация Антикорупционния фонд. Според нея има..
БДЖ ще пусне в движение за първи път чисто нов локомотив „Смартрон“, доставен от производителя на 26 ноември. Първият курс на локомотива е днес /27 ноември/ в 16:30 ч. с бързия влак № 3625 от София за Бургас. Локомотивът е първият получен по подписания договор с ДЗЗД „Сименс Трон” през декември миналата година за производство, доставка и гаранционна..
Още напролет местността Караач теке, в която бяха открити останки от раннохристиянския манастир "Света Богородица", ще се превърне в туристически обект. Ще дадем опорните точки с възможност за еко туризъм, върху които да развием поклоническия туризъм, който във Варна не е така добре познат. Това каза областният управител на Варненска област проф...
Стенопис, посветен на 20-та годишнина от присъединяването на България в НАТО, беше открит на северната стена на басейн Приморски във Варна. През 2004 г. страната ни официално се присъедини към Организацията на Северноатлантическия договор заедно с Естония, Латвия, Литва, Румъния, Словакия и Словения. Стенописът е част от конкурса на..
И шестият опит за избор на председател на 51-вото Народно събрание се провали. Достигналите до балотажа двама кандидати Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от ИТН не събраха нужното мнозинство, съобщава БНР. Назарян получи 69-те гласа в подкрепа от собствената си парламентарна група, 147 бяха "против", четирима се въздържаха, а при..
Графит на фасадата на басейн "Приморски", посветен на 20-годишнината от членството ни в НАТО, стана обект на вандалска проява. Рисунката, на която е изобразена ръка на войник, хванала детска ръка, е зачеркната със знака хикс. Със спрей е изписано "Вън, НАТО!!!" Графитът е една от отличените творби от Конкурс за арт графит на тема „България – по-красива в..
За шестнадесета поредна година Община Варна се включва в Националната АНТИСПИН кампания по повод Световния ден за борба със СПИН - 1 декември. Общинската дирекция „Превенции“, съвместно с Регионалната здравна инспекция в града, организират различни инициативи в периода от днес – 27 ноември, до 3 декември 2024 г. По традиция кампанията се провежда под..